Promocją objęte są wersje Allplan Engineering i Allplan Architecture 2017, 2018 oraz 2019.
Decydując się na upgrade do wersji 2020 w pakiecie z umową SSA otrzymasz dodatkowo Allplan 2021 i Allplan 2022 oraz przez cały ten czas możesz korzystać z opieki serwisowej i technicznej.
Promocja na aktualizację oprogramowania Allplan trwa do 30 września 2020 roku, ale jest ograniczona ilością licencji. W przypadku wcześniejszego wyczerpania limitu poinformujemy o zakończeniu akcji promocyjnej.
tekst ?
Z przyjemnością informujemy o nadchodzącej wielkimi krokami premierze nowej wersji Allplan. Jeszcze jesienią tego roku pojawi się Allplan 2021, a wraz z nim rewolucyjne zmiany . Przez ostatnie lata uważnie wsłuchiwaliśmy się w Państwa sugestie i uwagi odnośnie praktycznego użytkowania programu. Na ich podstawie wprowadziliśmy w jego najnowszej wersji liczne udoskonalenia dotyczące zarówno funkcjonalności, jak i wydajności działania, których całkowity koszt przekroczył 1 000 000 euro!
Dzięki Państwa pomocy i niezbędnym środkom finansowym udało nam się radykalnie zoptymalizować czas potrzebny do wykonywania wielu typowych operacji projektowych z kilku minut do kilkunastu sekund. Przykładowo nasze analizy dowiodły, że czas wykonania skomplikowanego zbrojenia został skrócony aż 5-krotnie. Pomimo, iż największy nacisk położyliśmy na udoskonalenie dotychczasowych funkcji, to w Allplan 2021 pojawią się również nowe innowacyjne narzędzia. Zapewniamy, że każde z nich zostało dokładnie przemyślane i stworzone tylko w jednym celu, aby zwiększyć komfort i jakość Państwa pracy.
1. Nowy modeler konstrukcji stalowej
Nie potrzeba już osobnego programu do modelowania prostych konstrukcji stalowych bez połączeń (LOD 300). Słupy i belki można tworzyć i modyfikować za pomocą nowoczesnego interfejsu użytkownika opartego na paletach właściwości i uchwytach.
2. Zoptymalizowane tworzenie słupów
Dzięki ulepszeniu narzędzia do tworzenia słupów możliwe jest tworzenie zaokrąglenia i fazowania przekroju słupa, bez konieczności wcześniejszego definiowania własnego przekroju. Pozwala to na szybkie wprowadzanie zmian w wielu słupach jednocześnie.
3. Oszczędność czasu dzięki płaszczyznom odsunięcia
Płaszczyzna odsunięcia jest połączona z inną poziomą płaszczyzną (odniesienia). Po zmianie odniesienia płaszczyzna odsunięcia automatycznie dostosowuje się, a wszystkie elementy z nią połączone ulegają zmianie. Działa to nawet na kilku piętrach jednocześnie.
4. Siatka osi, większe możliwości przy opisywaniu osi
Możliwe jest nadanie osiom siatki niestandardowego oznaczenia (A’,A’’ itp.). Etykietowanie odbywa się za pomocą palety właściwości lub interaktywnie w modelu.
5. Visual Scripting, alternatywa dla programowania
Visual Scripting to narzędzie idealne do modelowania parametrycznego złożonych kształtów, tworzenia często używanych niestandardowych obiektów i automatyzacji procesów projektowych. Zamiast uczyć się języka programowania, możliwe jest wizualne rozmieszczenie węzłów (nodes) i połączenie ich ze sobą w taki sposób, aby otrzymać gotowy skrypt bez potrzeby znajomości języka programowania.
6. Renderowanie atmosferyczne
W Allplan 2020 dzięki renderowaniu w czasie rzeczywistym można definiować różne temperatury światła. Możliwe jest mapowanie tonów, aby uzyskać cieplejszy, neutralny lub zimny wygląd sceny. Balans bieli koryguje temperaturę barwy naturalnych źródeł światła, takich jak niebo i słońce. Dzięki dwupunktowej perspektywie można również szybko wyeliminować zniekształcenia obrazu.
7. Ulepszenia w zakresie korzystania z atrybutów
Aby korzystanie z atrybutów było jeszcze bardziej wygodne i spójne, wprowadzono liczne poprawki i ulepszenia w ich zarządzaniu. Między innymi można je eksportować do Excel. Ponadto paleta obiektów została rozszerzona, dzięki czemu obiekty można filtrować według przypisanych im atrybutów. Odfiltrowane obiekty można wyróżnić kolorem dla lepszej kontroli wizualnej. Sam model może być wyświetlany w przejrzysty sposób, dzięki czemu identyfikacja nieprawidłowo przypisanego atrybutu jest szybsza.
8. Zawsze aktualne wartości z wymiarowaniem skojarzonym
W Allplan 2020 używając wymiarowania skojarzonego, wymiary są aktualizowane po zmianie geometrii opisanych obiektów.
9. Dostosowania dla poszczególnych krajów
Aby lepiej wspierać projekty tworzone na rynek USA, Allplan 2020 wprowadził obszerne poprawki, szczególnie w dziedzinie zbrojenia. Wprowadzono znormalizowane i zdefiniowane przez użytkownika kształty prętów, legendy zbrojenia zostały dostosowane i stworzono interfejsy dla producentów zbrojeń aSa i Soulé. Ponadto obsługiwane są łączniki prętów gwintowych producenta HRC.
