Porównujemy! Allplan VS Inny program BIM
Początki nigdy nie są proste. Zrobić ten jeden krok w odpowiednim kierunku, aby w późniejszym czasie kontynuować swoje działania z realną satysfakcją oraz myślą „dobrze postąpiłem”. Niestety nie zawsze tak jest.
W szczególności, gdy Twoje wybory są uzależnione od ograniczonego budżetu, możliwości produktu, który planujesz zakupić czy opinii osób trzecich. W przypadku wyboru oprogramowania BIM stawka jest naprawdę wysoka. Co, jeśli pomimo licznych obietnic producentów, zakupiony program nie spełni Twoich oczekiwań? Aby zapobiec takim sytuacjom, najlepiej wnikliwie zweryfikować rynek i poznać możliwości potencjalnych programów. Po tym procesie, Twoje wybory mogą zmienić się o 180 stopni.
Pierwsze kroki w nowym programie
Ostateczna prezentacja dobiegła końca. Nadszedł już czas na podjęcie kluczowej decyzji jaką jest finalny zakup programu. Najlepiej z funkcjonalnością, która w 100% spełni się w Twojej branży. Nie bez znaczenia jest też wsparcie techniczne, bo w końcu to nowy system, a pomoc na pewno się przyda. Co robić dalej?
Warto pamiętać o zasadzie, że zanim nauczysz się chodzić musisz wcześniej poraczkować. Pomimo faktu, że rozpoczynasz pracę w nowym, nieznanym programie – na przykład w Allplan – to bariera wejścia do całego środowiska jest tutaj naprawdę niska! W Allplan już na samym początku, użytkownik otrzymuje kompletny zbiór narzędzi do rysowania 2D i 3D, które same w sobie są wystarczające do rozpoczęcia, prowadzenia oraz finalnego zakończenia projektu bez potrzeby używania dodatkowych aplikacji. Nie musimy się obawiać o konieczność eksportu projektu do DWG czy wykańczanie rysunków w innym środowisku (choć jest to oczywiście możliwe!). Wszystko dzieje się w jednym miejscu – Allplan. Ważnym aspektem jest możliwość wprowadzania globalnych zmian. W praktyce, oznacza to, że edycja na przykład okna na rzucie będzie w tym samym czasie wprowadzona w całym projekcie. Przesuwając okno, wymiar sam automatycznie się aktualizuje. Każdy wymiar wprowadzony na rzucie czy przekroju jest połączony z geometrią co w znacznym stopniu upraszcza pracę.
Rysowanie zbrojenia 2D i 3D
Dajmy pod lupę zbrojenie 2D i 3D. Pracujemy w module żelbetowym, który z otwartymi ramionami wita nowych użytkowników. Na sam początek – zbiór parametrycznych schematów zbrojeniowych, pozwalających na wykonywanie zbrojenia w 3D. Jeśli nie chcemy aż tak wyskakiwać przed szereg, a 2D w zupełności nam wystarcza (przynajmniej na początku), to śmiało możemy na tym pozostać. Przyspieszy to nie tylko wykonywanie zbrojenia stropów żelbetowych, ale również może okazać się pomocne przy szybkim zbrojeniu – wieńców lub ław fundamentowych. Jedną z ważnych funkcji jest zmiana wszystkich prętów o danym numerze, gdy zajdzie potrzeba zmiany jego długości lub dodatkowego odgięcia. Tworzenie zbrojenia to jedno, natomiast jego opisanie i zestawienie to druga, bardzo istotna kwestia.
Opisy: do wyboru mamy gotowe szablony, które dosłownie w minutę możemy dostosować do swoich potrzeb, a nie zachodzić w głowę, jak stworzyć od nowa konkretny schemat.
Kolejnym, kluczowym aspektem jest fakt, że zestawienie prętów tworzymy zaledwie jednym kliknięciem. Kupując Allplan, użytkownik dostaje program mocno ukierunkowany na tworzenie zbrojenia. Wszystkie narzędzia są gotowe do pracy i można zazbroić wszystko praktycznie od razu – dostosowanie stylu pod siebie tworzy się na bieżąco. Nawet osoba mająca pierwszą styczność z programem, poradzi sobie z opanowaniem podstaw i ominięciem problemów. W przypadku pytań bądź wątpliwości, zapraszamy na nasz kanał na platformie Youtube, w którym znajdziesz dużo materiałów instruktażowych pozwalających opanować płynne poruszanie się w programie. W tym mogą pomóc również podręczniki, dostępne w sprzedaży.
