5 najlepszych stadionów zbudowanych przy pomocy Allplan
Stadiony (lub areny sportowe) to wyjątkowe arcydzieła architektury. Projektowanie takich obiektów jest jednak sztuką precyzyjnego balansowania między realizacją wizji areny a zapewnieniem widzom doskonałego widoku i wrażeń. Pomieszczenie dziesiątek tysięcy odwiedzających — nie wspominając o zaprojektowaniu wszystkich usług, których będą potrzebować, a także sportowców i pracowników, którzy będą korzystać z areny — wymaga czasu, poświęcenia i odpowiedniego oprogramowania do projektowania, takiego jak Allplan. Oto pięć najlepszych stadionów, które zostały zaprojektowane i zbudowane przy użyciu Allplan.
Stadion piłkarski w Koszycach | Słowacja
Pod koniec 2018 roku rozpoczęła się budowa nowego stadionu piłkarskiego w Koszycach na Słowacji, który może pomieścić 12 685 widzów. Wyposażony w podgrzewane boisko, obszary treningowe, szatnie i inne udogodnienia, które zapewniają, że stadion spełnia standardy UEFA i może gościć międzynarodowe mecze piłki nożnej. Pobliski pas startowy lotniska Koszyce-Barca oznaczał, że istniały surowe ograniczenia wysokości dla nowego stadionu; jednak projektanci byli w stanie stworzyć uderzającą strukturę pomimo tego. Stadion w kształcie dysku jest otoczony perforowaną powłoką, która unosi się wokół betonowej i stalowej konstrukcji. W nocy perforacje przepuszczają światło, tworząc inny wygląd.
Ograniczenia wysokości oznaczały, że model 3D był niezbędny do zapewnienia dokładności. Modelowanie informacji o budynku (BIM) było również wymagane przez klienta dla tego projektu. W związku z tym projektanci wybrali Allplan do stworzenia modelu przestrzennego i wypełnienia swoich obowiązków w zakresie BIM. Pomogło im to zidentyfikować i naprawić wszelkie kolizje między elementami stadionu przed rozpoczęciem budowy, a także ułatwiło komunikację i współpracę podczas realizacji projektu. Model został udostępniony interesariuszom projektu za pomocą portalu Bimplus firmy ALLPLAN, a także przy użyciu formatu IFC.
Stadion Wildpark | Niemcy
Nowy stadion Wildpark w Karlsruhe w Niemczech będzie miał 34 000 miejsc. Budowa musiała zostać zaplanowana w taki sposób, aby stary stadion mógł zostać zdemontowany w tym samym czasie, zapewniając jednocześnie miejsca siedzące dla 15 000 odwiedzających. Planowanie tak złożonej operacji wymaga najwyższej dokładności, więc modelowanie 3D i BIM były ogromną pomocą w tym projekcie. W szczególności obszar trybun miał wiele szczegółów, które musiały być skrupulatnie zaplanowane, co w przeciwnym razie byłoby trudne do wykonania z precyzją przy użyciu rysunków 2D. Wyzwaniem w tym projekcie były również niekonwencjonalne konstrukcyjne wsporniki dachu w kształcie litery Y. Korzystanie z BIM oznaczało, że dane mogły być wykorzystywane do tworzenia różnych planów i obliczeń oraz łatwej wymiany informacji z innymi zainteresowanymi stronami.
Allplan znacznie ułatwił projektowanie konstrukcji dachu, a także planowanie budowy. Wizualizacje 3D pozwoliły inżynierom budowlanym zobaczyć, jak daleko podpory dachu odbiegają od siebie, dzięki czemu mogli opracować wykonalne rozwiązanie, które nadal spełniało wizję architekta.
