Rozpoczęcie własnej działalności. Od czego warto zacząć?
Czy kiedykolwiek poczułeś, że praca na etacie Cię nie satysfakcjonuje, projekty już dawno przestały być ambitne i kreatywne, a Ty tylko czekasz na koniec dniówki i odliczasz dni do weekendu? Czy rozważałeś w takim momencie założenie własnej działalności oraz pomyślałeś o stworzeniu własnej wizji pracy z elastycznymi godzinami? Brzmi ciekawie, ale zazwyczaj w takich momentach pojawiają się wątpliwości dotyczące wielu aspektów takiego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że poniższy artykuł i rozwieje swoje wątpliwości i pozwoli Ci wybrać odpowiedni kierunek działania!
Środki na start – od czego zacząć?
Jednym z podstawowych problemów jest brak dobrego pomysłu. W czym jesteś naprawdę dobry? Jakie są realne zapotrzebowania rynku w branży, w której chcesz zacząć prężnie działać? Poświęć swój czas na dokładny reaserch i przejdź do kolejnej kwestii.
Często również spotykamy się ze stwierdzeniem, że “Największym przeciwnikiem marzeń jest portfel”. Czy jest to rzeczywiste odzwierciedlenie prawdy? Większość raczkujących przedsiębiorców nie dysponuje wysokimi funduszami, które mogłyby zostać zainwestowane w konkretny biznes. Więc jakie działania powinniśmy podjąć, aby zgromadzić potrzebne środki na start?
Dotacje z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności
Osoby posiadające status osoby bezrobotnej mogą ubiegać się o środki na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy. Otrzymując do dyspozycji kwotę około 20 tysięcy złotych. Nie jest to bardzo duży budżet, jednak spokojnie powinien wystarczyć na zakup podstawowego sprzętu m.in.: potrzebnych urządzeń biurowych, komputerów oraz programów do projektowania, na przykład Allplan. Szczegóły programu oraz okres przyjmowania wniosków różnią się w obrębie poszczególnych województw, dlatego warto zapoznać się ze stroną internetową Urzędu Pracy swojego miejsca zamieszkania.
Fundusze Europejskie
Pomocną dłoń oferują również Fundusze Europejskie. W zależności od miejsca zamieszkania, wieku oraz sytuacji życiowej możemy ubiegać się o konkretne wsparcie. Na stronie: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/ znajdziesz wyszukiwarkę dotacji, w której przedstawione są wszystkie aktualne opcje. Możesz odnaleźć tam także Punkt Informacyjny znajdujący się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania i skontaktować się telefonicznie w celu uzyskania szczegółowych informacji. Zazwyczaj Fundusze Europejskie posiadają większe obostrzenia, jeżeli chodzi o otrzymanie środków, ale też kwoty często są wyższe niż w przypadku dofinansowania z Urzędu Pracy.
Crowdfunding
Jeżeli uważasz, że Twój pomysł na biznes jest w stanie wystarczająco zainteresować społeczeństwo, spróbuj swoich sił w Crowdfundingu. Jego głównym założeniem jest finansowanie określonego projektu przez mikropłatników, którzy są po prostu zaintrygowani naszym pomysłem. Cały proces odbywa się za pomocą sieci internetowej. Jeżeli Twoja idea jest naprawdę dobra, to zbierając grosz do grosza, możesz uzyskać całkiem pokaźną kwotę, dzięki której zrealizujesz swoje plany.
Podczas poszukiwań warto również zajrzeć na takie strony, jak:
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego – http://www.mr.gov.pl/
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – http://www.parp.gov.pl/
Bank Gospodarstwa Krajowego – https://www.bgk.pl/
Zakładanie firmy – formalności
Skoro już wiemy, w którym kierunku chcemy zmierzać oraz jakimi środkami będziemy dysponować, nadszedł czas na ostatni etap – formalności związane z założeniem własnej firmy. Ku uciesze młodych przedsiębiorców zostały one zminimalizowane do tego stopnia, że działalność możemy rozpocząć w domowym zaciszu, popijając ulubioną herbatę przed komputerem. Wystarczy zalogować się do CEIDG poprzez profil zaufany. Nie posiadasz go? Możesz w łatwy i szybki sposób założyć profil zaufany poprzez bankowość elektroniczną.
Samo założenie firmy jest proste, jednak wcześniej musisz podjąć jeszcze kilka ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybranie konkretnej formy prawnej i zdecydowanie o rodzaju opodatkowania. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie zapraszamy na stronę: https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/. Miłej lektury!
Po otwarciu działalności warto zaprzyjaźnić się z pojęciem kosztów firmowych. Dzięki nim zmniejszysz kwotę podatku dochodowego, jaki będziesz musiał płacić jako przedsiębiorca. Są to te wydatki, które bezpośrednio dotyczą Twojej działalności i są udokumentowane fakturą VAT lub rachunkiem. Co to możemy do takich wydatków? Na przykład wynajem biura, zakup materiałów biurowych, sprzętu czy oprogramowania – zarówno tego podstawowego, jak Microsoft Office, jak i specjalistycznego, na przykład GstarCAD.
A jeśli nie zarobię nawet na ZUS?
„Inwestowanie jest jak wchodzenie po drabinie, każdy wie jak się to robi, lecz nie każdy wie, gdzie ją przystawić”.
Warren Buffet
Jeżeli nadal martwisz się, czy przystawiłeś drabinę w odpowiednie miejsce i nie chcesz podejmować zbyt pochopnie decyzji o założeniu firmy, mamy dla Ciebie dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to:
Firma na próbę
Jeżeli boisz się kosztów związanych z ubezpieczeniem, masz możliwość zarejestrowania swojej działalności od razu z opcją jej zawieszenia. Oznacza to, że podczas zawieszenia swojej działalności masz prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Czyli w tym samym czasie możesz przygotowywać swoją firmę i rozpocząć gromadzenie bazy klientów.
W momencie, w którym będziesz już gotowy i będziesz mógł wykonywać zlecenia – wznowisz działalność. Czyli w praktyce: opłaty rozpoczynasz w miesiącu, w którym osiągniesz przychody. Należy jednak pamiętać, że w czasie zawieszonej działalności nie jesteś ubezpieczony.
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
Ostatnim rozwiązaniem na wsparcie Twoich firmowych finansów są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Pomimo konkretnej nazwy, nie ograniczają się one jedynie do inicjatyw akademickich. Są kierowane do osób, które nie posiadają wystarczających funduszy na założenie własnej działalności gospodarczej i ponoszenie kosztów ZUS lub po prostu nie chcą z niego korzystać. Jeżeli ta opcja wydaje Ci się odpowiednia, zajrzyj na stronę: https://inkubatory.pl/.