GIS i BIM: Planowanie architektoniczne w wirtualnym modelu miasta
Planowanie architektoniczne to złożony proces, który wymaga dużej ilości informacji kontekstualnych. Aby umożliwić podejmowanie istotnych decyzji w zakresie planowania urbanistycznego we wczesnych fazach, celem dostarczenia gotowych do zatwierdzenia planów budowlanych, planiści korzystają z systemów informacji geograficznej (GIS) i modelowania informacji o budynku (BIM). Poprzez połączenie danych GIS i BIM można generować modele kontekstu miejskiego, które – oprócz standardowych danych ewidencyjnych i planów zagospodarowania przestrzennego w formie 2D – odgrywają coraz ważniejszą rolę w planowaniu architektonicznym.
GIS w planowaniu architektonicznym
Systemy Informacji Geograficznej (GIS) to narzędzia programowe służące do analizy, prezentacji
i zarządzania danymi na dużą skalę. W planowaniu architektonicznym GIS jest wykorzystywany do zbierania i analizy obszernej informacji geograficznej dotyczącej miejsca budowy. Obejmuje to dane topograficzne, takie jak modele terenu, informacje infrastrukturalne (na przykład o połączeniach
z infrastrukturą dostawczą i odpadową lub o połączeniach komunikacyjnych), a także dane środowiskowe określające obszar projektu budowlanego i mające istotny wpływ na niego. Poprzez integrowanie tych danych w proces planowania, architekci mogą lepiej zrozumieć otoczenie przestrzenne i podejmować świadome decyzje.
Modele kontekstowe przy użyciu GIS i BIM
Kombinacja GIS i BIM umożliwia bezpośrednie planowanie oparte na modelu w modelach kontekstowych. To umożliwia kompleksowe przedstawienie planowanego projektu budowlanego
w jego miejskim kontekście od samego początku. Poprzez integrację danych GIS do modelu BIM, architekci mogą nie tylko oglądać sam budynek, ale także zrozumieć jego wpływ na otoczenie.
Na przykład czynniki takie jak promieniowanie słoneczne, wzory wiatru i infrastruktura miejska mogą być symulowane w modelu BIM w celu optymalizacji zrównoważenia i funkcjonalności budynku. Model topografii dostarcza istotnych informacji na temat struktury wysokościowej miejsca budowy. Kubatura budynku sąsiedniego obiektu dostarcza decydujących informacji o miejskiej jakości przestrzennej interwencji. Dodatkowo poprawia komunikację i współpracę między planistami a innymi uczestnikami projektu, takimi jak właściciel budynku, sąsiedzi i organy zatwierdzające.
Dane przestrzenne w formie otwartych danych (OpenData) przy użyciu Systemu Informacji Geograficznej (GIS).
Dane przestrzenne w formie otwartych danych (OpenData) przy użyciu Systemu Informacji Geograficznej (GIS) to informacje geograficzne, które są swobodnie dostępne i użyteczne dla każdego. Dane te są udostępniane przez różne organizacje, władze i instytucje w celu ułatwienia dostępu do informacji geograficznej. Jedną z takich organizacji jest Swisstopo – Federalne Biuro Topograficzne Szwajcarii. Swisstopo oferuje szeroki zakres danych geograficznych, w tym mapy topograficzne, dane wysokościowe, zdjęcia lotnicze i inne. Te dane są dostępne publicznie bezpłatnie i mogą być wykorzystywane przez architektów i inne osoby zawodowo zajmujące się planowaniem do tworzenia dokładnych i szczegółowych modeli kontekstu do planowania architektonicznego.
Międzynarodowo coraz więcej regionów udostępnia dane przestrzenne jako otwarte dane. Południowy Tyrol, Holandia i Nowy Jork już oferują darmowy dostęp do cyfrowych modeli miast. W Niemczech Kolonia, Hamburg, Berlin, Nadrenia Północna-Westfalia, Akwizgran, Dolna Saksonia, Hesja, Bawaria i Saksonia są liderami w tym zakresie. Wspólnie z ekspertami GIS z 3D Cityloader, Allplan tworzy wysoce efektywne procesy pracy w nowej wersji 2024, aby bezproblemowo integrować te dane GIS w procesie planowania architektów. Dowiedz się więcej o integracji GIS w Allplan 2024 już teraz.
Nadszedł czas, abyś doświadczył przyszłości projektowania budynków! Odkryj, co oferuje Allplan 2024, i podnieś swoje projekty na wyższy poziom dzięki bezpłatnej, 14-dniowej wersji próbnej.