Projektowanie największej zapory RCC w Europie
Nowa zapora i elektrownia wodna Çetin (HEPP), zbudowana na Botan Stream rzeki Tygrys w Turcji, została ukończona w kwietniu 2020 roku i rozpoczęła produkcję energii elektrycznej w następnym miesiącu. Ta masywna zapora z betonu zagęszczanego walcami (RCC) o wysokości 165 cm[KJ1] i objętości ponad 4,7 mln metrów sześciennych jest największą tego typu konstrukcją w Europie. Przy rocznej produkcji energii wynoszącej 1 174,74 GWh, nowa zapora będzie generować wystarczającą ilość energii, aby zaspokoić potrzeby sześciu prowincji wielkości Siirt, jednego z lokalnych miast, które zapora będzie zasilać. Zaprojektowanie tej ogromnej konstrukcji było wyjątkowym wyzwaniem dla inżynierów Su-Yapı, któremu sprostali z pomocą Allplan.
Su-Yapı Engineering & Consultancy
Projekt pełen wyzwań
Tama musiała stworzyć 615 milionów metrów kwadratowych zbiornika w celu wytworzenia potrzebnej energii. Oprócz tamy inżynierowie musieli zaprojektować 4 generatory turbinowe Francisa z osią pionowa, z których 3 miały by pojemność 135MW, a czwarty 15MW. Dodatkowo droga do pobliskiej wsi musiałby zostać przeniesiona, żeby zmieścić nowy zbiornik. Jednak jedyną dostępną opcja było zbudować nową autostradę i most, ponieważ teren i geologia terenu była trudna do budowania. W połączeniu z krótkimi terminami odbioru sprawiło to dużo problemów zespołowi Su-Yapi.
Su-Yapı Engineering & Consultancy
Projektowanie pod presją czasu
Zaprojektowanie złożonego projektu z wieloma różnymi aspektami, takimi jak kształtowanie krajobrazu, budowa tamy i elektrowni oraz nowego mostu i autostrady, oznaczało konieczność wykonania setek rysunków. Jednocześnie projekt musiał być dokładny i zawierać jak najmniej błędów, zwłaszcza że w harmonogramie było niewiele miejsca na jakiekolwiek poprawki. Ponadto zespół potrzebował sposobu na szybkie i łatwe zatwierdzanie przedkładanych projektów w fazie budowy oraz zapewnienie niezbędnego wsparcia projektowego.
Su-Yapı Engineering & Consultancy
Oprogramowanie CAD 3D stworzone dla inżynierów
Unikalny interfejs Allplan — który umożliwia inżynierom pracę w 2D lub 3D zgodnie z ich preferencjami — pomógł w szybkiej produkcji rysunków, która była wymagana w celu dotrzymania terminów klienta. Tworząc model w 3D (nawet pracując w 2D), przekroje, widoki i detale można było łatwo wyodrębnić z modelu, zamiast rysować każdy z nich osobno. Nie tylko znacznie przyspieszyło to tworzenie rysunków, ale także znacznie przyspieszyło aktualizacje i zmiany, ponieważ każdy widok aktualizował się automatycznie wraz ze zmianą modelu. Oznaczało to, że można było osiągnąć więcej przy mniejszej liczbie pracowników przydzielonych do projektu. Dzięki dołączonym interfejsom wymiany danych i wsparciu openBIM wymiana informacji z zaangażowanymi wykonawcami — na przykład w procesie zatwierdzania zgłoszeń — była prosta i nieskomplikowana. Ogólnie rzecz biorąc, projekt został ukończony szybko i sprawnie, a mieszkańcy okolicy korzystają teraz z odnawialnej energii elektrycznej po zaledwie trzech latach budowy.
Su-Yapı Engineering & Consultancy