10. Wymiana danych – import współrzędnych UTM
Biura geodezyjne i firmy budowlane coraz częściej współpracują ze współrzędnymi UTM. Ze względu na różne skalowanie są one często niezgodne z oprogramowaniem do projektowania konstrukcji. Do tej pory planiści musieli polegać na zewnętrznych dostawcach usług w zakresie wymiany danych. Dzięki nowym funkcjom importowania w Allplan 2020 można samodzielnie wykonać tę transformację współrzędnych.
11. Dalsze usprawnienia w zakresie wymiany danych
Format IFC jest stale rozwijany. Pełne wsparcie obiektów NURBS podczas importu usprawniło wymianę złożonej geometrii. Ponadto podczas importu i eksportu można poprawnie przypisywać atrybuty do obiektów. Interfejs SketchUp obsługuje teraz format 2018, eksport CPIXML został zaktualizowany do wersji 1.7.
12. Wydajna praca z chmurami punktów
We współpracy ze Scalypso opracowano wtyczkę do przetwarzania chmur punktów w Allplan. Dzięki konwerterowi zawartemu we wtyczce możesz importować dane skanowania w różnych formatach, zarówno z neutralnego dla producenta formatu ASTM E57, jak i z formatów konkretnych producentów, takich jak Faro, Leica, Riegl, Topcon, Trimble i Zoller + Fröhlich, a także formatu ASCII.
Następnie możliwe jest przeniesienie wybranych punktów 3D do projektu Allplan. Dla bardziej wymagających użytkowników dostępna jest rozszerzona wersja dostosowana do indywidualnych wymagań. Umożliwia ona np. automatyczne obliczanie przekrojów poziomych, na podstawie których można generować precyzyjne rzuty kondygnacji lub bardziej efektywnie tworzyć modele budynków.
1. Intuicyjne zarządzanie poziomami i płaszczyznami
W Allplan Engineering 2019 zarządzanie poziomami i płaszczyznami zostało zoptymalizowane i wprowadzono nową paletę Poziomy. Paleta ta znacznie ułatwia tworzenie i modyfikację poziomów. Płaszczyznom można zmienić nazwy i łatwo dostosować ich wysokości. Elementy budowlane, takie jak ściany, płyty lub kolumny, można teraz łączyć z dowolną powierzchnią. Rozbudowane możliwości bezpośredniej modyfikacji obiektu zapewniają efektywny przepływ pracy w rzeczywistych warunkach. Aby jeszcze bardziej zoptymalizować czas, zmiany poziomów mogą być automatycznie odzwierciedlone w strukturze projektu.
2. Ulepszona praca zespołowa dla architektów i inżynierów
W Allplan Engineering 2019 dostępne są teraz nowe widoki i przekroje do detalowania zbrojenia. Dzięki temu usprawnieniu dostęp do zapisu plików bryły budynku nie jest już wymagany podczas wprowadzania zbrojenia, co niesie za sobą szereg korzyści. Na przykład, podczas gdy architekci mogą mieć dostęp do zapisu do wszystkich elementów budynku, detaliści zbrojenia mogą uzyskać dostęp do zapisu tylko w celu umiejscowienia zbrojenia, z dostępem tylko do odczytu komponentów budynku. Zapobiega to niezamierzonym modyfikacjom podczas pracy nad wspólnymi modelami, usprawniając pracę zespołową w różnych dyscyplinach. Dzięki nowym widokom i przekrojom można również kopiować zbrojenie, w tym przekroje i etykiety, z jednego miejsca do drugiego.
3. Zoptymalizowana paleta właściwości
Paleta właściwości w Allplan Engineering 2019 pozwala zarządzać ustawieniami formatu, wizualizacji i atrybutów elementów budowlanych, takich jak ściany, płyty, fundamenty, dachy i pomieszczenia. Dodatkowe ustawienia można wprowadzić w szczegółowych oknach dialogowych dotyczących obiektów i atrybutów. Za pomocą jednego kliknięcia użytkownicy mają lepszy przegląd, a modyfikacje można wprowadzać szybciej niż wcześniej. Ponadto można również wygodnie modyfikować wiele obiektów jednocześnie.
4. Lepszy przegląd dzięki ulepszonej palecie obiektów
Paleta obiektów w Allplan Engineering 2019 pozwala skutecznie kontrolować i zmieniać dużą liczbę obiektów. Teraz można sortować obiekty według atrybutów. Obiekty z brakującymi, nieaktualnymi lub źle przypisanymi atrybutami można łatwo zidentyfikować i zmienić, zapewniając w ten sposób wysokiej jakości modele budynków. Teraz można także przenosić obiekty za pomocą techniki „Przeciągnij i Upuść” np. z jednego piętra na drugie.
5. Udoskonalenie interfejsu IFC4
IFC to standardowy interfejs dla projektów OpenBIM. Najnowsza wersja IFC4 wprowadza dalsze ulepszenia, które są niezbędne w projektach BIM, takie jak eksport BaseQuantities. W Allplan Engineering 2019 import IFC4 obejmuje również zbrojenie prętami i siatkami. Ponadto interfejs użytkownika został uproszczony. Wprowadzono nowe opcje, między innymi do podziału elementów wielowarstwowych, takich jak ściany i dachy, na poszczególne warstwy podczas eksportu IFC.
6. Zwiększenie możliwości dostosowania paska zadań
Pasek Zadań w Allplan Engineering 2019 daje użytkownikom łatwy dostęp do wymaganych funkcji (architektura, inżynieria, środowisko, szkic, mosty). Można również dostosować domyślny pasek zadań, dodając, usuwając lub przestawiając poszczególne funkcje. Obsługiwany jest teraz więcej niż jeden moduł zdefiniowany przez użytkownika, a konfiguracja staje się bardziej elastyczna. Moduły można eksportować pojedynczo lub wszystkie razem.
