Zielone płuca dla miasta
Ogrody zlokalizowane na dachu są obecnie w modzie: wpływają na jakość życia i rekreacji, zapewniają ochronę przed wiatrem i pogodą, a także pomagają oszczędzać energię. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jakie korzyści ekonomiczne i ekologiczne wynikają z zastosowania zielonego dachu oraz co jest istotne podczas jego tworzenia.
Obsadzone roślinnością dachy to nie tylko wartość architektoniczna, ale także oszczędność pieniędzy. Rośliny chronią konstrukcję dachu i uszczelniają go od wiatru i innych warunków pogodowych. Koszty utrzymania budynku są więc dużo niższe. Kiełkująca roślina na piątej kondygnacji jest również jako naturalną izolacją, tym samym poprawia izolację termiczną budynku. Ta wartość dodana została udowodniona naukowo: w grudniu strata ciepła w zielonym dachu testowym była o jedną czwartą niższa niż w budynku o tradycyjnym budownictwie. W wyższych temperaturach pokryty roślinnością dach stanowi naturalną klimatyzację, ponieważ zapobiega zbytniemu nagrzewaniu się pokoi.
Poza aspektami ekonomicznymi istnieją również uwarunkowania środowiskowe, które sprawiają, że obsadzenie dachów staje się popularnym rozwiązaniem architektonicznym. „Zielone dachy” służą do pozyskiwania nowych obszarów roślinności na obszarach miejskich i stają się siedliskami dla owadów i ptaków. Dobrze przemyślany tego typu dach zatrzymuje deszczówkę, która powraca do atmosfery poprzez odparowanie. Dzięki zwiększeniu wilgotności i chłodzeniu powietrza zapewniony jest zdrowy mikroklimat. Sadzonki na budynkach mieszkalnych i przemysłowych przyczyniają się do eliminacji CO2.
Dotacje rządowe: „zielone pieniądze”
Zarządy miast biorą pod uwagę te wszystkie zalety i coraz chętniej promują budowę zielonych dachów w miastach, takich jak na przykład Hamburg. Już dzisiaj, w hanzeatyckim mieście, rośliny są na ponad 7000 dachów. Od 2014 r. właściciele nieruchomości mogą ubiegać się o dotacje, by zbudować swoje zielone oazy na wysokich budynkach. Co więcej, właściciele zielonych dachów zwolnieni są z opłat za odpływ wód powierzchniowych. Dachy porośnięte roślinnością pochłaniają wodę deszczową, a tym samym zmniejszają obciążenie instalacji kanalizacyjnych i oczyszczających. W miastach takich jak Berlin można zaoszczędzić euro na metr kwadratowy rocznie.
Rozległe i intensywne warianty zieleni
Istnieją różne formy zieleni dachowej, ponieważ nie każdy rodzaj można wykonać na każdym dachu. Tak zwane rozległe sadzenie składa się przede wszystkim z mchu i traw, które wymagają znacznie mniej pielęgnacji niż wersja intensywnego sadzenia. Ogrody rosną tutaj na dużych wysokościach i służą do wypoczynku i regeneracji. Jedyne wady to koszty utrzymania i wysokie koszty akwizycji. Inżynier ds. Konstrukcji sprawdza, jaki typ sadzenia jest odpowiedni dla danego dachu. Jeśli dach ma nie więcej niż 150 kg nośności na metr kwadratowy, jedyną możliwością jest rozległe sadzenie.
Przy 500 kg nośności na metr kwadratowy projekty botaniczne nie mają granic. Poza analizą strukturalną istotną rolę odgrywa również kształt dachu. Sadzenie na płaskich dachach jest najbardziej optymalne. Jest to szczególnie łatwe do utworzenia przy niskim kącie nachylenia – do 5 stopni. Dachy skośne o kącie pochylenia do 15 stopni są również możliwe do wykorzystania. Strome dachy są bardziej skomplikowane do obsadzenia, ale nie jest to niemożliwe. Należy pamiętać o zapewnieniu ochrony dachu przed erozją i uszczelnieniu przed wilgocią.
Zielone płuca miasta
Zielone dachy to nie tylko obiekty charakteryzujące krajobraz architektoniczny miast na całym świecie. Szczególnie w Nowym Jorku i Tokio są charakterystyczne dla pejzażu miejskiego. Zwłaszcza w zatłoczonych metropoliach zielone powierzchnie budynków wpływają korzystnie na jakość życia mieszkańców.