Firma działa na rynku usług projektowych od 2011 roku. SPK Projekt może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w realizacji dużych, krajowych i zagranicznych projektów, realizowanych w technologii prefabrykowanej, stalowej oraz monolitycznej. Firma podejmuje sie realizacji projektów na każdym etapie realizacji inwestycji począwszy od projektu koncepcyjnego, kończąc na etapie dokumentacji powykonawczej. Będąc użytkownikami programu Allplan projektanci firmy optymalizują proces projektowy przy użyciu narzędzi technologii BIM.
Zobacz więcejProgram Allplan 2018 pomógł projektantom z SPK Projekt w stworzeniu dokumentacji projektowej budynku mieszkalnego, wielorodzinnego z usługami w parterze i garażem podziemnym oraz niezbędną infrastrukturą techniczną zlokalizowanego w Łodzi przy ulicy Wólczańskiej 188. Dzięki możliwościom oprogramowania Allplan, podczas modelowania budynku projektanci uniknęli zarówno wielu kolizji miedzy poszczególnymi elementami w obrębie konstrukcji budynku, jak i związanych z koordynacją międzybranżową.
Projektowany budynek mieszkalno-usługowy składać się będzie z czterech segmentów wzajemnie oddylatowanych, posadowionych na wspólnej płycie fundamentowej. Poszczególnym segmentom nadano symbole literowe.
Firma ATELIER Paweł Byrski jest pracownią projektową konstrukcji budowlanych i inżynierskich. Od roku 2014 prowadzi projekty średnich i dużych obiektów mieszkaniowych, użyteczności publicznej, przemysłowych oraz inżynierskich w zakresie kładek pieszo-rowerowych. Projektanci firmy do wykonywania swoich projektów wykorzystują m.in. oprogramowanie Allplan.
Na potrzeby wykonania dokładnego zbrojenia zdecydowano się na wykonanie dokumentacji PW elementów żelbetowych w programie Allplan 2019. Bryłę obiektu stworzono od podstaw – wykorzystano narzędzia do modelowania brył 3D takie jak m. in. „Wyciągnij wzdłuż ścieżki”, czy też „Ścieżka Sweep” itp. Na etapie tworzenia, model był koordynowany z modelem konstrukcji stalowej, co umożliwiło uniknięcia błędów (niewłaściwa przestrzeń dla zakotwień, zły kąt nachylenia want i odciągów).
Zobacz więcejDo wymiany danych wykorzystano eksport do formatu IFC 2×3. Stworzenie brył podpór umożliwiło ich późniejszy eksport do formatu .dwg3D, dzięki czemu projektant mógł łatwo stworzyć model w programie obliczeniowym. Zbrojenie w programie wykonano z opcją „Zbrojenie z modelem 3D”. Korzystano z opcji takich jak „Rozkłady specjalne” i funkcji umożliwiających wyciąganie zbrojenia wzdłuż ścieżki. Na papierze umieszczono „zafoliowaną” tabelkę z odpowiednio nadanymi atrybutami projektu, papieru i użytkownika.
Do zarządzania arkuszami wykorzystano „Atrybuty arkuszy i projektu” oraz „Allplan Exchange – dystrybucja arkuszy plotu”.
Firma BPK MOSTY jest kontynuatorem – znanej w polskim środowisku mostowym i wśród Inwestorów – Pracowni Mostowej Biura Projektów Kolejowych we Wrocławiu. Profil działalności firmy obejmuje głównie projektowanie mostów, wiaduktów, estakad, podziemnych przejść dla pieszych, kładek dla pieszych, przepustów, murów oporowych, przejść ekologicznych dla zwierząt. Firma tworzy zarówno projekty w obszarze infrastruktury drogowej jak i kolejowej.
Firma wykorzystała oprogramowanie Allplan do zaprojektowania wiaduktu ramowego, jednoprzęsłowego, żelbetowego, monolitycznego, który umożliwia bezkolizyjne prowadzenie ruchu kolejowego w ciągu linii kolejowej nr 203, nad ul. Gorzyńską w Kostrzynie nad Odrą.