7. Nowa siatka osi
Wraz z Allplan Engineering 2019 wprowadzono nową siatkę osi z dodatkowymi funkcjami. Interfejs użytkownika oparty jest na paletach, dzięki czemu wszystkie właściwości można intuicyjnie definiować i dostosowywać. Zmiany stają się natychmiast widoczne w modelu. Ponadto modyfikowanie siatki może odbywać się w wygodny sposób za pomocą uchwytów.
8. Import przekrojów stalowych poprzez Allplan Bimplus
Aby uprościć wymianę danych podczas korzystania z profili stalowych, dzięki Allplan Engineering 2019 możliwe jest korzystanie z międzynarodowego katalogu Nemetschek dla profili stalowych za pośrednictwem Allplan Bimplus. Ponieważ ten sam katalog jest używany w wielu produktach Nemetschek, takich jak Frilo Statics lub Scia Engineer, umożliwia to płynny transfer danych między tymi produktami.
9. Szeroka gama systemów i łączników zbrojenia
W Allplan Engineering 2019 do obszernej listy obsługiwanych systemów zostały dodane połączenia śrubowe HALFEN HBS-05 oraz mufy systemu Fortec. Aby poradzić sobie z sytuacjami, w których system łączenia nie jest jeszcze znany, wprowadzono również złącza ogólne.
10. Wiele ulepszeń w PythonParts
W Allplan Engineering 2019 ulepszono istniejące w bibliotece obiekty PythonParts. Na przykład schody są teraz wyposażone w dodatkowe uchwyty. Wprowadzono również pole sprawdzające, czy spełniony jest warunek długości kroku, komfortu i bezpieczeństwa. Układ zbrojenia został również zoptymalizowany. Dodano nowe PythonParts, między innymi w celu szybkiego zbrojenia otworów drzwi, okien i płyt.
11. Dostosowanie dla poszczególnych krajów
W Allplan Engineering 2019 wiele ustawień krajowych można wprowadzić podczas instalacji programu lub dodać je później. Ustawienia krajowe można wybrać dla każdego projektu. Ponadto dodano nowe krajowe normy dotyczące szczegółów zbrojenia dla Algierii (DRT-BC2.41-CBA93) i Afryki Południowej (SANS 282) oraz obsługiwane jest już teraz pismo od prawej do lewej strony dla języka hebrajskiego.
1. Pasek zadań – właściwe narzędzia zawsze na wyciągnięcie ręki
Dzięki nowemu Paskowi Zadań szybko można odnaleźć potrzebne narzędzia. Pasek zadań ma strukturę zgodną z różnymi modułami i zadaniami, dzięki czemu grupy funkcyjne, takie jak modelowanie, opisy lub wizualizacja, są łatwo dostępne.
2. Właściwa reprezentacja dla każdego ekranu
Bez względu na to, z jaką rozdzielczością monitora odbywa się praca, Allplan Engineering 2018 automatycznie dostosowuje interfejs użytkownika do rozmiaru i rozdzielczości ekranu. To automatyczne skalowanie zapewnia spójne i wygodne działanie oprogramowania.
3. Zaawansowany eksport danych BIM dzięki IFC4
Dzięki Allplan Engineering 2018 możesz przesyłać wszelkiego rodzaju dane modelu BIM, w tym dowolną geometrię i zbrojenie bez żadnych strat. Daje to lepszą jakość i precyzję danych modelu BIM. Korzystanie z IFC4 prowadzi również do lepszej kontroli w całym projekcie BIM oraz wspiera procesy decyzyjne ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w projekt.
4. Wymiana danych z SCIA Engineer za naciśnięciem jednego przycisku
Dzięki Allplan Engineering 2018 przesyłanie danych do oprogramowania do analizy konstrukcji SCIA Engineer odbywa się w jednym kroku. Bezpośrednie połączenie z SCIA Engineer znacznie upraszcza interakcję między analizą konstrukcyjną a modelem, co upraszcza współpracę w biurze inżynierskim.
5. Uproszczona współpraca dzięki Allplan Share
Dzięki opcji Allplan Share i Allplan Engineering 2018 można korzystać z bezpośredniej współpracy z partnerami projektu z tymi samymi danymi Allplan. Allplan Share oparty jest na platformie BIM Allplan Bimplus i oferuje dodatkowe funkcje, takie jak przeglądarka modeli, tablica zadań i kontrola rewizji. Dzięki temu można zredukować prace administracyjne i zaoszczędzić na kupnie i utrzymaniu lokalnego serwera.
6. Wydajne zarządzanie informacjami dzięki Allplan Bimplus
Dzięki połączeniu Allplan Engineering 2018 i platformy BIM Allplan Bimplus możemy łatwo obsługiwać wymianę tysięcy informacji w projektach BIM. Za pomocą Allplan Bimplus można centralnie definiować informacje, a następnie wykorzystywać je w różnych systemach i dyscyplinach przez cały cykl życia budynku. To dodaje elastyczności w przetwarzaniu informacji i poprawia wymianę danych.
7. Intuicyjne praca z aranżacją projektu
Widoki skojarzone pozwalają na wprowadzanie zmian do modelu w dowolnym miejscu – czy to w modelu, określonym przekroju czy widoku. Wszystkie rysunki i modele z nimi związane są aktualizowane natychmiast, bez blokowania plików innym użytkownikom. Zwiększa to produktywność w ogólnym projekcie dzięki uproszczonej pracy i spójnym dokumentom.
