Własne biuro projektowe? od czego zacząć? jak pozyskać pieniądze na start?

 data-srcset

Czy kiedykolwiek poczułeś, że praca na etacie przestała satysfakcjonować, projekty już dawno przestały być ambitne i kreatywne, a Ty tylko czekasz na koniec dniówki i odliczasz do weekendu? Czy przyszła Ci wtedy do głowy myśl o założeniu własnej działalności, wykreowaniu swojej wizji pracy o elastycznych godzinach? Brzmi fajnie, ale zazwyczaj w takich momentach przychodzą od razu wątpliwości… Skąd wziąć środki na start…? Jak to wszystko załatwić…? I czy w ogóle zarobię na początku, chociaż na ZUS?! Jest na to kilka sposób…

 


 

Skąd wziąć środki na start?

“Największym przeciwnikiem marzeń jest portfel.”

Często jest tak, że to brak pieniędzy powstrzymuje ludzi przed założeniem własnej działalności. Na szczęście obecnie nie brak kasy jest problemem, tylko brak dobrego pomysłu. Przy założeniu, że to drugie już masz, pozwolimy sobie rozwiązać problem braku środków.

Dotacje z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności

Posiadacze statusu osoby bezrobotnej mogą ubiegać się o środki na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy. Jest to kwota około 20 tysięcy złotych. Nie jest to bardzo duży budżet, jednak spokojnie wystarcza na zakup podstawowego sprzętu, jakim są urządzenia biurowe, komputer oraz programy do projektowania, np. Allplan. Szczegóły programu oraz okres przyjmowania wniosków różnią się w obrębie poszczególnych województw, dlatego warto po szczegółowe informację sięgnąć na stronę internetową Urzędu Pracy, odpowiadającemu miejscu zamieszkania.

Fundusze Europejskie:

W zależności od miejsca zamieszkania, wieku oraz sytuacji życiowej można ubiegać się o wsparcie Funduszy Europejskich. Na stronie: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/ znajduje się wyszukiwarka dotacji, w której przedstawione są wszystkie aktualne opcje. Można odnaleźć tam także Punkt Informacyjny, najbliższy miejscu zamieszkania i skontaktować się telefonicznie w celu uzyskania szczegółowych informacji. Zazwyczaj FE mają większe obostrzenia, jeżeli chodzi o otrzymanie środków, ale też kwoty często są wyższe niż w przypadku dofinansowania z Urzędu Pracy.

Crowdfunding

Jeżeli Twój pomysł na działalność jest wyjątkowy i uważasz, że ma szansę zainteresować większe grono odbiorców, koniecznie zapoznaj się ze stroną http://crowdfunding.pl/. Głównym założeniem crowdfundingu jest finansowanie określonego projektu przez mikropłatników, zaintrygowanych pomysłem. Cały proces odbywa się za pomocą sieci internetowej. Jeżeli Twoja idea jest naprawdę dobra to zbierając grosz do grosza, możesz uzyskać całkiem poważną kwotę, umożliwiającą realizację planów.

Dodatkowo, podczas poszukiwań dotacji, grantu czy innej formy wsparcia polecamy zajrzeć na takie strony jak:

http://www.mr.gov.pl/ – Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

http://www.parp.gov.pl/ – Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

https://www.bgk.pl/ – Bank Gospodarstwa Krajowego

 

Zakładanie firmy – formalności

“Jeśli nie zbudujesz swojego marzenia, ktoś inny Cię zatrudni, abyś pomógł mu zbudować jego.”

Tony Gaskins


Skoro już wiemy, co chcemy robić, po co i za co to pozostają nam już tylko formalności związane z założeniem firmy. Ku uciesze młodych przedsiębiorców zostały one zminimalizowane. Działalność można rozpocząć w domowym zaciszu, popijając ulubioną herbatę.  Wystarczy zalogować się do CEIDG poprzez profil zaufany. Nie posiadasz go? Nic nie szkodzi. Jeżeli nadal nie masz ochoty ruszać się z domu, możesz założyć i potwierdzić go poprzez swoją bankowość elektroniczną.

Samo założenie firmy jest proste, jednak wcześniej musisz podjąć kilka decyzji. Ważne jest, jaką formę prawną oraz jaki rodzaj opodatkowania wybierasz. Wszystko bardzo czytelnie opisane jest na stronie https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/. Miłej lektury!

Po otwarciu działalności, pojęcie z jakim warto się zaprzyjaźnić to koszty firmowe. Dzięki nim, zmniejszysz kwotę podatku dochodowego, jaki będziesz musiał płacić. Mówiąc najprościej są to pieniądze, które wydajesz, aby móc zarabiać. Są to te wydatki, które bezpośrednio dotyczą Twojej działalności i są udokumentowane fakturą VAT lub rachunkiem. Co to może być? Na przykład wynajem biura, zakup materiałów biurowych, sprzętu, czy oprogramowania – zarówno tego podstawowe jak np. Microsoft Office, jak i specjalistyczne np. GstarCAD.

 

A co jeśli nie zarobię nawet na ZUS?!

„Inwestowanie jest jak wchodzenie po drabinie, każdy wie jak się to robi, lecz nie każdy wie gdzie ją przystawić.”

Warren Buffet

 

Jeżeli nadal martwisz się, czy przystawiłeś drabinę w odpowiednie miejsce i nie chcesz podejmować zbyt pochopnie decyzji o założeniu firmy mamy dla Ciebie dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to:

Firma na próbę

Jeżeli boisz się kosztów związanych z ubezpieczeniem, masz możliwość zarejestrowania swojej działalności od razu z opcją jej zawieszenia. Oznacza to, że masz prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, czyli możesz w tym czasie pozyskiwać klientów. W momencie, kiedy będziesz już gotowy, znajdziesz klientów i będziesz mógł wykonywać zlecenia – wznowisz działalność. Czyli w praktyce: opłaty rozpoczynasz w miesiącu, w którym osiągniesz przychody. Należy jednak pamiętać, że w czasie zawieszonej działalności nie jesteś ubezpieczony. Zanim podejmiesz decyzję zapoznaj się ze szczegółami tej opcji, znajdziesz je na stronie internetowej: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/?D;538502e1-e294-42e9-b76f-eb042acfe782

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Druga możliwość to Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Dzięki nim, możesz prowadzić swoją firmę bez rejestracji działalności gospodarczej. Są one skierowane do osób, których nie stać na założenie własnej działalności gospodarczej i ponoszenie kosztów ZUS, lub po prosu nie chcą z niego korzystać. Jeżeli ta opcja wydaje Ci się odpowiednia, zajrzyj na stronę https://inkubatory.pl/.


To już wszystko od nas, mamy nadzieje, że nasze wskazówki okażą się przydatne. Życzymy powodzenia, wytrwałości i wielu klientów! Jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą obejmującą program do projektowania BIM Allplan z wieczystą licencją, dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie dla osób zakładających działalność gospodarczą. Producent Allplan firma Nemetschek przewidział specjalną promocje o nazwie StartUp skierowaną dla studentów i nowych firm. szczegóły promocji w linku – Promocja dla nowych firm na Allplan

 

 

 

 

 

 

 

Promocja