Studia, a praca architekta. Jakie są realia i jak się do nich przygotować podczas studiów?
W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym musi podjąć decyzję dotyczącą kierunku swojej kariery. Wiele osób decyduje się na studia architektoniczne ze względu na możliwość kształtowania otaczającej ich przestrzeni oraz udoskonalania jej. Jednak nie zawsze jest to takie proste. Przed ochotnikami czekają spore wyzwania m.in. wymagające studia, zarwane noce oraz obawa, że nie uda im się wybić na tle konkurencji. Jak wyglądają realia pracy architekt?
Architekt – czym się zajmuje?
Zawód architekta znajduje się na pograniczu stanowisk technicznych, a artystycznych ponieważ wymagane jest połączenie technicznej wiedzy z niezwykłym zmysłem artystycznym. Architekt odpowiada za projekt budynków – to jak będą one wyglądały oraz jaki będą miały kształt.
Architekt – wymagania
Z pewnością najważniejsze jest nabycie wykształcenia wyższego kierunkowego oraz odbycie praktyk zawodowych, dzięki którym nabędziesz niezbędną wiedzę i praktykę do wykonywania tego zawodu. Ważna jest również umiejętność pracy pod presją czasu, odpowiednia organizacja pracy własnej oraz zmysł artystyczny. Istotna jest znajomość programów do projektowania takich jak Allplan czy GstarCAD, aby umiejętnie i precyzyjnie planować, projektować, tworzyć, a także później zarządzać budynkami oraz elementami infrastruktury. Pomimo, iż droga do wykonywania tego zawodu nie jest prosta to osoby, które ją przebędą, będą odpowiednio przygotowane do pracy na tym stanowisku.
Jak zostać architektem?
Twój wymarzony zawód to bycie architektem? Pomimo, że czeka Cię długa i wyboista droga do osiągnięcia tego celu, z pewnością warto! Aby zostać architektem, wymagane jest ukończenie studiów na kierunku architektura i urbanistyka. Uzyskanie stopnia magistra nie jest jednak ostatnim krokiem do wykonywania zawodu. Przyszły architekt musi odbyć
2-letnią praktykę zawodową, a później przystąpić do egzaminu przed Okręgową Izbę Architektów. Egzamin ten składa się z części ustnej i pisemnej. Po jego zdaniu kolejnym etapem jest zapisanie się do odpowiedniej izby architektów, gdzie opłaca się comiesięczną składkę.
Specjalizacje
W zawodzie architekta występują różne specjalizacje m.in.:
1. Architekt krajobrazu – osoba, która zajmuje się projektami parków, ogrodów i innych terenów zielonych. W związku z wykonywanym zawodem musi on doskonale znać się na roślinach, glebach czy klimacie, wiedzieć co można sadzić i gdzie. Poza tym zajmuje się umieszczaniem w tego typu miejscach takich elementów jak oczka wodne, fontanny, altany itp..
2. Architekt wnętrz – osoba, która zajmuje się projektowaniem pomieszczeń, w taki sposób, by były jak najbardziej funkcjonalne i dopasowane do wymagań klienta.
3. Urbanista – osoba, która zajmuje się projektowaniem przestrzeni miejskich.
4. Ruralista – osoba, która zajmuje się projektowaniem terenów wiejskich.
Student architektury vs doświadczony architekt
Studenci często wyobrażają sobie pracę architekta jako łatwą, dobrze płatną profesję. Niektórzy jednak dostrzegają, że jest to praca trudna, wymagająca ale również przynosząca ogromną satysfakcję. W tym kierunku fascynuje ich kształtowanie otaczającej ich przestrzeni oraz możliwość udoskonalania jej dla każdego człowieka. Są to piękne ambicję, które często po zakończeniu studiów niestety nie są realizowane w pełni. Studia mają za zadanie rozwinąć wyobraźnię, której młodzi architekci bardzo często nie mają szansy w pełni wykorzystać w przyziemnej pracy.
Co po studiach?
Po uzyskaniu dyplomu większość studentów zastanawia się, w którym kierunku powinni popchnąć swoją karierę. Jaką ścieżkę wybrać? Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych wyborów.
1. Praca w pracowni projektowej.
Większość absolwentów ze względu, iż są to ich pierwsze lata kariery decydują się na etat w biurach projektowych.
Gdzie absolwenci architektury i urbanistyki mogą znaleźć zatrudnienie?
– Wydziały architektury i budownictwa urzędów;
– Przedsiębiorstwa budowlane;
– Biura nieruchomości;
– Pracowanie projektowe.
2. Na swoim.
Własne biuro kusi niesamowicie każdego architekta. Możliwość pracy na swoim, bez ograniczeń dla wielu może być wybawieniem. Jednak czy zawsze jest tak tuzinkowo? Niestety architekci, którzy decydują się na taki wybór nie zawsze zdają sobie sprawę, że prowadzenie własnego biura to żmudna i ciężka praca. Bez ciężkiej pracy, długofalowych planów i maksymalnego zaangażowania ciężko będzie wybić się na tle konkurencji.
3. Freelancer.
Praca Freelancera(po polsku wolnego strzelca) polega na pracy bez etatu – realizuje on projekty na zlecenie, najczęściej zdobywając je przez Internet. Ta opcja z pewnością wydaje
się być wygodna ze względu na elastyczne godziny pracy, możliwość pracy z domu (bądź z innego dowolnego miejsca) oraz brak nadzoru w postaci szefa na karku.