Po zakupie licencji Allplan, użytkownik otrzymuje bazę typowych kształtów prętów. W sytuacji, gdy potrzebuje wykonać niestandardowe kształty prętów, Allplan nadal nadejdzie z pomocą. Z tym programem można śmiało dokonać konwersji linii 2D do kształtu pręta lub wprowadzać pręt gięty jako wielokąt. Przy wykorzystaniu wbudowanych narzędzi możliwe jest także przedstawienie kształtu gięcia (figury prętów). W Allplanie dużą zaletą jest to, że wygląd i kształt prętów nie musi być i wynikać 1:1 z modelu 3D. W praktyce oznacza to, że dla prostych elementów wystarczy narysować zarys szalunków w 2D i wprowadzić do nich pręty.
Tutaj nadchodzi przypomnienie-bumerang. Te wszystkie działania nadal zrealizujesz w jednym środowisku. Nie jest konieczna instalacja dodatkowych rozszerzeń czy nakładek. Cały zbiór narzędzi otrzymasz od razu po instalacji programu Allplan.
Zbrojenie – co jeszcze warto wiedzieć?
Ostatnie wersje Allplan rozszerzyły dotychczasowe możliwości programu o pewne udogodnienia. Mowa tutaj o wykonywaniu typowego zbrojenia przy pomocy schematów zbrojeniowych (ściany, słupy, belki), które potrafią dopasować się do geometrii komponentu architektonicznego oraz mogą zostać zaktualizowane po zmianie tej geometrii. Jeśli planujemy zbrojenie bardziej nietypowych szalunków lub kopiowanie zbrojenia z jednego elementu do drugiego, możemy pominąć powiązania z geometrią i wykorzystać możliwości innych narzędzi do zbrojenia złożonych brył.
Model geometryczny
Jednak nie tylko zbrojeniem człowiek żyje! W Allplanie otrzymujesz komplet narzędzi przeznaczonych do stworzenia bryły 3D obiektu architektonicznego. Konkretna bryła posiada wewnętrzne, ściśle określone informacje – czyli atrybuty. Warto pamiętać, że wersja do tworzenia zbrojenia posiad niemal całą funkcjonalność wersji Allplan Architektura przeznaczonej dla architektów. Znajdują się tam między innymi: parametryczne okna i drzwi, biblioteki arch. elementów, silnik renderujący oraz wszystkie narzędzia CAD 2D typowe dla pracy w AutoCAD czy GstarCAD.
Tworzenie dokumentacji rysunkowej w Allplanie polega na cięciu wspomnianego wyżej modelu 3D przekrojami skojarzonymi z obiektami 3D, które są w pełni aktualizowane po zmianach. Opis, w postaci linii wymiarowych oraz opisów elementów, może być również powiązany z modelem 3D. Precyzując, linie wymiarowe mogą się automatycznie zmieniać po dokonaniu zmian w bryle 3D, a opisy oparte o atrybuty będą aktualizowane po modyfikacji atrybutów komponentów architektonicznych.
Współpraca z SCIA Engineer
Pomimo faktu, że Allplan jest w pełni autonomicznym programem, nie ograniczamy jego współpracy z innymi systemami. Bo każdy zasługuje na dobre stosunki z kolegami z branży, prawda? Płynnie i bezproblemowo możemy dokonać bezpośredniego eksportu modelu w formacie IFC np. do programu SCIA Engineer, który przy pomocy wbudowanych narzędzi pomaga przy konwersji modelu architektonicznego do modelu obliczeniowego. Bardziej wymagających użytkowników nie pozostawiamy jednak w potrzebie! W sytuacji, gdy będziesz potrzebował współpracy z innymi programami, nie posiadającymi bezpośredniej integracji z Allplan, z pomocą nadchodzi narzędzie SCIA Autokonwerter! Jest to narzędzie, które nasi użytkownicy korzystający z w subskrypcji lub umowy serwisowej – otrzymują gratis. Autokonwerter pomoże przy konwersji modelu IFC do modelu obliczeniowego, zapisanego w formacie .saf, przy pomocy którego wczytamy model obliczeniowy również do innych środowisk.
BIM w kosztach
No dobrze…, ale jak wygląda to w liczbach?
Bezterminowa licencja Allplan Building wynosi mniej więcej tyle co roczna subskrypcja programu Revit. Mowa tutaj o kwotach netto rzędu 15-19 tys. Natomiast roczna licencja Allplan Building to koszt około 8000 zł netto. Musimy zaznaczyć, że Allplan jest gotowy do pracy, a Revit często wymaga dodatkowych nakładek, które przy realizacji wielu projektów. Warto dodać, że przy aktualizacjach subskrypcji, zakupione wcześniej nakładki mogą stracić swoją kompatybilność. Dodatkową kwestią jest wsparcie techniczne zagwarantowane od producenta lub resellera danego oprogramowania. Allplan zapewnia swoim użytkownikom wsparcie przy licencji bezterminowej lub przez cały czas trwania zakupionej subskrypcji programu. Natomiast w programie Revit sprawa nie jest tak prosta. W zależności od miejsca zakupu licencji, dystrybutorzy oferują płatne bądź bezpłatne wsparcie swoim użytkownikom.
Masz jakieś pytania? Napisz do nas