8. Nieograniczone modelowanie 3D
Liczne optymalizacje w modelowaniu 3D pozwalają na wdrożenie modelowania bez ograniczeń: prosto, elastycznie i z najwyższą precyzją. Te funkcje obejmują wielokrotną modyfikację właściwości formatu dla swobodnie formowanych obiektów 3D, narzędzie powłoki i krzywe „B-splajn” dla łatwiejszego i bardziej elastycznego tworzenia zakrzywionych kształtów.
9. Wygodne zbrojenie złożonych konstrukcji w 3D
Dzięki Allplan Engineering 2018 można wygodnie i szybko generować model 3D zbrojenia konstrukcji podwójnie zakrzywionych o różnych przekrojach, na przykład dla konstrukcji mostowych. Zbrojenie jest zdefiniowane w różnych przekrojach, a interpolacja między tymi przekrojami jest opisywana za pomocą ścieżek 3D. Korzystając z tych informacji, Allplan Engineering 2018 automatycznie generuje zbrojenie 3D.
10. PythonParts – przyspieszenie wykonywania powtarzających się zadań
Tworzenie własnych obiektów parametrycznych za pomocą PythonParts jest prostsze dzięki Allplan Engineering 2018. Możliwe jest łączenie podstawowych elementów budynku, takich jak słupy, belki i fundamenty z biblioteki, aby utworzyć bardziej złożone komponenty budowlane.
1. Wydajne zarządzanie zadaniami dla współpracy interdyscyplinarnej
Tablica zadań w Allplan Engineering 2017 jest bezpośrednio połączona z otwartą platformą BIM – Allplan Bimplus. Dzięki temu można zestawiać, przeglądać, analizować i udostępniać dane modelu z Allplan i innych rozwiązań openBIM. Allplan Bimplus i Tablica Zadań umożliwiają interdyscyplinarnym zespołom komunikację w czasie rzeczywistym. Łączenie określonych zadań z obiektami ułatwia wymianę informacji i przyspiesza proces koordynacji. Wszyscy użytkownicy mają przez cały czas przegląd swoich otwartych zadań.
2. Szybszy transfer danych dzięki Workgroup Online
Funkcja Workgroup Online w Allplan Workgroup Manager umożliwia współpracę na modelu Allplan niezależnie od lokalizacji. W trakcie tego procesu dane projektu Allplan są wymieniane przez Internet. Wprowadzono nowy proces kompresji, aby skrócić czas przesyłania dużych ilości danych średnio o 75%. W niektórych przypadkach nawet do 90%. W ten sposób można szybciej pracować nad swoimi projektami.
3. Poprawiona wymiana danych dla elementów freeform w projektach BIM
Aby zapewnić bezproblemowy transfer danych między partnerami projektowymi, Allplan Engineering 2017 zapewnia dużą liczbę różnych interfejsów, które są stale aktualizowane. Nacisk kładziony jest na wymianę danych objętościowych i powierzchniowych 3D (NURBS), co jest ważne w projektach BIM. Można teraz wymieniać dowolną geometrię bez potrzeby poligonizacji w następujących formatach: DWG, DXF, DGN (import) i Rhino. Ponadto możliwe jest również eksportowanie modeli BIM w formacie IFC4. Te optymalizacje wspierają interakcję z innymi programami i poprawiają jakość danych związanych z przesyłaniem informacji.
4. PythonParts – zwiększona wydajność dzięki automatyzacji pracy
Złożone, wymagające pod względem geometrycznym projekty budowlane wymagają wydajnych i elastycznych narzędzi, które są łatwe w użyciu. Jednym z narzędzi spełniających te wymagania są obiekty parametryczne PythonParts. Możliwe jest także wykorzystanie API Pythona do tworzenia nowych funkcji i obiektów w Allplan, w tym zbrojenia. PythonParts można dostosować za pomocą palety i uchwytów. Dodatkowo można zautomatyzować powtarzające się zadania i w ten sposób poprawić produktywność, uniknąć błędów projektowych i wspierać metodę pracy BIM.
5. Parasolid® modeling kernel – wygodne modelowanie i tworzenie projektów
Dzięki Parasolid® model kernel dostępna jest duża liczba nowych możliwości. W rezultacie bryły 3D bez poligonizacji można modyfikować w prosty i precyzyjny sposób. System pozwala na edycję punktów kontrolnych, prostych lub zakrzywionych krawędzi i powierzchni elementów 3D. Bryły 3D oparte na Parasolid można przekształcić w zdefiniowane przez użytkownika komponenty o dowolnej formie. Te komponenty można modyfikować w prosty sposób za pomocą zwykłych modyfikacji brył 3D, takich jak operacje logiczne lub modyfikacja punktów. Również reprezentację w rzucie poziomym można definiować i modyfikować.
6. Szybkie i łatwe zbrojenie elementów
Aby umożliwić szybkie wstawianie zbrojenia, wprowadzono funkcję „Wyciągnij zbrojenie wzdłuż ścieżki”. Pręty, takie jak strzemiona i zbrojenie podłużne, umieszczane są w przekroju, a następnie wskazywana jest ścieżka, po której Allplan automatycznie generuje zbrojenie. W tym procesie strzemiona są obracane i uwzględniane są dodatkowe strefy zagęszczenia strzemion. Oszczędza to ogromną ilość czasu, szczególnie w przypadku zbrojenia niestandardowych modeli 3D konstrukcji.
7. Funkcje filtrowania dla plików rysunkowych – łatwiejsza obsługa modelu budynku
Dzięki nowej funkcji filtrowania plików rysunkowych model budynku jest łatwiejszy w obsłudze. Można aktywować cały model 3D w oknie animacji i ukryć niepotrzebne pliki rysunkowe. W ten sposób uzyskać podgląd całej struktury w widoku animacji, bez nakładania się zbyt wielu komponentów podczas edycji, dzięki czemu wszystko jest przejrzyste.
