Premiera Allplan 2020: Poznaj wszystkie nowości!
Miło nam poinformować, że Allplan 2020 jest już oficjalnie dostępny. Zapraszamy do zapoznania się nowymi funkcjami i narzędziami oraz zachęcamy do bezpłatnego przetestowania pełnej wersji programu przez 30 dni.
NOWOŚCI W ALLPLAN 2020
Visual Scripting – alternatywa dla programowania
Visual Scripting to narzędzie przeznaczone do parametrycznego modelowania złożonych brył, tworzenia spersonalizowanych obiektów przewidzianych do częstego użytku oraz automatyzacji pracy w programie. Zamiast uczyć się języka programowania, użytkownik może skorzystać z wizualnej aranżacji powiązań funkcji i operować nimi w dowolny sposób. W stosunku do wersji Technical Preview, Allplan 2020 wprowadza poprawki interfejsu, dodatkowe rodzaje węzłów oraz przykładowe schematy możliwe do edycji.
Szybsze i łatwiejsze modelowanie dachów
Przy użyciu nowego modelera użytkownik ma możliwość tworzenia płaszczyzn dachu na bazie konturu, z wykorzystaniem palety właściwości i zmodernizowanego interfejsu. Kolejne zmiany mogą być wprowadzane w łatwy sposób. Dzięki możliwości włączenia modelu dachu do menadżera poziomów i płaszczyzn poprawie ulega interakcja dachu z innymi częściami budynku. Od teraz wspierane są także dachy o odwróconym nachyleniu.
Realistyczne prezentacje projektu dzięki renderowaniu panoramicznemu
Dzięki nowej funkcji renderowania panoramicznego użytkownik może tworzyć sferyczny obraz z dowolnie zdefiniowanej perspektywy. Umożliwia to na przykład tworzenie wirtualnego przeglądu projektu w formie filmu przeznaczonego dla inwestora czy klienta. Taka prezentacja może być odtwarzana na różnych urządzeniach bez dodatkowego wkładu pracy.
Zoptymalizowane narzędzie tworzenia słupów
Nowe narzędzie tworzenia słupów umożliwia tworzenie fazowań i zaokrągleń bezpośrednio, bez konieczności uprzedniego definiowana własnego przekroju poprzecznego.
Oszczędność czasu dzięki płaszczyznom odsunięcia
Płaszczyzna odsunięcia jest połączona z inną płaszczyzną. W momencie gdy zmianie ulega płaszczyzna referencyjna, płaszczyzna odniesienia automatycznie dopasowuje się do nowego kształtu wraz z elementami do niej dołączonymi. Działanie to jest możliwe nawet dla kilku kondygnacji jednocześnie.
Kopiowanie wzdłuż dowolnej ścieżki
Przy użyciu funkcji kopiowania wzdłuż ścieżki użytkownik może w łatwy i szybki sposób kopiować i rozmieszczać obiekty w dowolnym położeniu. Istnieje wiele opcji definiowania odległości czy liczby obiektów, a także kontroli obrotu pojedynczych elementów.
Nowy modeler konstrukcji stalowych
Do modelowania prostych konstrukcji stalowych bez połączeń (na poziomie szczegółowości LOD 300) nie jest już potrzebny osobny specjalistyczny program. Belki i podpory mogą być tworzone i edytowane przy użyciu nowoczesnego interfejsu na bazie palet właściwości i uchwytów.
Określanie temperatury renderów
Dzięki narzędziu do renderowania w czasie rzeczywistym w Allplan 2020 można nadawać różne temperatury kolorów. Mapowanie tonów umożliwia uzyskanie ciepłych, neutralnych lub chłodnych obrazów. Balans bieli pozwala na korektę temperatury koloru naturalnych źródeł światła, takich jak niebo czy słońce, a dwupunktowa perspektywa umożliwia błyskawiczną eliminację zniekształceń.
Większa swoboda opisywania osi
W Allplan 2020 użytkownik ma możliwość opisywania osi zgodnie z własnymi potrzebami. Etykiety osi mogą być nadawane za pośrednictwem palety lub bezpośrednio na modelu.