Zobacz więcejNośność obiektu wg PN-EN 1991-2:2007 – model obciążenia LM71 ze współczynnikiem α = 1‚21, model obciążenia SW/2. Konstrukcja obiektu została wykonywana bez dylatacji poprzecznych, jedynie ze stykami roboczymi.
Wg. projektantów firmy program Allplan przyspiesza w codzienne pracy proces tworzenia dokumentacji projektowej. Przede wszystkim funkcje pomiarów objętości czy powierzchni brył znacząco przyspieszają tworzenie wszelakich zestawień materiałowych. Dużym atutem dla firmy BPK MOSTY programu Allplan jest dzięki pracy w 3D pogląd na całą konstrukcję, co umożliwia szybkie wychwytywanie ewentualnych kolizji i niedoskonałości rysunku płaskiego.
Bud-Ekspert sp. z o.o. jest biurem konstrukcyjnym działającym na rynku budowlanym. Szeroki wachlarz umiejętności projektowych pozwala firmie na sprostanie wymaganiom klientów i realizację śmiałych przedsięwzięć projektowych. Bud-Ekspert jest autorem lub współautorem 150 budynków mieszkalnych o łącznej pow. użytkowej przekraczającej 400.000 m 2 , kilkunastu budynków użyteczności publicznej, dwóch stacji paliw, kilku zespołów hal produkcyjno- magazynowych, obiektów przemysłowych, centrów handlowych, banków oraz szeregu ekspertyz budowlanych.
Dużym atutem Allplan w oczach projektantów jest zestawienie stali dla całego budynku w formacie docx, pdf, z dokładnymi kształtami prętów, wymiarami, które pozwala ułatwić zamawianie stali na etapie wykonania obiektu. Na etapie tworzenia dokumentacji wykonawczej znacznym uproszczeniem było tworzenie gotowych formatek rysunkowych. Możliwość sparametryzowania tabelki rysunkowej, powielanie arkuszy, jednoczesny export formatów dwg i pdf znacznie ułatwiły skompletowanie rysunków.
Zobacz więcejBudynek mieszkalny wielorodzinny z garażem podziemnym w Poznaniu składa się z jednej kondygnacji podziemnej oraz sześć kondygnacji nadziemnych. Powierzchnia garażu: 2800 m2. Powierzchnia kondygnacji nadziemnych: 1200 m2. Projekt konstrukcyjny został zrealizowany niemal w całości w programie Allplan, głównie korzystając z narzędzi do modelowania bryły budynku i zbrojenia elementów konstrukcyjnych. Stworzenie dokładnego modelu 3D, na podstawie rzutów architektonicznych pozwoliło na precyzyjną analizę budynku, szybkie wychwycenie geometrycznych pomyłek, czy też kolizji otworowania z elementami konstrukcji.
Eksport modelu do formatu IFC ułatwił przedmiar elementów żelbetowych na stworzenie dokładnego kosztorysu. Jednak zdecydowaną zaletą tworzenia dokumentacji było zbrojenie elementów płytowych o dużej powierzchni, narzędzia do zbrojenia powierzchniowego umożliwiły zdecydowanie szybsze stworzenie dokumentacji wykonawczej niż ma to miejsce w przypadku tworzenia rysunków z bez modelu 3D i bez narzędzi, które oferuje Allplan. Samo modelowanie zbrojenia w Allplan daje projektantom Bud-Ekspert możliwość sprawdzania na bieżąco, dzięki integralnemu modelowi, czy elementy zostały właściwie zazbrojone, czy też nie ma nigdzie ubytków zbrojenia.
Firma to autorskie biuro projektów z siedzibą w Bielsku-Bialej przy ul. T. Sixta 5/407, założone w 1989 r. przez Mariana Kręzel. Pracownia opracowuje kompleksowo projekty budowlane i wykonawcze obiektów inżynierskich, a także projekty budowlane i wykonawcze budynków oraz innych budowli w zakresie konstrukcji, we współpracy z architektami. Specjalizacją firmy jest projektowanie obiektów inżynierskich (mostów, wiaduktów, kładek dla pieszych), obiektów budownictwa ogólnego, sakralnego, przemysłowego i budowli nietypowych (np. zadaszeń amfiteatrów). Wykonywane są również projekty obiektów budowlanych zarówno o konstrukcjach żelbetowych, sprężonych, jak i stalowych, zależnie od preferencji Inwestora i specyfiki samej budowli.
