BIM. Przyszłość branży czy ulotny zachwyt?
Artykuł powstał na podstawie analizy ankiet wypełnionych przez inżynierów i architektów.
Poniżej prezentujemy odpowiedzi na kluczowe pytanie:
Jakie główne korzyści może przynieść praca z wykorzystaniem środowiska BIM?
Jak widać społeczność w tej branży jest podzielona. Po jednej stronie znajduje się zgrany duet: inżynier i technologia BIM, która pozwala na szybką pracę, oszczędność kosztów i przede wszystkim zwiększoną precyzję w projektowaniu. Użytkownicy stopniowo rezygnują z pracy w 2D wchodząc odważnym krokiem w nowe środowisko pracy i funkcjonalność świeżo zakupionego oprogramowania.
Po drugiej stronie znajdują się inżynierzy, dla których ta technologia jest zbędna. Pochłaniająca zbyt wiele czasu, zasobów i wysiłku. Niektórzy nawet twierdzą, że to tylko moda. Jak szybko się pojawiła, tak sprawnie zniknie z naszego rynku, a pewne i dotychczas znane rozwiązania powrócą na języki większości.
Aktualnie jesteśmy świadkami całkowicie odmiennego scenariusza. Technologia BIM zerwała się ze smyczy i podąża przed siebie z coraz większą prędkością. Ten, kto zdążył za nią nadążyć, w tym momencie realizuje projekt, w którym wykorzystuje pełen potencjał możliwości BIM. Z kolei reszta użytkowników została pozostawiona w tyle i jest zmuszona powrócić do starych, sprawdzonych rozwiązań.
W jakim zakresie jest wykorzystywane oprogramowanie BIM w Twoim biurze?
BIM – dlaczego?
Powodów i scenariuszy można przedstawić od groma! Jednak my, bazując na branżowej ankiecie przeprowadzonej przez naszych specjalistów, zaprezentujemy najczęściej pojawiające się odpowiedzi.
Szybkość i przejrzystość rysowania? Zdecydowanie tak! Jednak najlepiej zacząć od początku, czyli dokładnego poznania możliwości swojego oprogramowania w tym zakresie. Bez tego, nawet najbardziej podstawowe czynności w nowym środowisku mogą okazać się nieosiągalne. Jednak, gdy poświęcimy więcej czasu na solidne podstawy i przygotowanie do pracy z nowym narzędziem, efekty mogą być naprawdę zdumiewające.
Zwiększona precyzja? Każdy ruch w programie powinien być przemyślany, a każda minuta pracy w pełni wykorzystana. Technologia BIM po odpowiednim wdrożeniu użytkowników, pozwala na niezwykłą szczegółowość i precyzję na każdym kroku. Warto dodać, że Przemysł 4.0 coraz bardziej się rozpędza i nie ogląda za siebie! Presja otoczenia jest kolejnym powodem, dlaczego inżynierzy coraz częściej sięgają po technologię BIM i wykorzystują ją w swoich realizacjach. Nierzadkim zjawiskiem są również wymogi kontraktowe, w których obowiązek korzystania z BIM staje się codziennością inżynierów.
Za co Wy kochacie BIM?
Nadszedł czas na oddanie głosu specjalistom – czyli Wam! Na pytanie „za co Wy kochacie BIM?” otrzymaliśmy szereg różnorodnych odpowiedzi. Jaka funkcjonalność BIM jest najbliżej waszego serca?
Tworzenie 1:1 wirtualnego modelu 3D z przypisanymi atrybutami.
To zwycięzca, który skradł serca większości, w tyle pozostawiając resztę funkcjonalności.
W środowisku BIM możliwa jest budowa wirtualnego modelu 3D obiektów budowlanych oraz wyposażenia. Mowa tu o dowolnym typie konstrukcji, zaczynając od obiektów małej architektury, przechodząc przez budownictwo kubaturowe, budownictwo drogowe oraz na budownictwie mostowym kończąc. Każdemu obiektowi możemy przypisać dowolne atrybuty, które mogą przyjąć postać prostych wartości liczbowych oraz tekstowych, jak i bardziej złożone formy, np. instrukcje warunkowe, listy rozwijalne czy operacje matematyczne. Funkcje te umożliwiają odwzorowanie rzeczywistego modelu projektowanego budynku ze wszystkimi jego detalami. Poziom tej szczegółowości jest w pełni uzależniony od osoby, która wprowadza dane dotyczące modelu. Model 3D wyposażony w atrybuty może zostać wyeksportowany do formatu IFC, dzięki czemu może być wykorzystany również do koordynacji międzybranżowej we współpracy z innymi środowiskami do projektowania.
