ALLPLAN 2023 – NOWE MOŻLIWOŚCI PROGRAMU
ALLPLAN JAKO WIELOMATERIAŁOWE ROZWIĄZANIE ZAPEWNIAJĄCE NAJWYŻSZĄ JAKOŚĆ BUDOWY
Allplan 2023 to interdyscyplinarna platforma łącząca architektów, inżynierów, zakłady prefabrykacji i firmy budowlane, zapewniająca liczne innowacje i ulepszenia. Allplan jest rozwiązaniem wielomateriałowym, które obejmuje wszystko od murów, betonu wylewanego na miejscu po konstrukcje stalowe i drewniane oraz – po raz pierwszy – prefabrykaty betonowe. Możliwość łączenia różnych materiałów i metod konstrukcyjnych w jednym wspólnym modelu daje architektom lepszą ocenę ekonomicznego i zrównoważonego wykorzystania materiałów budowlanych, zgodnie z wymogami środowiskowymi. Inżynierowie i firmy budowlane mogą opierać się bezpośrednio na projekcie architekta i wykorzystywać go jako podstawę do analizy strukturalnej i detalowania, inżynierii MEP, prefabrykacji i budowy.
Allplan obsługuje przepływy pracy w całym procesie, od początkowego pomysłu do ukończonego projektu, dając realne oszczędności czasu, kosztów i materiałów.
Najważniejszymi innowacjami i ulepszeniami dla architektów są: przyspieszenie przetwarzania danych pomiarowych terenu, chmury punktów dla projektów renowacyjnych, szybsze modelowanie złożonych otworów oraz współpraca BIM pomiędzy Allplan i Solibri, w czasie rzeczywistym.
Znacząco lepsza jakość wizualizacji i animacji, a także synchronizacja w czasie rzeczywistym z Lumion, zapewniają bardziej atrakcyjne i skuteczne prezentacje koncepcji klientom.
Inżynierowie budowlani dzięki nowym rozwiązaniom w zakresie zautomatyzowanego detalowania zbrojenia zyskają oszczędność czasu a nowe funkcje połączeń konstrukcji stalowych zapewnią najwyższy stopień dokładności i usprawnią komunikację z partnerami projektu. Integracja z rozwiązaniem do prefabrykacji Planbar, umożliwia optymalizację projektowania prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych, w tym belek, schodów i słupów wraz z automatycznym tworzeniem dokumentacji.
SKALOWALNY INTERFEJS UŻYTKOWNIKA DLA ZWIĘKSZENIA PRECYZJI
Praca na monitorach o różnych rozmiarach i rozdzielczościach jest naturalną częścią codziennego projektowania. Właściwe skalowanie jest niezbędne, aby osiągnąć najwyższą możliwą dokładność i czytelność. Nie zawsze jest to gwarantowane przez system operacyjny, dlatego Allplan 2023 zapewnia, że wszystkie elementy, takie jak menu, ikony, palety i okna graficzne są skalowane automatycznie do rozdzielczości pełnego ekranu, dodatkowo ikony są wyraźniejsze. Pozwala to użytkownikom na precyzyjną pracę na najdrobniejszych szczegółach, podczas modelowania lub tworzenia wizualizacji. Podsumowując, Allplan 2023 prezentuje się z ulepszoną ergonomią i atrakcyjnym wyglądem.
ZASKOCZ KLIENTÓW DOSKONAŁYMI RENDERAMI
Przekonanie klientów do kreatywnych pomysłów najłatwiej osiągnąć za pomocą wysokiej jakości wizualizacji projektu, który jest jak najbardziej zbliżony do rzeczywistości, można zrezygnować wtedy z planów 2D wymagających wyjaśnienia. W Allplan 2023 zaawansowane opcje wizualizacji zostały znacznie ulepszone, przykładem są nowe efekty specjalne w wizualizacjach, takie jak poświata, rozbłysk obiektywu, głębia ostrości i mgła wolumetryczna. Można ich używać w całej animacji, a także przy renderowaniu w czasie rzeczywistym korzystając z narzędzi Realtime Render i CineRender. Dodane zostały kolejne profesjonalne ustawienia materiałów. Interakcja z CineRender podczas wprowadzania zmian została znacznie przyspieszona. Dodatkowo integracja połączenia z Lumion LiveSync poprawia przepływ pracy nad wizualizacjami, dzięki śledzeniu scen z Allplan i ich zmiany w Lumionie w czasie rzeczywistym.
