Ścieżki kariery po architekturze i budownictwie
Motywacje decydujące o wyborze kierunku studiów są różne. Czasami głównym czynnikiem jest pasja, innym razem rozsądek podpowiadający dobre zarobki w danej branży, a niejednokrotnie o losach przyszłych studentów decyduje przypadek. Prawdopodobnie najlepszym scenariuszem byłoby połączenie dwóch pierwszych opcji. Najważniejsza jednak jest satysfakcja z nauki, a w późniejszym czasie z wykonywanego zawodu.
Jeżeli jesteś studentem lub absolwentem kierunków architektura i budownictwo, być może zastanawiasz się, jakie są możliwe ścieżki Twojej kariery. Dotyczy to również (lub przede wszystkim) osób, które jeszcze zastanawiają się nad wyborem uczelni. Co będę mógł/będę mogła robić po ukończeniu szkoły? Czy znajdzie się dla mnie miejsce w branży?
Nie jesteśmy w stanie znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak potoczą się Twoje losy zawodowe. Możemy jednak wspólnie rozważyć dostępne możliwości. Opierając się o naszą wiedzę oraz doświadczenie, wybraliśmy kilka dróg kariery, które najczęściej obierane są po uzyskaniu dyplomu.
Własne biuro
Kuszącą opcją jest otwarcie swojej działalności. Własna firma daje możliwości praktycznie nieograniczonego zarobku. Profesjonalne, dobrze wyposażone biuro projektowe, jest w stanie wygenerować satysfakcjonujący dochód. Oczywiście jest to uzależnione od liczby pracowników, zaangażowania, a także od realizowanych projektów.
Własne biuro to ogromne możliwości, ale też żmudna i ciężka praca. Bardzo często na początku pozyskanie satysfakcjonującej liczby klientów jest trudne. Do tego potrzebne jest przykuwające uwagę, bogate portfolio oraz stabilna pozycja na rynku. Bez ciężkiej pracy, długofalowych planów i maksymalnego zaangażowania ciężko jest to osiągnąć.
Otwarcie własnego biura związane jest także ze znacznym wkładem finansowym. Potrzebny jest odpowiedni sprzęt komputerowy, oprogramowanie, a także przynajmniej podstawowe wyposażenie biura. Na tym etapie można wspomóc się dofinansowaniem dla nowo otwierających się działalności gospodarczych.
Praca w pracowni projektowej
Własne biuro projektowe to duże przedsięwzięcie, wymagające nie tylko wiedzy, ale i doświadczenia. Dlatego wielu absolwentów architektury i budownictwa w pierwszych latach kariery zawodowej decyduje się na etat. Wydziały architektury i budownictwa urzędów, przedsiębiorstwa budowlane, biura nieruchomości i przede wszystkim pracowanie projektowe to miejsca, w których są mile widziani.
Pracownia projektowa to szansa na zdobycie doświadczenia i szlifowanie swoich umiejętności. Dobrze, jeżeli praca daje także możliwość wykazania się. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że kreowanie nowych przestrzeni nie jest ograniczone wyłącznie naszą wyobraźnią. Nie zmienia to jednak faktu, że miejsca pracy, w których docenia się zaangażowanie i kreatywność, są najbardziej pożądane.
Młodzi absolwenci szkół wyższych swoje pierwsze kroki w firmach stawiają często jako asystenci. Na tym stanowisku ważniejsza jest wiedza i znajomość podstawowych programów niż doświadczenie. Przechodząc pozytywnie ten etap, otwierają się możliwości na zajęcie samodzielnego stanowiska. Wiąże się to bezpośrednio ze wzrostem zarobków, ale także z większą odpowiedzialnością.
Współpraca jako podwykonawca/freelancer
Prowadzenie firmy lub praca na etacie to dwie skrajne ścieżki kariery, które mogą się krzyżować. Co jednak z osobami, które nie chcą rzucać się na głęboką wodę, otwierając własny biznes, a pracę w biurze natomiast uważają za podcięcie skrzydeł? Jesteś jedną z takich osób? Nie przejmuj się, jest na to rozwiązanie określone mianem – freelancing.
Bycie wolnym strzelcem, nienormowany czas pracy i możliwości dużych zarobków jako freelancer lub podwykonawca są kuszące. Architektura i budownictwo dają taką sposobność, dlatego w tych zawodach jest to szczególnie chętnie praktykowane. Praca na własny rachunek daje wiele możliwości, ale wymaga samodyscypliny.
Plusami wyboru takiej ścieżki kariery są elastyczny czas i miejsce pracy. Architektom freelancerom łatwiej jest pogodzić swoje pasje z karierą. Mogą na przykład podróżować i pracować jednocześnie. Mogą też korzystać z wolnego czasu w tygodniu, nadrabiając zaległości zawodowe przez weekend. Brak szefa, który narzuca plan dnia lub nadprogramowe obowiązki, zdaje się wisienką na torcie freelancingu.
Choć projektowanie z dowolnego miejsca na ziemi jest kuszące, praca jako wolny strzelec nie jest dla każdego. Wymaga ona perfekcyjnego wręcz zorganizowania. Będąc podwykonawcą, nie ma się nad sobą szefa, który rozlicza z poszczególnych etapów. Często należy oddać gotowy projekt w określonym terminie – to, jak freelancer rozłoży swoją pracę, zależne jest tylko od niego.