Drugie miejsce w naszym rankingu zajmuje wykorzystanie modelu 3D do wykonania analizy konstrukcji!
Wiemy, jak ważne jest przeprowadzenie analizy konstrukcji. W większości programów możemy sporządzić kompletną dokumentację oraz koordynować nasz projekt z najwyższą jakością. Nawet jeśli konkretne oprogramowanie, samo w sobie nie posiada możliwości przeprowadzenia analizy statycznej konstrukcji – nie skreśla to jego możliwości. To użytkownik dysponuje możliwością eksportu modelu do środowisk obliczeniowych za pomocą otwartego formatu IFC, jak i bezpośredniego eksportu modelu do innego oprogramowania – na przykład oprogramowania FRILO czy SCIA.
Jaka funkcjonalność zajęła ostatnie miejsce na podium?
Ten zaszczyt przypada tworzeniu parametrycznych elementów konstrukcyjnych połączonych ze sobą.
W sytuacji, gdy chcemy wykorzystać swoje oprogramowanie do sporządzania dokumentacji zawierającej rysunki zbrojeniowe i zestawienia, zazwyczaj nie jest konieczne wykonywanie bryły budynku w samym oprogramowaniu. Użytkownik posiada możliwość importu bryły budynku za pośrednictwem formatu IFC (dzięki któremu może zostać zachowana parametryczność wybranych obiektów 3D oraz przeniesienie atrybutów związanych z bryłami) oraz innych formatów wymiany danych np. dwg, dxf, skp. Bazą do wykonania dokumentacji jest model 3D, na podstawie którego tworzone są widoki, przekroje oraz wszelkiego rodzaju zestawienia. W przypadku zmian wprowadzonych do modelu 3D dokumentacja jest automatycznie aktualizowana.
Co mogłoby pomóc w podjęciu decyzji w przejściu na BIM?
Celowe dotacje i środki finansowe
Za tym zawiłym określeniem kryje się wiele możliwości. Jedną z nich jest możliwość skorzystania dotacji dedykowanych branży technologicznej na zakup usług programistycznych lub zakup gotowego oprogramowania. Podstawowe wymagane kryterium to prowadzenie mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa, które prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru.
Dowiedz się więcej na temat możliwych dotacji.
Inne formy finansowania
Kredyt, leasing, a może raty 0%? Wybierz dla siebie najlepszą formę finansowania, która w pełni spełni Twoje oczekiwania. Do Twojej dyspozycji został udostępniony szeroki wachlarz możliwości na sfinansowanie swojej inwestycji z realnym sukcesem.
Sprawdź, jak to wygląda w Allplan.
Większa liczba szkoleń i materiałów
Fundamentem w tej pracy jest ciągły rozwój. To właśnie możliwość doskonalenia swoich umiejętności oraz nabywanie kolejnych inspiruje nas do działania i poznawania nowych obszarów pracy, w których nie mieliśmy jeszcze okazji się znajdować. W głównej mierze, dzieje się to za sprawą szkoleń i webinarów, podczas których przekazywana jest konkretna, specjalistyczna wiedza.
Wartościowe są także dodatkowe materiały instruktażowe czy podręczniki, które są najczęściej udostępnione na stronie www konkretnego oprogramowania.
Dowiedz się, jak to wygląda w Allplan.
Sprawdź regularny cykl szkoleń „Wtorki z Allplan”
Zmiany prawne
Ta tematyka dotyczy zakresu działalności Grupy Roboczej ds. BIM, która zajmuje się m.in.:
1. Usystematyzowaniem wymagań dotyczących wymiany dokumentacji Budowlanej z użyciem IFC
2. Wprowadzeniem zapisów formalnych w rozporządzeniach wykonawczych oraz ustawach, w tym ustawie Prawo Budowlane.
3. Zapewnieniem wsparcia dla standardu ISO 16739 przez GUNB.
4. Wprowadzeniem IFC do Krajowych Ram Interoperacyjności jak formatu domyślnego dla wymiany informacji budowlanej.