AR: W jakiej formie BIM będzie obecny na placu budowy w przyszłości?
Jedną z największych wartości dodanych BIM jest bezbłędne projektowanie – między innymi dzięki znacznie ulepszonej kontroli kolizji. Już podczas projektowania cyfryzacja branży budowlanej pomaga uniknąć błędów, a tym samym kosztownych napraw pomyłek. Jednak oprócz złego projektu jednym z czynników generujących koszty na budowach są problemy z komunikacją i wykonawstwem. Jeśli wykonanie nie zostanie przeprowadzone prawidłowo, nawet najlepsze przygotowanie na nic się nie przyda. Jedną z możliwości zaradzenia tej sytuacji może być wykorzystanie Augmented Reality (AR; rozszerzona rzeczywistość). We wspólnym projekcie badawczym Allplan i studenci z Politechniki Monachijskiej przetestowali wizualizację modeli BIM na okularach AR.
Błyskawiczna wymiana danych pomiędzy projektantami a pracownikami budowlanymi bezpośrednio w trakcie pracy dla lepszej kontroli jakości i skrócenia czasu między wystąpieniem problemu, a jego rozwiązaniem; szybka pomoc wizualna w przypadku braku specjalistycznej wiedzy – to część argumentów, dlaczego warto zastosować AR na budowie. Pod warunkiem, że transfer danych między Wspólnym środowiskiem danych (CDE) a okularami AR działa. To jest kluczowy punkt, w którym pojawia się projekt „Augmented Reality for Common Data Environments (Bimplus)”.
Most między Bimplus i Hololens
Celem projektu było stworzenie prototypowego pomostu pomiędzy platformą BIM Bimplus a okularami Microsoft Hololens, wykorzystanie istniejących skryptów otwartego dostępu, takich jak Bimplus API oraz stworzenie wygodnego interfejsu użytkownika i wydajnej wymiany danych. Aby jeszcze bardziej rozszerzyć potencjał aplikacji, przetestowano również nowe metody zwrotnego przesyłania geometrii na serwer.
Wyniki są obiecujące. Dzięki potężnemu narzędziu Bimplus API udało się uzyskać dostęp do serwera Bimplus i przechowywanych tam danych modelowych, a także ich wyprowadzenie do środowiska Unity (głównie znanego jako silnik gry), w którym napisano program AR (interfejs użytkownika). „Interfejs API Bimplus umożliwił nam profesjonalny dostęp do ogromnych ilości danych BIM z chmury. Jest łatwy w użyciu i niezwykle wydajny”, mówi jeden z zaangażowanych studentów. Przeniesienie modelu do Hololens również działało płynnie w trybie Unity Editor. Ostatnim krokiem było skompilowanie napisanego programu na platformę Universal Windows i umieszczenie geometrii w świecie fizycznym za pomocą Vuforia i znaczników przestrzeni. Ponadto geometrię 3D można było ponownie przesłać na serwery Bimplus.
Podczas realizacji projektu szczególnym wyzwaniem okazały się duże ilości danych w modelach BIM. Niemniej jednak prototyp pokazuje, że okulary AR mogą być potężnym narzędziem przyspieszającym prace budowlane. Ponadto mogą być również w przyszłości bardzo przydatne podczas eksploatacji budynków. Szczególną zaletą w stosunku do używania tabletów na budowie jest to, że obie ręce pozostają wolne podczas pracy. Wyniki są obiecujące. Podczas realizacji projektu szczególnym wyzwaniem okazały się duże ilości danych w modelach BIM. Niemniej jednak prototyp pokazuje, że okulary AR mogą być potężnym narzędziem przyspieszającym prace budowlane. Ponadto mogą być również w przyszłości bardzo przydatne podczas eksploatacji budynków. Szczególną zaletą w stosunku do używania tabletów na budowie jest to, że obie ręce pozostają wolne podczas pracy.