Przejście z projektowania 2D CAD na 3D BIM dla architektów
Czytając jakiekolwiek wiadomości z branży budownictwa, można ulec wrażeniu, że obecnie każdy projektant używa już modelowania 3D i BIM w swojej pracy. Jednak dla wielu z nich kwestia przejścia na oprogramowanie 3D wciąż jest problematyczna i pojawia się pytanie, czy korzyści przewyższają w tym wypadku niedogodności. Przyjrzyjmy się faktom w tej sprawie.
Przejście z kreślenia 2D CAD do narzędzi modelowania 3D
Pierwszym krokiem w zmianie metody projektowania z 2D na 3D jest zdobycie wiedzy na temat narzędzi w oprogramowaniu 3D. Programy oferują mnóstwo różnych funkcji, jednak nie każda z nich będzie odpowiadać preferencjom konkretnego użytkownika. Jeśli zastanawiasz się, czy warto przejść na modelowanie 3D, zacznij od zadania sobie następujących pytań:
• Czy zależy Ci na otrzymaniu rezultatów pracy w formacie 2D, 3D, a może w obu?
• Jakie są Twoje obowiązki w zakresie spełnienia wymagań BIM dla Twoich projektów?
• Jaką ilość informacji projektowych należy wymienić z innymi uczestnikami procesu projektowego?
• Jakiego rodzaju dodatkowego oprogramowania potrzebujesz do wykonania projektów (np. programów do renderowania, arkuszy kalkulacyjnych)? Czy program do projektowania architektury 3D może Ci dostarczyć kombinację tych funkcji i pozwolić na długoterminowe zaoszczędzenie kosztów?
• Jakiego rodzaju inne korzyści, które nie byłyby dostępne w ramach projektowania 2D, możesz zaoferować swoim klientom dzięki narzędziom modelowania 3D (np. zwiedzanie wirtualne czy wydruki 3D)?
• Czy używając metod 2D możesz zachować konkurencyjność na tle innych firm, korzystających z oprogramowania 3D?
Udzieliwszy odpowiedzi na powyższe pytania, będziesz w stanie podjąć właściwą decyzję, czy program 3D do projektowania architektonicznego jest odpowiedni dla Twojej firmy.
Jakie są zalety zmiany oprogramowania na 3D?
Zaawansowane modelowanie 3D i oprogramowanie BIM dla architektów umożliwiają zwiększenie wydajności i produktywności na etapie projektowania, co pozwala czerpać korzyści w przypadku krótkich terminów. Wprowadzanie zmian w projektach jest również dużo prostsze, gdyż zmniejsza się liczba manualnych poprawek w rysunkach i ograniczone zostaje ryzyko błędów projektowych.
Zwiększona dokładność w projekcie jest dodatkową korzyścią oprogramowania architektonicznego 3D. Możliwe jest dokonanie sprawdzenia kolizji w modelu w celu wykrycia nakładających się na siebie elementów. W sytuacji gdy model jest już poprawny, można na jego podstawie w łatwy sposób określić przedmiary, harmonogramy czy kosztorysy dzięki wbudowanym narzędziom raportowania, co z kolei pozwala zaoszczędzić czas i zwiększa precyzję.
Wizualizacje i symulacje są kolejnym zaawansowanym rozwiązaniem w oprogramowaniu 3D. Utworzony model 3D pozwala architektowi na wygenerowanie niezbędnych rezultatów 2D i jednocześnie zapewnia szczegółową wizualizację 3D proponowanego projektu w jednym kroku. Wirtualne symulacje fazy konstrukcji mogą zostać przeprowadzone w celu precyzyjnego określenia kosztów i harmonogramów, dając inwestorowi wiedzę niezbędną na wczesnych etapach wykonawstwa.
Oprogramowanie do projektowania architektury 3D usprawnia także koordynację projektu, redukując tym samym ryzyko błędów. Jest to szczególnie istotne w biurach, w których pracują duże zespoły projektantów lub które polegają na pracy freelancerów; wówczas zarządzanie kopiowaniem i udostępnianiem aktualnych informacji między wszystkimi członkami zespołu projektowego może być wyjątkowo trudne.
Jakie są wady zmiany oprogramowania na 3D?
Główną obawą jest koszt szkolenia personelu i czas potrzebny do osiągnięcia odpowiedniego poziomu zaawansowania w pracy z narzędziami modelowania 3D. Zawsze przystosowanie się projektantów do nowego oprogramowania zajmuje trochę czasu. W tym przypadku czynnikiem łagodzącym jest fakt, że narzędzia modelowania 3D pozwalają zespołowi na pracę zarówno dwuwymiarową, jak i trójwymiarową. Znajomość metody kreślenia w przestrzeni 2D i wynikająca z tego wydajność spotyka się tu z korzyściami płynącymi z modelowania 3D.
Innym problemem jest konieczność wprowadzenia bardziej szczegółowych informacji na wczesnym etapie projektu. Możliwe jest tworzenie uproszczonych modeli 3D przy użyciu brył i modyfikowanie ich właściwości na późniejszych etapach projektowania, jednak wymaga to już dobrej znajomości używanych narzędzi 3D. Problem ten można stopniowo wyeliminować, z czasem gdy zespół projektowy nabiera coraz więcej doświadczenia w pracy z programami 3D.
W przypadku mniejszych projektów architekci często zauważają, że ich klienci są usatysfakcjonowani prostymi szkicami i przybliżonymi przedmiarami; tworzenie modelu 3D nie wydaje się tu konieczne. W przypadku jakichkolwiek rozbieżności ostateczna różnica kosztów jest zwykle niewielka. Jednak możliwość dokładnego wyznaczenia kosztów i przedmiarów na wczesnym etapie planowania zwiększa bezpieczeństwo projektów i pozwala budować zaufanie do projektantów.
Rezultaty
Wraz ze wzrostem wymagań klientów dotyczących stosowania BIM, pytanie nie brzmi już „Czy powinniśmy przejść na projektowanie 3D?”, lecz „Kiedy?”. W sytuacji gdy coraz więcej architektów stopniowo adaptuje metody modelowania 3D i BIM, projektantom korzystającym z 2D coraz trudniej jest stanowić konkurencję na rynku. Jednak zmiana oprogramowania architektonicznego to duże wyzwanie, wymagające rozważnej decyzji w kwestii wyboru rozwiązania odpowiadającego potrzebom projektanta. Jeśli planujesz przejście na oprogramowanie do projektowania architektonicznego 3D, warto wypróbować wersję demo Allplan Architecture i sprawdzić, czy spełnia Twoje oczekiwania.