Dlaczego warto zainwestować w legalne oprogramowanie?
Temat legalnego oprogramowania często pojawia się zarówno w kontekście użytkowania prywatnego, jak i komercyjnego. Etyka, prawo i komfort posiadaczy wydają się wystarczającymi argumentami przemawiającymi za zakupem programów komputerowych wyłącznie z legalnych źródeł, ale zdarza się, że pokusa oszczędności (często pozornej) zwycięża. Dlaczego pirackie wersje nigdy nie są dobrym rozwiązaniem i dlaczego warto inwestować w legalne oprogramowanie?
Support od producenta
Wyłącznie legalne oprogramowanie ma zapewniony suport od producenta. Z jednej strony jest to oczywiste, ale drugiej nie wszyscy zdają sobie sprawę z wagi tego faktu. W zdecydowanej większości przypadków soft ma poprawiać komfort pracy i przyspieszać realizacje codziennych zadań. W tym kontekście, czy nabycie pirackiej wersji ma sens?
Bez wsparcia producenta, w od dawna nieaktualizowanej wersji programu można napotykać liczne błędy. Ich obecność utrudnia i spowalnia wykonywanie zadań, a co gorsze może doprowadzić do utraty efektów wielogodzinnej pracy. To wszystko przekłada się na duże straty – zamiast przewidywanych oszczędności, użytkownik pirackiego programu marnuje mnóstwo czasu, a finalnie i tak musi zainwestować w legalne narzędzie.
Niebezpieczne i złośliwe wirusy
Jeszcze gorszym scenariuszem mogą okazać się ataki hackerskie. Aktualizacje systemów wprowadza się, aby poprawić komfort użytkowników, ale także aby zapewnić im bezpieczeństwo. Pirackie wersje często zawierają luki w zabezpieczeniach. Zdarza się nawet, że nielegalne systemy już zawierają kod, który otwiera osobom postronnym drogę np. do plików zapisanych na komputerze.
Choć z pozoru takie ataki zdarzają się stosunkowo rzadko, ich konsekwencje mogą być ogromne – zwłaszcza jeżeli zaatakowane zostaną urządzenia firmowe. Wizja utraty lub upublicznienia poufnych danych dla wielu jest wystarczającym powodem, aby inwestować wyłącznie w legalne programy.
Pobierając pirackie wersje oprogramowania z nieznanych źródeł, niestety trzeba liczyć się z dużym prawdopodobieństwem zainfekowania dysku twardego. Konsekwencje mogą być różne – czasami to godziny stracone na usuwaniu złośliwego robaka, a czasami udostępnienie poufnych danych (np. hasła do bankowości elektronicznej) nieupoważnionym osobom. Tak czy inaczej, nie warto ryzykować.
Czy etyka jest jeszcze ważna?
Komercyjne zastosowanie programów komputerowych przekłada się na osiąganie zysków. Dzięki możliwości realizacji określonych zleceń lub dzięki przyspieszeniu swojej pracy zarabiamy więcej. W końcu projekt można stworzyć z wykorzystaniem ołówka, linijki i kartki – ale ile to potrwa i jaki będzie efekt?
Narzędzie, z którego korzystamy, zostało przez kogoś opracowane i stworzone – również w ramach pracy zawodowej. Naturalną konsekwencją wykorzystywania czyjegoś produktu, jest opłacenie go. Warto jednak pamiętać, że legalne nabywanie programów to także wsparcie ich rozwoju. Technologia pędzi do przodu, dlatego konieczne jest wdrażanie regularnych aktualizacji.
Aspekty prawne
Jeżeli są osoby, których nie przekonują powyższe argumenty, to nie pozostaje już nic innego niż powołanie się na Kodeks Karny. Ustawa określa, że posiadanie nielegalnego (pirackiego) programu komputerowego może podlegać karze grzywny, a nawet ograniczenia lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (art. 293 k.k.).
Obawy czy wizja korzyści?
Wydaje się, że zdecydowana większość osób decyduje się na zakup legalnego oprogramowania nie ze względu na obawy (np. przed konsekwencjami złamania prawa), ale jednak ze względu na wiążące się z tym korzyści. Zawsze aktualne i przede wszystkim bezpieczne narzędzie jest skuteczniejsze niż jego awaryjne, pirackie wersje. Nowoczesna technologia powinna wspierać, a nie przysparzać dodatkowych problemów.