Program Allplan pozwolił na opracowywanie kompleksowej dokumentacji obiektu budowlanego począwszy od fazy koncepcyjnej (wizualizacje) poprzez szczegółową dokumentację wykonawczą wszystkich typów konstrukcji.
Zobacz więcejMożliwość modelowania 3D konstrukcji o dowolnej skomplikowanej geometrii znacząco ułatwiła dokładne określenie wymiarów i kształtów elementów, a wizualizacje są niezastąpione przy prezentowaniu rozwiązań inwestorom. Zaawansowany moduł do wykonywania rysunków konstrukcji żelbetowych podnosi komfort pracy także w tym zakresie. Według projektantów PROJEKT s.c opracowanie dokumentacji w programie Allplan przebiega sprawnie i efektywnie, a wyniki są bardzo satysfakcjonujące. Projekt wiaduktu w zakresie części rysunkowej w całości został opracowany w programie Allplan. Dokumentację wykonano kompleksowo i obejmowała ona: wizualizację obiektu, rysunki ogólne wiaduktu, rysunki wykonawcze żelbetowych elementów konstrukcji nośnej, rysunki wykonwcze konstrukcji stalowej.
Projekt wiaduktu WD534 stanowił element dokumentacji projektu Autostrady A1 – odcinek od węzła ‘’Świerklany’’ (bez węzła) do granicy państwa z Republiką Czeską w Goryczkach, od km 548+897 do 587+223 i powstał w 2005 r. Budowa miała miejsce w latach 2009-2012. Wiadukt WD534 usytuowany jest w ciągu drogi DW933 klasy G relacji Jastrzębie Zdrój – Wodzisław Śląski (ul.Wodzisławska w Mszanie) nad autostradą A1 w km 556+434. Na wiadukcie przewidziano dwie jezdnie o szerokości 7,30m każda z pasem rozdziału w osi drogi o szerokości 3,0m i obustronne chodniki o szerokości 2,50m. Wiadukt umożliwia bezkolizyjny przejazd nad autostradą A1.
Firma wykonuje kompleksowe projekty budowlane i wykonawcze konstrukcji obiektów budowlanych. Oferuje usługę BIM Managera biurom projektowym, generalnym wykonawcom oraz inwestorom i czuwa nad prawidłowym przebiegiem procesów BIM. Firma również zabezpiecza interesy inwestora związane z budową oraz przyszłym prawidłowym i bezpiecznym użytkowaniem obiektu.
Pan Paweł Kowalczyk, jest inżynierem budownictwa, absolwentem Politechniki Wrocławskiej. Od 14 lat pracuje w zawodzie projektanta – konstruktora. Przez wszystkie te lata pracuję jako Asystent Projektanta. Najczęściej jego zadaniem jest tworzenie dokumentacji projektowej: rysunków szalunkowych i wykonawczych.
Obecnie współpracuje z firmą „Biuro Konstrukcyjne BW-Projekt Bogusław Wojnar”, dla której wykonuje przede wszystkim dokumentację szalunkową na podstawie gotowych obliczeń statycznych i planów architektonicznych.
Zobacz więcejOpis projektowanego obiektu
Jest to projekt koncepcyjny uwzględniający jedynie branżę konstruktora. Postanowiłem stworzyć koncepcję budynku mieszkalnego, narożnej kamienicy, która wpisze się w otoczenie starej zabudowy. Starałem się stworzyć budynek w pełni nawiązujący do stylu budowy kamienic. Brak mi zapewne umiejętności architekta, lecz w tym wypadku ważniejsze jest przedstawienie działania programu Allplan. Jest to budynek 7- kondygnacyjny.
