Magiczne połączenie architektury i przyrody, czyli jak nowoczesne technologie Allplan przyczyniły się do ocalenia orangutanów
Kiedy natura spotyka się z nowoczesną technologią, zawsze jest to fascynujące doświadczenie, niczym połączenie ze sobą dwóch żywiołów. Kiedy ta synergia jest skierowana na ratowanie zagrożonego gatunku, staje się magicznym doświadczeniem. Historia zaczyna się właśnie tutaj, gdzie ambitny cel odgrywa ważną funkcję dotyczącą ochrony środowiska. Firma MR Statik Group, na zlecenie biura projektowego HJW, miała okazję realizować bardzo interesujący pod względem konstrukcyjnym projekt rozbudowy ZOO. Byli odpowiedzialni za Leistungsphase 5 (LPH5), czyli sporządzenie projektu wykonawczego szalunków oraz zbrojenia, w czym się specjalizują. W tym celu wykorzystali oprogramowanie Allplan Nemetschek w technologii 3D, co dla projektów o złożonej geometrii stanowi znaczne usprawnienie pracy oraz ograniczenie potencjalnych błędów.
Partnerzy w Projekcie – kluczowe role HJW i Heinlewischer
Sukces każdego projektu zależy od zaangażowanych osób. Za część architektoniczną odpowiadało biuro Heinlewischer. Projekt zakładał wykonanie budynku przeznaczonego na nowy dom dla orangutanów w ZOO w Dreźnie, który będzie nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale przede wszystkim przyjazny dla zwierząt. W przedsięwzięciu wzięto pod uwagę opinie ekspertów w celu dostosowania funkcji oraz formy budynku, aby zapewnić orangutanom warunki bytowe najbardziej zbliżone do naturalnych. Chronione życie orangutanów na drzewach tropikalnych lasów deszczowych zostało przełożone na budynek w kształcie pierścienia, który otacza wewnętrzny wybieg ze wszystkich stron. Chroni to zwierzęta nie tylko przed warunkami pogodowymi, ale także przed hałasem.
Przełomowa technologia w pracy z Allplan
Budynek zaprojektowano jako obiekt żelbetowy monolityczny trzykondygnacyjny z częścią ścian murowanych. Średnica budynku to około 60 m, a wysokość od najniższego punktu fundamentów do szczytu budynku wynosi 14 m. Konstrukcję obiektu zaprojektowano jako układ statyczny płytowo-ścianowy. Sztywność budynku jest zapewniona poprzez ściany na planie pierścienia wzajemnie powiązane. Niektóre ze ścian żelbetowych zostały zaprojektowane jako tarcze ze względu na otwory o dużej rozpiętości.
Na potrzeby projektu firma wykonała konstrukcyjny model 3D budynku, na podstawie którego zostały stworzone rysunki szalunkowe oraz zbrojeniowe. Nieszablonowa w procesie modelowania była między innymi pierścieniowa forma budynku z dachem w spadku czy też wielokrotne zmiany poziomów stropów.
Oprogramowanie Allplan było kluczowym narzędziem w tym projekcie. Jego zaawansowane możliwości pozwoliły zrozumieć i zrealizować skomplikowaną geometrię budynku. Allplan zawiera narzędzia znacznie ułatwiające modelowanie tego typu skomplikowanych geometrycznie obiektów. Mamy do wyboru możliwości modelowania za pomocą komponentów architektonicznych oraz brył 3D. Komponenty architektoniczne są rozwiązaniem bardziej optymalnym, ponieważ to duży krok w kierunku technologii BIM.
Elementy architektoniczne posiadają parametry określające ich wysokość, która może być odniesiona do modelu płaszczyzn. Modelowanie w ten sposób pozwala na szybką edycję modelu w przypadku np. zmiany wysokości kondygnacji budynku. Dodatkowo do każdego modelowanego elementu można przypisać szereg atrybutów oraz cech, które po exporcie do modelu IFC stanowią dodatkowe informacje na temat konstrukcji.
Pierścieniową formę można uzyskać wykorzystując kilka funkcji. W tym przypadku najbardziej efektywną była funkcja ścian po łuku,natomiast oprogramowanie oferuje możliwość tworzenia ścian o zupełnie dowolnych kształtach.
Stworzenie domu dla Orangutanów było kolejną szansą na wykorzystanie potencjału oraz specjalnych funkcji programu. Tworząc zbrojenie, sprawdzianem dla Allplana była geometria, która wymagała np. wykorzystania prętów w kształcie łuków, wzdłuż łuków oraz rozkładów promienistych. W celu wprowadzenia pręta w kształcie łuku świetnie sprawdziła się funkcja konwersji dowolnej linii w pręta zbrojeniowego.
Funkcja ta działa zarówno dla elementów płaskich oraz przestrzennych. Konstrukcja obiektu wymagała także wprowadzania prętów o zmiennej wysokości w rozkładzie. Funkcja rozkładów specjalnych czy zbrojenia po ścieżce sprawia, że tworzenie takiego zbrojenia jest czystą przyjemnością.
Jak precyzyjne plany budowlane przekładają się na efektywność i oszczędności?
Przedstawione powyżej rozwiązania, mają istotny wpływ na praktyczne działania podczas budowy. Dokładność modelu 3D i precyzyjne dopasowanie do rzeczywistych wymiarów terenu pozwalają uniknąć problemów, takich jak kolizje na budowie, a także ułatwiają montaż zbrojenia. Co więcej, czytelność oraz precyzyjność planów szalunkowych i zbrojeniowych na miejscu budowy przyczyniają się do znacznej oszczędności czasu i pieniędzy. Dzięki nim proces budowy staje się bardziej wydajny i ekonomiczny.
Program Allplan Nemetschek – niezastąpiony partner w tworzeniu przestrzeni dla orangutanów
Podsumowując, program Allplan Nemetschek odgrywał kluczową rolę w tworzeniu nowego domu dla orangutanów w ZOO w Dreźnie. To kompleksowe oprogramowanie umożliwia realizację każdego projektu, niezależnie od jego skomplikowania, z efektywnością i precyzją, utrzymaną na najwyższym poziomie. Dzięki temu, zarówno elementy konstrukcyjne, jak i zbrojenie są wykonywane sprawnie, co przekłada się na oszczędność czasu i zasobów finansowych. Program zapewnia nie tylko wysoką jakość wykonania, ale także estetyczny wygląd dokumentacji, co czyni go nieocenionym narzędziem dla każdego projektu.