NOWOŚCI W ALLPLAN
ZAUTOMATYZOWANE PROJEKTOWANIE ELEMENTÓW PREFABRYKOWANYCH
Charakterystyczną cechą Allplan 2023 jest integracja wielu funkcji do planowania prefabrykatów. Przede wszystkim Allplan zawiera część funkcji Planbar, jednego z najbardziej innowacyjnych rozwiązań planistycznych w obszarze prefabrykacji. W rezultacie biura inżynierskie i zakłady prefabrykacji mogą teraz projektować prefabrykowane elementy betonowe o dowolnej złożoności bezpośrednio w programie Allplan. Allplan tworzy automatycznie plany elementów do produkcji, a identyfikator może być użyty do sprawdzenia czy elementy prefabrykowane z ich określonymi mocowaniami i zbrojeniami współgrają z innymi obiektami.
Połączenie Planbar i Allplan nie tylko poprawia koordynację projektu, ale także umożliwia nowe, jeszcze bardziej wydajne przepływy pracy. Na przykład, elementy prefabrykowane mogą być tworzone w sposób oszczędzający czas przy użyciu funkcji w Allplan oraz PythonParts.
Wspólna wersja oferuje liczne korzyści obecnym użytkownikom Planbar, ponieważ uzyskują oni dostęp do dodatkowych narzędzi Allplan, takich jak Bimplus lub Allplan Share, a także do dodatkowych funkcji planowania kosztów, konstrukcji budowlanych i wielu innych. Zmniejsza to nakłady administracyjne, gdyż instalacja i licencjonowanie są wymagane tylko raz.
ZWIĘKSZONA PRODUKTYWNOŚĆ DZIĘKI ZAUTOMATYZOWANEMU ZBROJENIU
Detalowanie zbrojenia wymaga dużego nakładu pracy i obciążone jest presją dotrzymania terminu. Zautomatyzowane zbrojenie pomaga niezawodnie wykonywać powtarzające się zadania w krótszym czasie. Allplan 2023 umożliwia w nowej wersji jednoczesne zbrojenie nawet kilku słupów i ścian jednego typu. Ponadto wprowadzono wiele ulepszeń w szczegółach, na przykład słupy mogą mieć wiele typów strzemion, a belki ciągłe można wzmocnić w jednym kroku roboczym.
W związku z rosnącymi wymaganiami w projektach BIM, przypisanie zbrojenia zostało gruntownie zrewidowane. Nowy menedżer wersji obsługuje zamawianie zbrojenia z dokładnością do cyklu w projektach szczupłych konstrukcji. Ponadto wprowadzono ulepszenia w szczegółach, na przykład kilka rozmieszczeń wielokątnych z różnymi numerami znaku można połączyć w jedno rozmieszczenie wieloboczne z jednym numerem znaku.
KONSTRUKCJE STALOWE
W nowej wersji użytkownicy mają możliwość dostosowania kątów początkowych i końcowych elementów ramy konstrukcyjnej, co jest niezbędne do dokładnego modelowania elementów konstrukcji stalowych. Zestaw narzędziowy połączeń zawiera teraz możliwość określania otworów i warunków końcowych. Funkcje te pomagają inżynierom modelować większość połączeń stalowych w LOD 300 i wyższym, poprawiając dokładność i efektywność komunikacji podczas współpracy z wykonawcami, producentami, inżynierami MEP i innymi uczestnikami projektu BIM.Co więcej, narzędzia połączeń stalowych są napisane w Pythonie i mogą być rozszerzane przez użytkowników i programistów.
SZYBSZE I BARDZIEJ ELASTYCZNE MODELOWANIE OTWORÓW
Modele budynków zawierają dużą ilość otworów na okna, drzwi, fasady czy wyposażenie techniczne. Otwory specjalne, takie jak okna narożne i wnęki ścienne lub stropowe, a także ich składowe, takie jak nadproża, wręby czy okładziny, można teraz jeszcze szybciej, wygodniej i elastyczniej dopasować pod względem wymiarów i reprezentacji za pomocą palety właściwości.
WIDOKI I SEKCJE
BŁYSKAWICZNE WYMIAROWANIE WIDOKÓW I PRZEKROJÓW
W trakcie realizacji projektu z modelu budynku generowane są niezliczone widoki i przekroje. Aby proces ten był jak najszybszy i precyzyjny, wprowadzono szereg optymalizacji. Na przykład widoki i przekroje można teraz tworzyć prostopadle do dowolnych powierzchni lub automatycznie za pomocą linii wymiarowych. Dostępnych jest wiele nowych opcji widoczności i etykiet. Ponadto mnóstwo właściwości można zmienić dla wielu widoków i przekrojów za pomocą palety właściwości, aby zaoszczędzić czas.