PPKŁ – Pracownia Projektowa Krzysztof Ławniczak zajmuję się działalnością w zakresie projektowania obiektów budowlanych dla klientów indywidualnych, architektów, wykonawców, spółdzielni mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, inwestorów prywatnych, deweloperów. Głównym profilem działalności pracowni jest wykonywanie projektów konstrukcyjnych obiektów przemysłowych, biurowych jak i mieszkalnych jedno/wielorodzinnych które projektujemy na terenie całego kraju jak i Europy (Norwegia, Niemcy). Zajmujemy się wykonywaniem projektów w zakresie konstrukcji stalowych, żelbetowych monolitycznych jak i prefabrykowanych. W ofercie znajdują się projekty budowlane, wykonawcze, warsztatowe, przetargowe opracowywane przy użyciu
Zobacz więcejZaprojektowany w technologii żelbetowej prefabrykowanej oraz tradycyjnej murowano-monolitycznej. Stropy zaprojektowano z płyt żelbetowych sprężonych. Płyty są oparte na podciągach prefabrykowanych żelbetowych. Podciągi oparte są na żelbetowych słupach utwierdzonych w stopach fundamentowych. Ściany klatek schodowych murowane, biegi i spoczniki klatek schodowych zaprojektowano jako żelbetowe. Wszystkie ściany oparto na ławach żelbetowych. W celu zapewniania komunikacji między nowym biurowcem a istniejącym obiektem zaprojektowano klatkę schodową wraz z łącznikiem. Klatka schodowa zaprojektowano w technologii żelbetowej monolitycznej, słupowo ryglowej. Słupy ram żelbetowych utwierdzono w stopach fundamentowych. Łącznik z profili gorącowalcowanych ze stali S355.
Zastosowanie Allplana:
– elementy monolityczne(stopy/ławy), prefabrykowane(belki, słupy,) zostały zbrojone w Allplanie
– złączki elementów prefabrykowanych, wprowadzono w programie allplan
– importu/eksportu plików IFC do Bocada pozwoliła na namierzenie dokładnej lokalizacji marek stalowych w słupach dla łącznika stalowego
Pracownia Projektowa MiD to firma, która od 2013 r. współuczestniczy w rozwijaniu infrastruktury drogowo – mostowej na terenie całej Polski.
Funkcje programu Allplan okazały się nieocenione przy wykonaniu rysunków zbrojeniowych konstrukcji tunelu – przejścia podziemnego, ale również model wykonany w programie był bazą dla grafika przy tworzeniu wizualizacji obiektu. Dostępne narzędzia ułatwiły kontrolę nad tworzonym modelem zbrojenia i pozwoliły zaoszczędzić czas przy tworzeniu rysunków zbrojeniowych przedstawiających m. in. sekcję stanowiącą łącznik przejścia z klatką schodową, przepompownię i dojście do windy.
Zobacz więcejPrzedmiotem opracowanej przez biuro dokumentacji była rozbudowa istniejącego przejścia podziemnego pod budynkiem dworca PKP i peronami oraz budowa parkingu przy ul. Magazynowej. W ramach rozbudowy Inwestor przewidział przedłużenie przejścia w kierunku ul. Magazynowej. Projektowany parking miał zostać zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie projektowanego wyjścia z tunelu. Zaprojektowano przejście podziemne wykonane w technologii monolitycznej, które było realizowane w wykopie otwartym. Przejście na odcinku podtorowym wykonstruowane zostało w formie ramy zamkniętej o wymiarach w świetle poziomym 3,00 m oraz świetle pionowym ~ 2,60 m.
Biuro konstrukcyjno -projektowe MR Statik Group zostało założone w 2017 r. prze mgr inż Barłomieja Małka ora mgr inż. Bartosza Radeckiego-Pawlika. Biuro specjalizuje się w projektowaniu konstrukcji żelbetowych oraz prefabrykowanych, w skład czego wchodzą budynki mieszkalne, użyteczności publicznej, przemysłowe oraz usługowo-handlowe. MR Statik Group realizuje projekty budowlane i wykonawcze w Polsce i za granicą.
„Dom nad Brzoskwinką” to budynek mieszkalny, jednorodzinny z garażem, wolno stojący o 2 kondygnacjach nadziemnych – parter, poddasze, poddasze użytkowe, niepodpiwniczony, dach dwuspadowy, kat nachylenia 40 stopni. Konstrukcja: murowana, płyty żelbetowe nad parterem i poddaszem, posadowienie pośrednie płytą fundamentową gr. 30 cm na palach CFA.