8. Liczne udoskonalenia w pracy nad projektami międzynarodowymi
Do prac nad projektami międzynarodowymi dodano następujące nowe funkcje: Nowa norma „Norme Française” (NF EN) została zintegrowana z Francją. W przypadku projektów dla Brazylii średnicę i długość łuku można teraz opisać w reprezentacji giętej prętów. Co więcej, linie odniesienia można również wyświetlać liniami przerywanymi zgodnie z DIN EN ISO 3766. Imperialny system pomiarowy jest teraz dostępny w całym programie.
9. Zoptymalizowany proces projektowania dzięki profilom stalowym
Aby ułatwić orientację i przyspieszyć pracę, biblioteka profili stalowych została przebudowana, zaktualizowana i uzupełniona o brakujące profile.
1. Jeszcze wydajniejsza praca z modelerem schodów
Dodano funkcje do modelowania schodów wprowadzonego wraz z wersją Allplan 2019, aby jeszcze bardziej uprościć obsługę i zwiększyć wydajność. Na przykład pojawiły się profile odsunięcia, za pomocą których można wizualnie sprawdzić wysokości i szerokości przejścia. To ostatnie jest szczególnie korzystne przy pracy ze złożonymi geometriami. Obsługa odbywa się za pośrednictwem nowoczesnego interfejsu użytkownika opartego na paletach właściwości i uchwytach.
2. Szybkie i łatwe modelowanie dachów
Dzięki modelerowi dachów możesz tworzyć oparte na konturach powierzchnie dachowe przy użyciu nowoczesnego interfejsu użytkownika opartego na paletach właściwości. Kolejne zmiany można łatwo wprowadzić. Poprzez połączenie modelu dachu z płaszczyzną i menedżerem poziomu, poprawiono interakcję między dachem i innymi częściami modelu budynku. Obsługiwane są teraz nawet dachy o ujemnych nachyleniach.
3. Nowy modeler konstrukcji stalowych
Nie potrzeba już osobnego programu do modelowania prostych konstrukcji stalowych bez połączeń (LOD 300). Słupy i belki można tworzyć i modyfikować za pomocą nowoczesnego interfejsu użytkownika opartego na paletach właściwości i uchwytach.
4. Zoptymalizowane tworzenie słupów
Dzięki ulepszeniu narzędzia do tworzenia słupów możliwe jest tworzenie zaokrąglenia i fazowania przekroju słupa, bez konieczności wcześniejszego definiowania własnego przekroju. Pozwala to na szybkie wprowadzanie zmian w wielu słupach jednocześnie.
5. Oszczędność czasu dzięki płaszczyznom odsunięcia
Płaszczyzna odsunięcia jest połączona z inną poziomą płaszczyzną (płaszczyzną odniesienia). Po zmianie płaszczyzny odniesienia płaszczyzna odsunięcia automatycznie dostosowuje się oraz zmianie ulegają wszystkie elementy są z nią połączone. Działa to nawet na kilku piętrach jednocześnie.
6. Większe możliwości przy oznaczaniu siatek
Możliwe jest nadanie osi siatki niestandardowego oznaczenia (A’,A’’ itp.). Etykietowanie odbywa się za pomocą palety siatki lub interaktywnie w modelu.
7. Kopiuj wzdłuż dowolnej ścieżki
Dzięki funkcji „Kopiuj wzdłuż dowolnej ścieżki” możesz szybko i łatwo kopiować i umieszczać obiekty wzdłuż dowolnej ścieżki. Istnieją różne opcje określania odległości lub liczby obiektów i kontrolowania obrotu poszczególnych elementów.
8. Visual Scripting, alternatywa dla programowania
Visual Scripting to narzędzie idealne do modelowania parametrycznego złożonych kształtów, tworzenia często używanych niestandardowych obiektów i automatyzacji procesów projektowych. Zamiast uczyć się języka programowania, możliwe jest wizualne rozmieszczenie węzłów (nodes) i połączenie je ze sobą w taki sposób, aby otrzymać gotowy skrypt bez potrzeby znajomości języka programowania.
9. Renderowanie atmosferyczne
W Allplan 2020 dzięki renderowaniu w czasie rzeczywistym można definiować różne temperatury światła. Możliwe jest mapowanie tonów, aby uzyskać cieplejszy, neutralny lub zimny wygląd sceny. Balans bieli koryguje temperaturę barwową naturalnych źródeł światła, takich jak niebo i słońce. Dzięki dwupunktowej perspektywie można również szybko wyeliminować zniekształcenia obrazu.
10. Przekonujące wizualizacje dzięki renderowaniu panoramicznemu
Użyj funkcji renderowania panoramicznego, aby utworzyć sferyczny obraz ze zdefiniowanej pozycji kamery. Umożliwia to na przykład utworzenie wirtualnego projektu w formie filmu wideo dla klienta, który można odtworzyć na wielu urządzeniach bez dodatkowych inwestycji.
11. Ulepszenia w korzystaniu z atrybutów
Aby korzystanie z atrybutów było jeszcze bardziej wygodne i spójne, wprowadzono liczne poprawki i ulepszenia w zarządzaniu atrybutami. Między innymi atrybuty można eksportować jako sformatowane pliki Excel. Ponadto paleta obiektów została rozszerzona, dzięki czemu obiekty można teraz filtrować według przypisanych im atrybutów. Odfiltrowane obiekty można wyróżnić kolorem dla lepszej kontroli wizualnej. Sam model może być wyświetlany w przejrzysty sposób, dzięki czemu szybciej można zidentyfikować nieprawidłowo przypisane atrybuty
12. Zawsze aktualne wartości z Wymiarowaniem skojarzonym
Dzięki Allplan 2020 używając wymiarowania skojarzonego, wymiary są aktualizowane po zmianie geometrii opisanych obiektów.
