Konkurs „Allplan od koncepcji do realizacji”. Wywiad z laureatem w kategorii dla konstruktorów
Jako oficjalni dystrybutorzy oprogramowania Allplan na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku mieliśmy przyjemność organizować konkurs „Allplan od koncepcji do realizacji” pod patronatem Nemetschek. Laureatem konkursu w kategorii dla konstruktorów została firma SPK Projekt, która zaprezentowała projekt budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami w parterze i garażem podziemnym oraz niezbędną infrastrukturą techniczną zlokalizowanego w Łodzi przy ulicy Wólczańskiej 188.
Z tej okazji mieliśmy przyjemność porozmawiać z Panem Łukaszem Sową, przedstawicielem i projektantem zwycięskiego zespołu. Zapraszamy do lektury wywiadu!
Allplan Polska: Dzień dobry Panie Łukaszu, na początku pragniemy serdecznie pogratulować zwycięstwa w konkursie „Allplan – Od koncepcji do realizacji” w kategorii dla konstruktorów.
Łukasz Sowa: Dzień dobry. W imieniu zespołu bardzo dziękuję za zaproszenie SPK Projekt do udziału w organizowanym przez Państwa konkursie. Uczestnictwo w nim było dla nas dużym wyzwaniem i ciekawą przygodą, a samą wygraną postrzegamy jako bardzo ważne wyróżnienie.
Czy często bierzecie udział w tego typu wydarzeniach i czy jest to Wasza pierwsza wygrana?
Tak, jest to nasza pierwsza wygrana. Jako SPK Projekt działamy na rynku usług projektowych od 2011 roku. W tym czasie, tylko jeden raz wzięliśmy udział w konkursie Tekla BIM Awards 2018. Niestety wtedy nie udało nam się wygrać. Konkurs „Allplan od koncepcji do realizacji” otworzył nam jednak drzwi do kolejnych sukcesów. Kilka dni po jego rozstrzygnięciu otrzymaliśmy wiadomość o wygraniu zgłoszonego przez nas projektu w tegorocznej edycji konkursu „Tekla BIM Awards 2020”. Zatem, mając na względzie wydarzenia ostatnich dni, z nadzieją patrzymy w przyszłość.
Co stanowiło największe wyzwanie w zwycięskim projekcie?
Największym wyzwaniem w zgłoszonym do konkursu projekcie były sprawy związane z posadowieniem obiektu. Projekt przewidywał lokalizację budynku w ścisłych granicach działki. Wzdłuż jednej z nich przylegał istniejący budynek wielokondygnacyjnej kamienicy, której konstrukcja wrażliwa jest na nierównomierne osiadania. Konieczne było zaprojektowanie zabezpieczenia wykopu, co zrealizowano w technologii pali CFA. Dodatkowo badania gruntowe wykazały obecność wody gruntowej o zwierciadle stabilizującym się powyżej poziomu posadowienia.
Ile osób pracowało przy projekcie i ile czasu zajęło jego wykonanie?
Projekt wykonawczy konstrukcji budynku zrealizowano w 3 miesiące. Zespół projektowy liczył 4 osoby.
Jak długo korzystacie z programu Allplan i w jaki sposób wspomaga on Waszą codzienną pracę?
Środowisko Allplan wdrożyliśmy w naszej firmie na 4 stanowiskach komputerowych 1,5 roku temu, jako narzędzie wspomagające oprogramowanie Tekla Structures. W zamyśle Allplan miał być wykorzystywany w projektowaniu konstrukcji monolitycznych, podczas gdy 3 stanowiska Tekli miały być przeznaczone do tworzenia dokumentacji prefabrykacji żelbetowej i stalowej. Obecnie Allplan wykorzystywany jest również jako samodzielne narzędzie w projektowaniu konstrukcji całkowicie monolitycznych.
Skąd czerpiecie inspiracje do swoich projektów?
W naszej pracy kierujemy się zasadą, że umiejętność kształtowania prostych, przejrzystych i nieskomplikowanych układów konstrukcyjnych świadczy o wysokim doświadczeniu jej projektantów. Dlatego w naszych projektach stosujemy rozwiązania, które spełniają kryteria formy i kształtu wymagane przez architekturę obiektu, będąc jednocześnie przyjazne Wykonawcy (łatwe, wygodne i szybkie w realizacji). Ważne jest także, by projekty mieściły się w zaplanowanym dla projektu budżecie.
Czy Pana zdaniem technologia BIM jest przyszłością projektowania konstrukcji budowlanych w Polsce?
Zdecydowanie tak uważam. Moim zdaniem technologia BIM jest przyszłością nie tylko projektowania konstrukcji budowlanych, ale także całego procesu inwestycyjnego. To technologia, która przenosi nas konstruktorów w kompletnie inny wymiar projektowania. Większość projektów, które obecnie realizujemy, wykonywana jest właśnie w tej technologii. Obserwując rynek budowlany w Polsce w ciągu ostatnich lat, tempo zachodzących zmian konwencjonalnego podejścia do projektowania na rzecz projektowania w oparciu o technologię BIM znacznie przyspieszyło. Inwestorzy są bardziej świadomi możliwości przygotowania procesu inwestycyjnego i coraz częściej oczekują od projektantów by był on realizowany z wykorzystaniem technologii BIM. To dobry trend.
Jak Wasza firma radzi sobie w czasach pandemii COVID-19?
Jeśli chodzi o organizację naszej pracy w czasie pandemii to muszę przyznać, że wprowadzone już kilka lat temu w naszym biurze rozwiązania pozwalające na pracę zdalną zdały egzamin. Dzięki temu, od pierwszych dni każdy z nas mógł przenieść swoją pracę w miejsce, w którym czuł się bezpiecznie.
Jak według Pana pandemia może zmienić branżę budowlaną w naszym kraju?
Już w pierwszych dniach pandemii zrozumieliśmy, że świat już nigdy nie będzie wyglądał tak jak przedtem. Rekomendacje służb sanitarnych dotyczące izolacji społecznej całkowicie wyeliminowały możliwość organizowania narad koordynacyjnych, bez których nie jest możliwe skuteczne prowadzenie procesu inwestycyjnego. Branża usług projektowych od samego początku stanęła przed wyzwaniami związanymi z przeniesieniem wielobranżowych narad koordynacyjnych z placu budowy lub biura projektowego do środowiska online. W mojej opinii test ten zdaliśmy na ocenę bardzo dobrą. Myślę, że sporo z tych rozwiązań zostanie już na stałe.
Dziękujemy za wywiad i życzymy samych sukcesów projektowych w przyszłości.
Dziękuję bardzo.
Firma SPK Projekt podczas tworzenia zwycięskiego projektu korzystała z oprogramowania Allplan 2018. Jeżeli chcesz poznać lepiej oprogramowanie, pobierz bezpłatną wersję demonstracyjną najnowszej wersji Allplan 2020 bezpłatnie na 30 dni.