Wyniki konkursu BIM Expert 2018/2019 i wywiad z Dawidem Kowieskim
Miło nam poinformować o zakończeniu 3 edycji konkursu studenckiego BIM Expert 2018/2019, którą zorganizowaliśmy wspólnie z firmą BIMplatform.
Przypominamy, iż konkurs skierowany był do studentów warszawskich uczelni wyższych: Politechniki Warszawskiej, Wyższej Szkolły Ekologii i Zarządzania oraz Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego.
Uczestnicy stanęli przed zadaniem wykonania kompletnego projektu żelbetowej konstrukcji budowlanej w programie BIM Allplan Engineering, a następnie przygotowania jej wizualizacji i animacji w oprogramowaniu Lumion.
W tym roku w szranki stanęło łącznie 25 studentów i studentek budownictwa, natomiast do finałowego etapu przeszło pięcioro z nich. Komisja konkursowa po dokładnym zapoznaniu się z wszystkimi pracami postanowiła przyznać pierwsze miejsce Panu Dawidowi Kowieskiemu, za projekt konstrukcji siedziby jednostki straży pożarnej. Pan Dawid otrzymał od nas nowoczesny laptop marki HP oraz możliwość udziału w szkoleniu Allplan Education Summit 2019, które odbędzie się w kwietniu, w Monachium.
Klasyfikacja konkursowa przedstawia się następująco:
1 miejsce – Dawid Kowieski
2 miejsce – Alicja Osiak
3 miejsce – Monika Janowska
Pragniemy gorąco podziękować i pogratulować wszystkim uczestnikom konkursu za udział oraz wykonane projekty, które charakteryzowały się niezwykle wysoką jakością. Dziękujemy również Panu Kostiantynowi Protchenko, Dyrektorowi Zarządzającemu firmą BIMplatform, za fachową opiekę nad konkursem i doskonałą współpracę w trakcie jego organizacji.
Galeria zwycięskiego projektu
Animacja projektu wykonana w programie Lumion
Wywiad z laureatem konkursu
Zapraszamy do lektury wywiadu z Panem Dawidem Kowieskim, laureatem konkursu BIM Expert 2018/2019.
Allplan Polska: Na wstępie serdecznie gratulujemy zwycięstwa w konkursie Allplan. Proszę powiedzieć, skąd wzięło się u Pana zainteresowanie projektowaniem konstrukcji budowlanych?
Dawid Kowieski: Bardzo dziękuję. Od zawsze interesowały mnie budynki i ich powstawanie. Zacząłem studia na wydziale budownictwa by tą wiedzę zgłębić. W trakcie studiów okazało się to jeszcze bardziej interesujące niż początkowo myślałem.
Dlaczego zdecydował się Pan na udział w konkursie?
O konkursie usłyszałem na zajęciach BIM u Pana magistra Kostiantyna Protchenko. Podejście Pana magistra Protchenko do przekazywania wiedzy oraz sposób prowadzenia zajęć zaciekawiły mnie na tyle, by myśleć o wzięciu udziału w konkursie. Z kolei szeroki wachlarz możliwości programu Allplan prezentowany na zajęciach, tylko utwierdził mnie w tej decyzji. Lubię wyzwania, więc potraktowałem konkurs jako sprawdzenie siebie, a przy okazji wykonując projekt dobrze się bawiłem.
Jak zrodził się pomysł na wykonanie projektu siedziby straży pożarnej i ile czasu zajęło jego wykonanie?
Pracuję w straży pożarnej, więc pierwsze co przyszło mi na myśl to zaprojektowanie takiego obiektu. Założyłem, że budynek nie tylko musi być funkcjonalny, ale i ma również pełnić rolę reprezentacyjną. Zrobienie całości projektu zajęło mi w przybliżeniu 30 godzin, myślę że nie jest to dużo, biorąc pod uwagę brak doświadczenia.
Jakie ma Pan odczucia odnośnie projektowania w programie Allplan?
Allplan pozwolił mi od początku na intuicyjną pracę i wykorzystanie wielu funkcji, pomimo iż znałem tylko podstawy jego działania. Miałem styczność z innym oprogramowaniem BIM, ale tam było mi trudniej się odnaleźć. W Allplan spodobała mi łatwość modelowania brył i tworzenia nawet bardzo skomplikowanego zbrojenia oraz funkcje ułatwiających pracę, takie jak PythonParts i SmartParts.
Dziękujemy za wywiad i życzymy wielu udanych projektów w przyszłości.
Dziękuję, myślę że to dopiero początek i będziemy mieli jeszcze okazję porozmawiać.
My również mamy taką nadzieję. 🙂