13. Dalsze usprawnienia w zakresie wymiany danych
Format IFC jest stale rozwijany. Pełne wsparcie obiektów NURBS podczas importu usprawniło wymianę złożonej geometrii. Ponadto podczas importu i eksportu można poprawnie przypisywać atrybuty do obiektów. Interfejs SketchUp obsługuje teraz format 2018, eksport CPIXML został zaktualizowany do wersji 1.7
14. Import współrzędnych UTM
Biura geodezyjne i firmy budowlane coraz częściej współpracują ze współrzędnymi UTM. Ze względu na różne skalowanie są one często niezgodne z oprogramowaniem do projektowania konstrukcji. Do tej pory planiści musieli polegać na zewnętrznych dostawcach usług w zakresie wymiany danych. Dzięki nowym funkcjom importowania w Allplan 2020 możesz samodzielnie wykonać tę transformację współrzędnych.
15. Wydajna praca z chmurami punktów
We współpracy ze Scalypso opracowano wtyczkę do przetwarzania chmur punktów w Allplan. Dzięki konwerterowi zawartemu we wtyczce możesz importować dane skanowania w różnych formatach, zarówno z neutralnego dla producenta formatu ASTM E57, jak i z formatów konkretnych producentów, takich jak Faro, Leica, Riegl, Topcon, Trimble i Zoller + Fröhlich a także formatu ASCII.
Następnie możliwe jest przeniesienie wybranych punktów 3D do projektu Allplan. Dla bardziej wymagających użytkowników dostępna jest rozszerzona wersja dostosowana do indywidualnych wymagań. Umożliwia ona np. automatyczne obliczanie przekrojów poziomych, na podstawie których można generować precyzyjne rzuty kondygnacji lub bardziej efektywnie tworzyć modele budynków.
1. Intuicyjne zarządzanie poziomami i płaszczyznami
W Allplan Architecture 2019 zarządzanie poziomami i płaszczyznami zostało zoptymalizowane i wprowadzono nową paletę Poziomy. Paleta znacznie ułatwia tworzenie i modyfikację poziomów. Płaszczyzny można wybierać, a nazwy i elewacje łatwo dostosowywać. Elementy budowlane, takie jak ściany, płyty lub kolumny, można teraz z dowolną poligonizowaną lub swobodną powierzchnią. Rozbudowane możliwości bezpośredniej modyfikacji obiektu zapewniają efektywny przepływ pracy w rzeczywistych warunkach. Aby jeszcze bardziej zoptymalizować czas, zmiany poziomów mogą być automatycznie odzwierciedlone w strukturze projektu.
2. Ulepszona praca zespołowa dla architektów i inżynierów
W Allplan Architecture 2019 dostępne są widoki i przekroje do detalowania zbrojenia. Dzięki temu rozwojowi dostęp do zapisu modelu budynku nie jest już wymagany przy szczegółowym zbrojeniu, co niesie za sobą szereg korzyści. Na przykład, podczas gdy architekci mogą mieć dostęp do zapisu do wszystkich elementów budynku, detaliści zbrojenia mogą uzyskać dostęp do zapisu tylko w celu umiejscowienia zbrojenia, z dostępem tylko do odczytu komponentów budynku. Zapobiega to niezamierzonym modyfikacjom podczas pracy nad wspólnymi modelami, usprawniając pracę zespołową w różnych dyscyplinach.
3. Usprawnione modelowanie schodów
Dzięki nowemu narzędziu do modelowania schodów, proces jest szczególnie szybki. Elementy schodów, takie jak stopnie, konstrukcja lub policzki, a także właściwości można łatwo zdefiniować za pomocą oddzielnej palety. Tworzysz połączenia, np. do płyt podłogowych, w ten sam sposób. Osie, przekroje, stopnie lub odległości można również łatwo modyfikować za pomocą uchwytów. Umożliwia to oszczędność czasu, a jednocześnie precyzyjne tworzenie i modyfikację.
4. Zoptymalizowana paleta właściwości
Paleta właściwości w Allplan Architecture 2019 pozwala zarządzać ustawieniami formatu, wizualizacji i atrybutów elementów budowlanych, takich jak ściany, płyty, fundamenty, dachy i pomieszczenia. Dodatkowe ustawienia można wprowadzić w szczegółowych oknach dialogowych dotyczących obiektów i atrybutów. Za pomocą jednego kliknięcia użytkownicy mają lepszy przegląd, a modyfikacje można wprowadzać szybciej niż wcześniej. Ponadto można również wygodnie modyfikować wiele obiektów jednocześnie.
5. Lepszy przegląd dzięki ulepszonej palecie obiektów
Paleta obiektów w Allplan Architecture 2019 pozwala skutecznie kontrolować i zmieniać dużą liczbę obiektów. Dzięki niej można sortować obiekty według atrybutów. Obiekty z brakującymi, nieaktualnymi lub źle przypisanymi atrybutami można łatwo zidentyfikować i zmienić, zapewniając w ten sposób wysokiej jakości modele budynków. Można także przenosić obiekty za pomocą techniki „Przeciągnij i Upuść”, np. z jednego piętra na drugie.
6. Udoskonalenia interfejsu IFC4
IFC to standardowy format dla projektów OpenBIM. Najnowsza wersja IFC4 wprowadza dalsze ulepszenia, które są niezbędne w projektach BIM, takich jak eksport BaseQuantities. Ponadto interfejs użytkownika został uproszczony. Wprowadzono nowe opcje, między innymi do dzielenia elementów wielowarstwowych, takich jak ściany i dachy, na poszczególne elementy.