Jednak istnieją również wady takiej formy zatrudnienia. Ze względu na obowiązujące terminy i nieregularne godziny pracy freelancera ta ścieżka może okazać się zbyt wymagająca dla początkującego architekta. Odpowiednia samodyscyplina oraz umiejętność rozłożenia sobie planu dnia nie dla każdego jest łatwym zadaniem.
Pomimo możliwego satysfakcjonującego wynagrodzenia, część z niego należy przeznaczyć na zapłatę składek, które dla początkujących architektów nie są niskimi kosztami. Ponadto nie można zapominać o braku płatnych urlopów – które w przypadku pracy na etacie wynoszą nawet 26 dni w roku.
4. Kreślarz.
Kolejną możliwą drogą po zakończeniu edukacji jest tworzenie dokumentacji technicznej na stanowisku kreślarza. Tutaj z kolei wymagana będzie obsługa specjalistycznych oprogramowań do projektowania takich jak Allplan czy GstarCAD coraz częściej wykorzystując technologię BIM. Szczegóły obowiązków na tym stanowisku zależą od konkretnej specjalizacji. Mogą to być konstrukcje i plany budowlane, rysunki geodezyjne i kartograficzne oraz projektowanie obiektów inżynierskich.
5. Nadzór nad instytucjami.
Nadzór nad inwestycjami to bardzo ważny element w branży architektonicznej i budowlanej. Osoby, które zajmują stanowiska kierownika budowy czy inspektora nadzoru muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz uprawnienia. Jest to ścieżka kariery dla osób, które posiadają lub starają się o prawo do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych.
Rodzaje zespołów inspektorów:
- inspektor w zakresie konstrukcji i robót ogólnobudowlanych;
- inspektor w zakresie instalacji sanitarnych;
- inspektor w zakresie instalacji elektrycznych.
6. Wykonywanie wizualizacji.
Jeżeli wiesz, że ścieżka kreślarza nie jest dla Ciebie, być może wykonywanie wizualizacji okaże się Twoim konikiem zawodowym! Wizualizacja to forma graficznej prezentacji projektu, która jest wykorzystywana w budownictwie, architekturze i inżynierii. Osoba odpowiedzialna za wykonywanie wizualizacji jest łącznikiem pomiędzy klientami, a architektem. Kluczowa jest estetyka oraz czytelność przygotowanych wizualizacji dla osób spoza branży.
Realia – walka z mitami dotyczącymi pracy architekta
Praca architekta pomimo tego, iż uznawana jest za usługę luksusową, jest profesją niezwykle ciężką oraz nie zawsze docenianą przez osoby, które nie zajmują się tym na co dzień. Przedstawiamy kilka mitów dotyczących realiów pracy architekta, z którymi możemy się spotkać.
- Architekt = wysokie zarobki
Jest to jeden z najczęściej poruszanych aspektów podczas rozmów – pieniądze. Pomimo wielkich wyobrażeń osób spoza branży, zarobki architektów są zależne od wielu czynników. M.in. od doświadczenia architekta, miasta działalności, wielkości zlecenia, wielkości firmy oraz docelowej bazy klientów.
2. Elastyczne godziny pracy
Godziny pracy architekta bardzo często zahaczają o świt i późną noc. Jest to związane z wielozadaniowością pracownika oraz tego, iż zazwyczaj architekt dostosowuje swoje godziny pod klienta. Istnieje błędne przekonanie, że elastyczne godziny to pełna swoboda w pracy. Ku zdziwieniu większości, oznacza to pracę o skrajnych porach co nie dla każdego będzie odpowiednie.
3. Praca architekta jako zabawa
Coraz częściej osoby spoza branży uznają pracę architekta jako zajęcia z rysunku. Niestety jest to krzywdzący sposób patrzenia na tak wymagającą profesję.
Praca architekta nie polega na prostym rysunku jak myśli większość populacji – tworzy on perspektywistyczny rysunek, przy jednoczesnym uwzględnieniu wszelkich możliwości budowlanych.
4. Czy trzeba mieć talent do rysowania?
Jest to chyba najczęściej zadawane pytanie przez osoby, które marzą o studiowaniu tego kierunku. Przed podjęciem studiów zalecane jest odbycie kursu architektonicznego przez minimum rok, aby nauczyć się precyzyjnego rysunku. Istnieje bowiem subtelna różnica między rysowaniem hobbystycznym, a rysunkiem perspektywistycznym, który wymagany jest na egzaminie wstępnym na studia.
Jak się przygotować do pracy architekta podczas studiów?
Na pewno warto zwrócić uwagę na jakich oprogramowaniach pracują inni architekci, którzy są już po studiach. Bardzo często program narzuca firma więc jeżeli masz szansę wcześniej poduczyć się z obsługi konkretnego programu – zdecydowanie na tym skorzystasz!
Kolejna kwestią jest zadbanie o doświadczenie zawodowe. Praktyki zawodowe to jedno, jednak, gdy pracodawca zobaczy, że zacząłeś już pracować w branży to z pewnością zapunktujesz podczas rekrutacji.