Zobacz więcejWszechstronność Allplana umożliwiła wykorzystanie programu we wszystkich branżach projektowych. Podczas całego procesu planowania inżynierowie pracowali na wspólnym modelu, co umożliwło szybką wymianę informacji oraz przyczyniło się do skrócenia czasu projektowania. Dzięki temu, że wszystkie elementy budynku do stanu deweloperskiego zostały zaprojektowane w standardzie BIM projektant miał możliwość automatycznie wygenerować – dla wykonawcy oraz inwestora – komplet zestawień materiałów niezbędnych do wykonania budynku w poszczególnych etapach: zestawienia betonu, stali, pustaków, pokrycia dachowego, materiałów izolacyjnych, stolarki okiennej, tynków, posadzek i materiałów wykończeniowych. W ten sposób osiągnięto optymalizację czasu przeznaczonego na wykonanie kosztorysu inwestorskiego oraz precyzję i dokładność w późniejszym zamawianiu materiałów przez kierownika budowy. Dzięki możliwości eksportu – do uniwersalnego formatu IFC – wykonany model w programie Allplan został wykorzystany w późniejszym czasie przez projektantów wnętrz i zieleni.
Przedmiotem opracowania jest budynek parterowy, niepodpiwniczony z poddaszem użytkowym oraz garażem dwustanowiskowym. Przekrycie obiektu stanowi dach dwuspadowy o konstrukcji drewnianej. Budynek charakteryzuje się znacznymi rozpiętościami elementów konstrukcyjnych, dużą ilością przeszkleń oraz modernistycznym układem geometrycznym kondygnacji. Budynek zawiera żelbetowe elementy konstrukcyjne w postaci ław i stóp fundamentowych, stropu, słupów, trzpieni, belek oraz wieńców o klasie betonu C20/25, zbrojonych prętami ze stali klasy A-IIIN, gatunek B500B, tworzących spójną i sztywną konstrukcję. Konstrukcje dachu stanowi drewniana więźba dachowa (klasa drewna C24) o ustroju krokwiowym spiętym kleszczami. Nadproża projektowane są jako monolityczne i prefabrykowane.
Bez wątpienia program Nemetschek Allplan (wersja „Engineering Buliding Squared 2020”) odegrał znaczącą rolę w utworzeniu pełnej dokumentacji technicznej przedmiotowego projektu.
Zobacz więcejDzięki ogromnym i bardzo rozbudowanym możliwością, które oferuje program, utworzono model 3D całego obiektu w nowoczesnej technologii BIM (Building Information Modeling), który pozwala na odczytywanie informacji zawartych w modelu w darmowych i ogólnodostępnych przeglądarkach BIM. Dzięki temu także możliwe jest nawiązanie współpracy (w tej technologii) z pozostałymi branżami, co pozwala na utworzenie bardzo dokładnej i szczegółowej dokumentacji wielobranżowej (projektu budowlanego, wykonawczego oraz warsztatowego).
W przedmiotowym projekcie do wykonania dokumentacji wykorzystano nowe przekroje zbrojeniowe, w których następnie wrysowano zbrojenie 3D. Umożliwiło to uzyskanie precyzyjnych wymiarów i kształtów zbrojenia. Zastosowanie tych funkcji pomogło w dokładny sposób dostrzec szczegóły i detale zbrojonych elementów oraz ich połączeń. Wszystko to ma pozytywny wpływ na ostateczne rysunki szalunkowe, na podstawie których realizowana jest budowa obiektu.
Zwieńczeniem przebiegu tworzenia dokumentacji było wykorzystanie generatorów raportów, które sczytały informacje materiałowe (np. zbrojenie) całego obiektu i zestawiły w postaci tabelarycznej.
Allplan doskonale sprawdza się w środowisku projektantów konstrukcji, gdyż modelowanie, detalowanie oraz ogólna praca w programie jest bardzo prosta i przyjemna ze względu na intuicyjność i funkcjonalność Allplana, a generowana dokumentacja wygląda bardzo zaawansowanie oraz czytelnie.