Choć taki rodzaj aktywności zawodowej może przynieść satysfakcjonujące wynagrodzenie, część z niego należy poświęcić na opłacenie składek. To w dużej mierze od nich będzie zależała sytuacja materialna w przypadku choroby, a także w przyszłości, kiedy sił do pracy będzie już mniej. Należy również pamiętać o braku płatnych urlopów, które w przypadku etatu mogą wynosić nawet 26 dni w roku.
Kreślarz – wykonywanie dokumentacji
Jedną z możliwych dróg kariery po ukończeniu architektury i budownictwa jest tworzenie dokumentacji technicznej na stanowisku kreślarza. Wymagane umiejętności to przede wszystkim obsługa specjalistycznych programów oraz wykonywanie projektów, coraz częściej także w technologii BIM.
Cierpliwość, wytrwałość i dokładność to cechy konieczne dla kreślarzy. Spostrzegawczość, a właściwie umiejętność dostrzegania szczegółów, także koncentracja, również są niezbędne. Jest to praca, która może dać wiele satysfakcji, ale nie każdy może ją wykonywać. Bez odpowiednich predyspozycji ciężko będzie w sposób co najmniej poprawny realizować zlecane zadania.
Szczegółowy wykaz obowiązków kreślarza zależny jest od specjalizacji. Mogą to być konstrukcje i plany budowlane, projektowanie obiektów inżynieryjnych lub rysunki geodezyjne i kartograficzne. Wymagania stawiane kandydatom na to stanowisko determinowane są przez środowisko pracy firmy rekrutującej.
Wykonywanie wizualizacji
Jeżeli uważasz, że zawód kreślarza nie jest dla Ciebie, być może Twoja ścieżka kariery zaprowadzi Cię do wykonywania wizualizacji. Jest to zajęcie mające zupełnie inny charakter. Wizualizację możemy określić jako rodzaj graficznej prezentacji projektu wykorzystywanej w architekturze, inżynierii i budownictwie.
Osoba odpowiedzialna za wykonywanie wizualizacji musi pamiętać o tym, że efekt jej pracy ma stanowić łącznik pomiędzy architektem a klientem. Niezależnie, czy chodzi o wnętrza, czy o kompleks budynków – wizualizacja ma być czytelna i zrozumiała dla osób spoza branży. Wykorzystywana jest często jako element sprzedaży i marketingu. Kluczowa jest więc jest jej estetyka.
Do obowiązków osób pretendujących na omawiane stanowisko należy m.in. opracowywanie projektów wizualizacji 3D, a także często współtworzenie działu projektowania. Mile widzianymi cechami kandydata idealnego są kreatywność i znajomość bieżących trendów danego rynku. Umiejętnością konieczną jest znajomość programów projektowych.
Nadzór nad inwestycjami
Nadzór nad inwestycjami to bardzo ważny element branży architektonicznej i budowlanej. Osoby zajmujące stanowiska kierownika budowy, inspektora nadzoru itp. muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje, ale także uprawnienia. Jest to ścieżka kariery dla osób, które posiadają lub starają się o prawo do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych.
Lista inwestycji potrzebujących inspektora nadzoru jest bardzo długa. Można na niej odnaleźć m.in.: mosty, budynki i budowle o wysokości powyżej 15 m nad poziom terenu, budynki i budowle o kubaturze powyżej 2500 m³ itp. Najczęściej za nadzór nad budową odpowiada zespół inspektorów, w tym:
- inspektor w zakresie konstrukcji i robót ogólnobudowlanych,
- inspektor w zakresie instalacji sanitarnych,
- inspektor w zakresie instalacji elektrycznych.
W celu zdobycia odpowiednich uprawnień konieczne jest udokumentowane doświadczenie. W przypadku inspektora nadzoru inwestorskiego są to dwa lata praktyki na budowach oraz zdanie egzaminu. Należy więc odpowiednio wcześniej ukierunkować się na tę ścieżkę kariery.
Nadzór nad inwestycją to nie tylko inspektorzy budowlani. Po stronie inwestora może stać także architekt, sprawujący nadzór autorski nad realizacją projektu. Na tym stanowisku kluczowa jest dbałość o jakość i poprawność techniczną robót. W tym przypadku konieczne są odpowiednie uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej.
Jaką ścieżkę kariery wybrać?
Jaką ścieżkę kariery wybrać po architekturze lub budownictwie? Jest to pytanie oczywiście retoryczne. Każdy student, absolwent tych kierunków sudiów ma swoją własną wizję kariery – mniej lub bardziej skrystalizowaną. Możliwości jest bardzo wiele, część z nich opisaliśmy w niniejszym tekście.
Warto pamiętać, że opisane ścieżki mogą się ze sobą krzyżować… To, że dzisiaj zdecydujesz się na pracę jako freelancer, nie oznacza, że jutro nie będziesz mógł zatrudnić się na etacie w pracowni projektowej. Najważniejsza jest satysfakcja z pracy i tego właśnie Tobie oraz wszystkim studentom i absolwentom architektury oraz budownictwa życzymy.