7. Zwiększenie możliwości dostosowania paska zadań
Pasek Zadań w Allplan Architecture 2019 pomaga użytkownikom w łatwym dostępie do wymaganych funkcji (architektura, inżynieria, środowisko, szkic, mosty). Można również dostosować domyślny pasek zadań, dodając, usuwając lub przestawiając poszczególne funkcje. Obsługiwany jest więcej niż jeden moduł zdefiniowany przez użytkownika, a konfiguracja staje się bardziej elastyczna. Moduły można eksportować pojedynczo lub wszystkie razem i importować na tym samym komputerze.
8. Nowa siatka osi
Wraz z Allplan Architecture 2019 wprowadzono nową siatkę osi z dodatkowymi funkcjami. Interfejs użytkownika oparty jest na paletach, dzięki czemu wszystkie właściwości można intuicyjnie definiować i dostosowywać. Zmiany stają się natychmiast widoczne w modelu. Ponadto modyfikowanie siatki może odbywać się w wygodny sposób za pomocą uchwytów.
9. Import biblioteki przekrojów stalowych poprzez Allplan Bimplus
Aby uprościć wymianę danych podczas korzystania z profili stalowych, dzięki Allplan Architecture 2019 możliwe jest korzystanie z międzynarodowego katalogu Nemetschek dla profili stalowych za pośrednictwem Allplan Bimplus. Ponieważ ten sam katalog jest używany w wielu produktach Nemetschek, takich jak Frilo Statics lub Scia Engineer, umożliwia to płynny transfer danych między tymi produktami.
10. Wiele ulepszeń w PythonParts
W Allplan Architecture 2019 ulepszono istniejące w bibliotece obiekty PythonParts. Na przykład schody wyposażono w dodatkowe uchwyty. Wprowadzono również możliwość sprawdzenia, czy spełniony jest warunek długości kroku, komfortu i bezpieczeństwa.
11. Dostosowania dla poszczególnych krajów
W Allplan Architecture 2019 wiele ustawień krajowych można wprowadzić podczas instalacji programu lub dodać je później. Ustawienia krajowe można wybrać dla każdego projektu. Ponadto obsługiwane jest pisanie od prawej do lewej dla języka hebrajskiego.
1. Cinerender – realistyczne wizualizacje
Różne optymalizacje w zakresie wizualizacji zwiększają wydajność pracy i poprawiają jakość renderowania. Zintegrowany silnik „CineRender” firmy MAXON umożliwia teraz także stosowanie fizycznych metod renderowania w celu uzyskania jeszcze bardziej realistycznych wyników. Znacząco wzrosła również jakość prezentacji w oknie animacji.
2. Nieograniczone modelowanie 3D
Liczne optymalizacje w modelowaniu 3D pozwalają na wdrożenie modelowania bez ograniczeń: prosto, elastycznie i z najwyższą precyzją. Te nowe funkcje obejmują wielokrotną modyfikację właściwości formatu dla swobodnie formowanych obiektów 3D, narzędzie powłoki i krzywe „B-splajn” dla łatwiejszego i bardziej elastycznego tworzenia zakrzywionych kształtów.
3. Ulepszenia w obszarze przekrojów i widoków
Funkcja etykietowania w Allplan Architecture 2018 zapewnia konsekwentnie poprawne i szybkie oznaczenie sekcji i widoków. Ponieważ etykietowanie jest powiązane z informacjami w modelu BIM, wszystkie zastosowane zmiany są automatycznie aktualizowane we wszystkich przekrojach i widokach powiązanych z modelem.
4. Wydajne zarządzanie informacjami dzięki Allplan Bimplus
Dzięki połączeniu Allplan Architecture 2018 i platformy BIM Allplan Bimplus możemy łatwo obsługiwać wymianę tysięcy informacji w projektach BIM. Za pomocą Allplan Bimplus można centralnie definiować informacje, a następnie wykorzystywać je w różnych systemach i dyscyplinach przez cały cykl życia struktury. To dodaje elastyczności w przetwarzaniu informacji i poprawia wymianę danych.
5. Uproszczona współpraca dzięki Allplan Share
Dzięki opcji Allplan Share i Allplan Architecture 2018 możesz korzystać z bezpośredniej współpracy z partnerami projektu z tymi samymi danymi Allplan. Allplan Share oparty jest na platformie BIM Allplan Bimplus i oferuje dodatkowe funkcje, takie jak przeglądarka modeli, tablica zadań i kontrola rewizji. Możesz zredukować prace administracyjne i zaoszczędzić na kupnie i utrzymaniu lokalnego serwera.
6. Zaawansowany eksport danych BIM dzięki IFC4
Dzięki Allplan Architecture 2018 możesz przesyłać wszelkiego rodzaju dane modelu BIM, w tym dowolną geometrię i zbrojenie do partnerów całkowicie i bez żadnych strat. Powoduje to lepszą jakość i precyzję danych modelu BIM. Korzystanie z IFC4 prowadzi również do lepszej jakości i kontroli w całym projekcie BIM oraz wspiera procesy decyzyjne ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w projekt.
7. Właściwa reprezentacja dla każdego ekranu
Bez względu na to, z jaką rozdzielczością monitora pracujesz, Allplan Architecture 2018 automatycznie dostosowuje interfejs użytkownika do rozmiaru i rozdzielczości ekranu. Ta automatyczne skalowanie zapewnia spójne i wygodne działanie oprogramowania.