Firma zajmuje się wykonywaniem wszelkiego rodzaju projektów zarówno konstrukcyjnych jak i pełnobranżowych.
Projekt stanowi pełnobranżowe opracowanie, które w całości wykonane zostało w programie Allplan. Dzięki takiemu podejściu klient, których chciał otworzyć niewielki warsztat stolarski mógł na każdym etapie obserwować powstawanie budynku. Technologia BIM oraz modele 3D obiektów, umożliwiły firmie komfortową pracę i wprowadzanie zmian w projekcie na bieżąco. Wg. Projektantów APKON po zastosowaniu oprogramowania Allplan czas projektowania został skrócony o około 20%, a jakość dokumentacji znacznie wzrosła.
Lśniący debiut w nowej dzielnicy miasta
Na dawnej placówce fabryki silników lotniczych Waltrovka, grupa Penta Investments zaplanowała powstanie nowej dzielnicy miasta z trzema kompleksami biurowymi (Aviatica, Dynamica i Mechanica) oraz wieloma kompleksami mieszkaniowymi o łącznej powierzchni 169 000 m².
Czytaj więcejWyzwanie:
Projekt Aviatica obejmował wiele zadań inżynierskich, które zwykle rozdzielane są na oddzielne zespoły korzystające z różnego oprogramowania komputerowego. Właściciel chciał jednak wyraźnie użyć metody pracy BIM (Building Information Modeling), aby usprawnić cały proces wymiany danych pomiędzy tymi zespołami.
Rozwiązanie:
Planowanie rusztowań i zbrojenia było realizowane przy wykorzystaniu Allplan Engineering, natomiast modelowanie, obliczenia statyczne i dynamiczne przeprowadzono w programie SCIA Engineer. Do wymiany danych …
Skutecznie odnowiony
Remont 12-kilometrowego odcinka autostrady A2 między Stansstad i Beckenried był szczególnym wyzwaniem. W latach 2013 i 2017 odcinek drogi, który jest używany od ponad 40 lat, został przebudowany w trzech etapach budowy, a całkowity koszt wyniósł około 278 milionów franków.
czytaj więcejWyzwanie:
Prace naprawcze musiały być przeprowadzane w krótkim czasie, w sąsiedztwie dużego natężenia ruchu oraz ograniczonej przestrzeni. Aby sprostać tym wymaganiom, prace remontowe zostały podzielone na kilka etapów – zamknięcie wjazdów i wyjazdów z autostrady było konieczne tylko podczas instalacji nowej nawierzchni.
Rozwiązanie:
Projekt wyznaczył wysokie wymagania co do dokładności wykonania nowej nawierzchni drogi. Dzięki pakietowi Allplan w połączeniu z cyfrowym modelem terenu oraz dodatkowymi zdjęciami lotniczymi…
Zapakowany i bezpieczny
Więcej przestrzeni dla słoni, więcej atrakcji dla odwiedzających. Nowy Park dla słoni Kaeng Krachan wyznacza najwyższe standardy Zoo. Nowy dom dla rodziny ośmiu słoni rozciąga się na powierzchni ponad 11 000 m². Jest to około sześciokrotnie większy obszar w porównaniu do starego obiektu i zapewnia zwierzętom więcej przestrzeni, więcej życia rodzinnego i miejsca na ruch.
czytaj więcejWyzwanie:
Projekt był śmiałym eksperymentem inżynieryjnym – budowa tego typu dachu, o rozpiętości ponad 85 metrów, bez dodatkowych podpór pośrednich nigdy wcześniej nie została zrealizowana.
Rozwiązanie:
Od wielu lat firma Walt + Galmarini konsekwentnie materializuje swoje projekty w oparciu o technologię BIM z wykorzystaniem Allplan Engineering. Projekty te są niejednokrotnie bardzo wymagające i realizowane z wysoką jakością. Najpierw budowany jest cyfrowy model budynku z pełnym zestawem danych projektowych. Inżynierowie mają ciągły dostęp do wszystkich istotnych informacji, rzutów i przekrojów…
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Szczegóły w polityce prywatności
Akceptuję