Le Phare Arena | Francja
W tłumaczeniu “latarnia morska” Le Phare Arena w Chambéry we Francji będzie widoczna z odległości wielu kilometrów. Ta wyjątkowa arena, mogąca pomieścić do 6000 osób, została zaprojektowana jako prawdziwie wielofunkcyjny budynek, dostosowujący swoje funkcje do organizacji szerokiej gamy wydarzeń. Na zewnątrz znajduje się przeszklona fasada w kształcie kopuły nad złożoną siecią stalowych dźwigarów.
Integracja kilku obszarów, którą można było osiągnąć dzięki Allplan, była kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do sukcesu tego projektu. Po początkowym stworzeniu szkicu modelu budynku i stworzeniu animowanej wizualizacji wnętrza za pomocą CINEMA 4D – co wygrało projekt dla architekta – elementy stalowe zostały przeniesione do Allplan, gdzie mogły być używane jako inteligentne elementy 3D. Usługi budowlane zostały również zintegrowane z cyfrowym modelem budynku, dzięki czemu wszyscy korzystali z tego samego modelu i danych. Projektanci HVAC mieli pewność, że używają prawidłowych informacji, a architekci mogli zaplanować przestrzeń dla usług budowlanych. Dane budynku w Allplan zostały również wykorzystane do oceny i optymalizacji zachowania termicznego hali.
Park Malšovice Arena | Czechy
Kolejny wielofunkcyjny budynek, Park Malšovice Arena, został zaprojektowany tak, aby pomieścić nie tylko boisko do piłki nożnej, ale także inne wydarzenia sportowe i społeczne przez cały rok. Oprócz obiektów wymaganych do gry w piłkę nożną, na terenie obiektu znajduje się również hala lekkoatletyczna, restauracja, centrum biznesowe i handlowe oraz sala gimnastyczna. Konstrukcja nośna trybun została zaprojektowana jako żelbetowy szkielet, który wykorzystuje prefabrykowane elementy betonowe, podczas gdy dach wykonany jest ze stalowych kratownic.
Allplan i SCIA Engineer zostały wykorzystane ze względu na duży i złożony charakter projektu. Posiadanie inteligentnych modeli 3D zarówno dla stadionu, jak i centrum handlowego opłaciło się, szczególnie na początku, kiedy trzeba było zaprojektować i przedstawić inwestorowi kilka wariantów. Bez modeli 3D i unikalnych narzędzi Allplan, projektant nie byłby w stanie osiągnąć pożądanej jakości w określonym czasie. Oba programy do projektowania inżynierii lądowej pracowały ramię w ramię, umożliwiając płynne przeniesienie modelu projektu konstrukcyjnego w Allplan do SCIA Engineer w celu dalszej analizy i projektowania konstrukcji. Po zakończeniu model został przeniesiony z powrotem do Allplan, gdzie rysunki mogły być tworzone automatycznie, a zestawienia ilościowe mogły być szybko uzyskane z modelu, oszczędzając cenny czas projektanta.
Allianz Stadion | Austria
Zbudowany w zaledwie 17 miesięcy stadion piłkarski w Wiedniu w Austrii jest doskonałym przykładem wydajności konstrukcji prefabrykowanych. Do budowy stadionu potrzebnych było około 880 prefabrykatów, w tym 150 klatek schodowych i zewnętrznych słupów o wysokości 18 metrów i wadze ponad 40 ton.
W przypadku tego projektu projektant zdecydował się na modelowanie wszystkich prefabrykowanych części, dźwigarów, płyt trybun i ścian w 3D, aby łatwo wizualizować złożone geometrie. Pozwoliło to również projektantowi na zaplanowanie wszystkich ważnych otworów w prefabrykatach, a także wymagań montażowych. Model można było następnie łatwo sprawdzić pod kątem kolizji między elementami, co było szczególnie przydatne ze względu na złożoną instalację HVAC. Precyzyjne planowanie tego projektu zaowocowało zmniejszonym zużyciem energii na miejscu dzięki prefabrykowanym elementom, a także redukcją odpadów o 90% w porównaniu z tradycyjnymi metodami.