8. Pasek zadań – właściwe narzędzia zawsze na wyciągnięcie ręki
Dzięki nowemu pasku zadań szybko znajdziesz potrzebne narzędzia. Pasek menu ma strukturę zgodną z różnymi rolami i zadaniami, dzięki czemu grupy funkcyjne, takie jak modelowanie, opisy lub wizualizacja, są łatwo dostępne.
1. Zoptymalizowany proces projektowania dzięki profilom stalowym
Aby ułatwić orientację i przyspieszyć pracę, biblioteka profili stalowych została przebudowana, zaktualizowana i uzupełniona o brakujące profile.
2. Pythonparts – twórz obiekty parametryczne według własnych potrzeb
Kolejną opcję uzyskania dostępu do obiektów parametrycznych zapewnia zintegrowany interfejs programowania API Allplan Python. Wygenerowane skrypty Pythona dodają nowe funkcje i obiekty do Allplan. Tak wytworzone PythonParts mają oddzielny interfejs użytkownika z paletami właściwości, uchwytami i indywidualnymi parametrami. Można je również modyfikować później za pomocą kilku kliknięć. Oprócz tworzenia obiektów parametrycznych i wariantów za pomocą tego interfejsu można również zautomatyzować powtarzające się etapy pracy.
3. Rozszerzona biblioteka SmartPart
Istniejąca biblioteka SmartPart z obiektami parametrycznymi została uzupełniona o predefiniowane okna. Ponadto wprowadzono korekty i życzenia klientów zostały wdrożone w zakresie istniejących obiektów: Obiekt „parapet” jest teraz bardziej elastyczny i można go modyfikować za pomocą uchwytów. Znacznie poszerzono także zakres wycięć drzwi i możliwości montażu rolet.
4. Widoki i przekroje – wygodne tworzenie układu za pomocą palet narzędzi
Dzięki zmienionym funkcjom tworzenia widoków i przekrojów, generowanie układów jest wygodniejsze i szybsze. Palety narzędzi pozwalają kontrolować parametry reprezentacji bezpośrednio i intuicyjnie. System aktualizuje skojarzone widoki i przekroje automatycznie po wszelkich modyfikacjach modelu budynku. Ręcznie dodane elementy, takie jak linie wymiarowe lub teksty, zostają zachowane. W ten sposób możesz zapewnić, że Twoje układy zawsze będą pasować do modelu budynku. Ponadto obliczanie przekrojów jest do 50 procent szybsze
5. Funkcje filtrowania dla plików rysunkowych – łatwiejsza obsługa modelu budynku
Dzięki funkcji filtrowania plików rysunkowych model budynku jest łatwiejszy w obsłudze. Możesz aktywować cały model 3D w oknie animacji i ukryć niepotrzebne pliki rysunków w konspekcie. W ten sposób możesz uzyskać przegląd całej struktury w widoku animacji, bez nakładania się zbyt wielu komponentów podczas edycji, dzięki czemu wszystko jest przejrzyste.
6. Parasolid® modeling kernel – wygodne modelowanie i tworzenie projektów
Ze względu na Parasolid® model kernel dostępna jest teraz duża liczba nowych opcji. W rezultacie bryły 3D bez poligonizacji można modyfikować w prosty i precyzyjny sposób. System pozwala na edycję punktów kontrolnych, prostych lub zakrzywionych krawędzi i powierzchni elementów 3D. Bryły 3D oparte na Parasolid można przekształcić w zdefiniowane przez użytkownika komponenty o dowolnej formie. Te komponenty można modyfikować w prosty sposób za pomocą zwykłych modyfikacji brył 3D, takich jak operacje logiczne lub modyfikacja punktów. Również reprezentację w trybie widoku planu można definiować i modyfikować.
7. Poprawiona wymiana danych dla elementów freeform w projektach BIM
Aby zapewnić bezproblemowy transfer danych między partnerami projektowymi, Allplan Architecture 2017 zapewnia dużą liczbę różnych interfejsów, które są stale aktualizowane i aktualizowane. Nacisk kładziony jest na wymianę danych objętościowych i powierzchniowych 3D (NURBS), co jest ważne w projektach BIM. Możesz wymieniać dowolne geometrie bez poligonizacji w następujących formatach: DWG, DXF, DGN (import) i Rhino. Ponadto możliwe jest również eksportowanie modeli BIM w formacie IFC4. Te optymalizacje wspierają interakcję z innymi programami i poprawiają jakość danych związanych z przesyłaniem informacji.
8. Szybszy transfer danych dzięki Workgroup Online
Funkcja Workgroup Online w Allplan Workgroup Manager umożliwia współpracę na modelu Allplan niezależnie od lokalizacji. W trakcie tego procesu dane projektu Allplan są wymieniane przez Internet. Wprowadzono nowy proces kompresji, aby skrócić czas przesyłania dużych ilości danych średnio o 75%. W niektórych przypadkach nawet do 90%. W ten sposób możesz szybciej pracować nad swoimi projektami.
9. Wydajne zarządzanie zadaniami dla współpracy interdyscyplinarnej
Tablica zadań w Allplan Architecture 2017 jest bezpośrednio połączona z otwartą platformą BIM, Allplan Bimplus. Dzięki Allplan Bimplus możesz zestawiać, przeglądać, analizować i udostępniać dane modelu z Allplan i innych rozwiązań OpenBIM. Allplan Bimplus i Tablica Zadań umożliwiają interdyscyplinarnym zespołom komunikację w czasie rzeczywistym. Łączenie określonych zadań z obiektami ułatwia wymianę informacji i przyspiesza proces koordynacji. Wszyscy użytkownicy mają przez cały czas przegląd swoich otwartych zadań.
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Szczegóły w polityce prywatności
AkceptujęWypełnij formularz, aby uzyskać dostęp do serii wszystkich filmów z Allplan Challenge!