Bardziej efektywna praca z modelerem schodów
Do modelera schodów wprowadzonego w wersji 2019 zostały dodane nowe funkcjonalności, by jeszcze bardziej uprościć pracę i zwiększyć produktywność, na przykład profile odsunięcia. Dzięki temu narzędziu możliwe jest dokonywanie wizualnego sprawdzenia wysokości i szerokości klatki schodowej. Jest to szczególnie korzystne w przypadku skomplikowanej geometrii schodów. Praca odbywa się poprzez wygodny interfejs przy użyciu palety właściwości i uchwytów.
Usprawnienia w zarządzaniu atrybutami
Nowa wersja wprowadza liczne rozszerzenia i poprawki w celu ujednolicenia i usprawnienia procesu zarządzania atrybutami. Atrybuty mogą być teraz między innymi eksportowane w formie gotowych plików Excela. Ponadto paleta Obiekty została rozszerzona o możliwość filtrowania elementów według ich atrybutów. Filtrowane obiekty mogą być podświetlane w wybranym kolorze dla lepszej kontroli wizualnej, zaś sam model może pozostać przezroczysty. W ten sposób niepoprawnie przypisane atrybuty mogą zostać szybko zauważone.
Wydajniejsze tworzenie widoków i przekrojów
Do widoków i przekrojów zostały wprowadzone liczne poprawki szczegółów. Przykładowo, istnieje możliwość dostosowania właściwości wielu widoków i przekrojów naraz, co znacząco wpływa na optymalizację pracy w programie.
Wartości wymiarów skojarzonych zawsze prawidłowe
Dzięki programowi Allplan 2020 użytkownik ma pewność, że wymiarowanie zawsze będzie aktualne. Wymiary liniowe i zakrzywione są połączone trwale z obiektami. Gdy następuje jakakolwiek zmiana, linia wymiarowa dopasowuje się względem niej automatycznie.
Nowe okno dialogowe skrótów
Nowe okno dialogowe skrótów powstało w celu przyspieszenia dostępu do często używanych funkcji programu. W ten sposób łatwiej można przypisywać funkcje niezbędne dla konkretnego użytkownika. Okno obejmuje następujące opcje: szukanie, sortowanie, filtrowanie, zapis, import i resetowanie skrótów.
Usprawniona praca grupowa
Większa stabilność, wydajność i użyteczność – takie są rezultaty optymalizacji narzędzi Allplan przeznaczonych do współpracy między zespołami w ramach Workgroup Manager i Allplan Share. Oprócz kopii zapasowych projektów, zmniejszyła się ilość danych przekazywanych sieciowo, dzięki czemu czas odpowiedzi staje się widocznie krótszy.
Rozwój interfejsów
Interfejs IFC jest stale dopracowywany. Pełne wsparcie importu obiektów NURBS usprawnia wymianę geometrii o dowolnym kształcie. Dodatkowo możliwe jest prawidłowe przypisywanie różnych atrybutów w trakcie importu i eksportu. Interfejs SketchUp obsługuje teraz format z 2018 roku, natomiast eksport CPIXML został zaktualizowany do wersji 1.7.
Sprawniejsza praca z chmurami punktów
We współpracy ze Scalypso została opracowana wtyczka umożliwiająca obróbkę chmur punktów. Dzięki konwerterowi zawartemu we wtyczce możliwy jest import danych ze skanowania w różnych formatach – dostępny jest zarówno uniwersalny format ASTM E57, formaty producentów, takich jak Faro, Leica, Riegl, Topcon, Trimble czy Zoller+Fröhlich, jak i również formaty ASCII. Następnie możliwy jest transfer wybranych punktów 3D do projektu Allplan. Dla bardziej wyspecjalizowanego użytkowania przeznaczona jest rozszerzona wersja dostosowana do indywidualnych wymagań. Dzięki temu istnieje na przykład możliwość automatycznego obliczania przekrojów poziomych, na podstawie których mogą być generowane precyzyjne modele rzutów kondygnacji, co z kolei zaoszczędza czas projektantów.
Import współrzędnych UTM
Inżynierowie i geodeci coraz częściej pracują ze współrzędnymi układu UTM. Ze względu na odmienne skalowanie, współrzędne te są niekompatybilne z oprogramowaniem do projektowania. Dotychczas projektanci musieli polegać na zewnętrznych usługach wymiany danych. Wraz z nowymi funkcjami importu w Allplan 2020 możliwe jest samodzielne przeprowadzanie transformacji współrzędnych.
POBIERZ ALLPLAN 2020
Pobierz i przetestuj bezpłatnie pełna wersję Allplan 2020 przez 30 dni.