Przewodnik komunikacji BIM
Właściwa komunikacja jest niezwykle istotna w trakcie współpracy przy projektach BIM. Może ona zdecydowanie podnieść jakość i efektywność procesu projektowego i pomóc w osiągnięciu sukcesu.
Aby zadbać o odpowiednią komunikację w procesie BIM warto zapoznać się z naszym bezpłatnym Przewodnikiem Komunikacji BIM z serii ALLPLAN BIM ESSENCIAL. Poniżej przedstawiamy jego fragment. Aby pobrać przewodnik, wystarczy wypełnić formularz, znajdujący się w dolnej części strony.
FRAGMENT PRZEWODNIKA
PRACA ZESPOŁOWA W RAMACH PROJEKTU BIM
Model kolaboracji
Kooperacja i kolaboracja są kluczowymi aspektami BIM, a zatem również bardzo ważne w realizacji projektów zgodnych z BIM: płynna komunikacja
jest charakterystyczna dla sukcesu lub porażki w projekcie i ma duży wpływ na możliwe benefity i korzyści dla wszystkich uczestników. Ponieważ współpraca jest tak ważna, powinna być zorganizowana od samego początku, a wszystkie odnośne procedury powinny być określone i szczegółowo opisane w planie wykonania projektu. Chociaż współpraca przy projektach BIM może nieco różnić się od tej, do której ludzie są przyzwyczajeni, główny cel jako taki, jakim jest zapewnienie płynnej komunikacji, pozostaje ten sam.
Zmiana paradygmatu, jeśli weźmie się pod uwagę rozwój historii architektury: przez stulecia ważne decyzje dotyczące technicznego wyposażenia budynku były podejmowane dopiero w trakcie budowy. Planowanie zorientowane na komponenty budowlane i korzystanie z narzędzi BIM, a także budynki modelowane na komputerze wymagają teraz znacznie większej przejrzystości. Umożliwiają one także zwiedzanie budynku w wirtualnej rzeczywistości – na długo przed zebraniem warstwy humusu. W ten sposób dostosuj planowanie i żądanie dyrektora, a także weź pod uwagę potrzeby Facility Management.
Zastosowanie metody BIM w konsekwencji oznacza złożoną i znacznie dłuższą fazę planowania wstępnego w projekcie – jednak z korzyścią
dla wysokiej niezawodności planowania i minimalizacji ryzyka dla architekta lub ogólnego planisty i klienta: pod warunkiem, że żadna koparka nie poruszyła jeszcze ziemi, uzasadnione modyfikacje planowania są możliwe. Ostatecznie skutkuje to zoptymalizowanym projektem pod względem kosztów, korzyści i wdrożenia.
Model kooperacji
W przypadku BIM tak zwany model „współpracy” lub koordynacji jest podstawą i fundamentem zarówno wymiany informacji, koordynacji, jak i spotkań. Model służy jako centralna pula danych, która zawiera wszystkie dostępne informacje o projekcie i zapewnia wiarygodną podstawę dla wszystkich istotnych decyzji dotyczących projektu.
Ponieważ ten sposób współpracy, a także związany z nią proces komunikacji różni się nieco od „zwykłego”, mogą okazać się konieczne nowe sposoby pracy, a także dodatkowe narzędzia i metody.
Istotne są dwa aspekty wymiany danych
— dotyczące oprogramowania, do wymiany danych między różnymi używanymi produktami
— dotyczące aspektu „ludzkiego”, do wymiany informacji między zaangażowanymi stronami
Jeden wspólny format wymiany danych
Mów w tym samym języku
Jedną z zasadniczych przesłanek płynnej i funkcjonalnej komunikacji jest to, że wszyscy zaangażowani mówią tym samym językiem, zarówno w odniesieniu do oprogramowania, jak i w odniesieniu do „ludzi”. Zapobiega to błędom, pomyłkom i nieporozumieniom. Ta rzeczywistość nie jest nowym tematem, już w Biblii wspomniano o tak zwanym „zamieszaniu babilońskim”. Nawet dzisiaj jest to istotne i aktualne.
Mając to na uwadze, opracowano nowe formaty danych do komunikacji w projektach BIM. Korzystając z nich, możliwe jest, że zarówno oprogramowanie, jak i uczestnicy będą mogli korespondować i wymieniać informacje „w jednym unikalnym języku”.
Pobierz przewodnik i zyskaj dostęp do pełnej treści
Przewodnik jest dostępny bezpłatnie, aby go pobrać i otrzymać dostęp do pełnej treści wystarczy wypełnić poniższy formularz.