EFEKTYWNA PRACA Z TEKSTEM
Zaawansowane funkcje tekstu są szczególnie przydatne wtedy, gdy wiele informacji musi być wyświetlanych w tym samym miejscu. W Allplan 2023 moduł tekstu został gruntownie zrewidowany, dzięki temu przesuwanie lub zmiana skali są teraz płynniejsze. Możliwe jest nawet użycie linii odniesienia tekstu do etykietowania kilku obiektów jednocześnie.
NAJLEPSZE MOŻLIWE PRZEPŁYWY PRACY OPEN BIM ZAPEWNIAJĄCE NIEZAWODNĄ WSPÓŁPRACĘ
W celu zapewnienia najlepszej obsługi wymiany danych z OPEN BIM i zastrzeżonymi formatami, możliwości importu i exportu danych w Allplan zostały gruntownie zaktualizowane. W przypadku formatów IFC, DWG i DGN, Allplan wykorzystuje obecnie aktualne biblioteki Open Design Alliance, stowarzyszenia 1250 firm z branży budowlanej. Rzetelna współpraca w projektach OPEN BIM uzyskała certyfikat buildingSMART na eksport widoku referencyjnego IFC4.
Do współpracy z oprogramowaniem do analizy strukturalnej zdefiniowano format SAF, który jest obecnie obsługiwany przez 16 producentów oprogramowania. Ponadto dane katastralne z granicami nieruchomości można importować w formacie SHP. Nowy interfejs IFC4precast umożliwia wymianę danych opartą na modelu, która jest niezależna od używanych urządzeń produkcyjnych.
Ponadto zrealizowano specjalne ulepszenia dla różnych krajów, takie jak wsparcie dla XPlanung dla Niemiec (dostępność planowana na 4 kwartał 2022 r.), szablony atrybutów zgodne z czeskim standardem oraz usprawnienia w eksporcie zbrojenia w formatach aSa i Soule dla USA.
ATRYBUTY ŁATWIEJSZE DO DOSTOSOWANIA I LOKALIZACJI
Atrybuty mają kluczowe znaczenie dla projektowania zgodnego z BIM. W każdej wersji Allplan przepływy pracy są zatem dalej optymalizowane i bardziej przyjazne dla użytkownika. Aktualne innowacje obejmują zestawy właściwości zdefiniowane przez użytkownika, które można teraz definiować bezpośrednio w Allplan. Aby poprawić przejrzystość, importowane atrybuty są wyświetlane w grupach. W celu uproszczenia lokalizacji formuły są teraz niezależne od języka.
BIM W CZASIE RZECZYWISTYM DZIĘKI POŁĄCZENIU POMIĘDZY ALLPLAN I SOLIBRI
Połączenie menedżera problemów Allplan* z Solibri BCF Live Connector umożliwia teraz przesyłanie problemów zidentyfikowanych podczas sprawdzania modelu w Solibri bezpośrednio do przepływu pracy problemów w Allplan, zamiast importowania i eksportowania plików BCF. Dzięki temu problemy mogą być oceniane i przetwarzane, edytowane i poprawiane bezpośrednio w Allplan.
*Wymagany program Bimplus Pro. Licencja Bimplus Pro dołączona do SSA lub Subskrypcji.
MODELOWANIE TERENU I PROJEKTOWANIE DRÓG
ZWIĘKSZENIE PRODUKTYWNOŚCI PRZY TWORZENIU PLANÓW TERENU I DRÓG
Aby zwiększyć wydajność projektów infrastrukturalnych, nowa wersja usprawnia i automatyzuje generowanie dokumentacji oraz wprowadza dodatkowe komponenty i warstwy. Redukcja ręcznych przepływów pracy prowadzi do znacznych oszczędności czasu. Płynna wymiana danych jest wspierana przez strukturę i atrybuty budynku zgodne z formatem IFC.
MAKSYMALIZACJA WYDAJNOŚCI W MODELOWANIU ZŁOŻONYCH ELEMENTÓW MOSTOWYCH
Dzięki Allplan Bridge 2023 modelowanie parametryczne wzdłuż osi zostało rozszerzone o swobodne modelowanie parametryczne podstawowych obiektów. Pozwala to na modelowanie elementów mostowych, przyczółków mostowych z maksymalną wydajnością. Odbywa się to całkowicie interaktywnie, bez konieczności uciekania się do skryptów.
Rozszerzono również możliwości obliczeniowe, na przykład dla cięgien zewnętrznych. Dzięki nowym wykresom 2D można wyraźnie wyświetlić np. siły wewnętrzne, naprężenia lub ilości zbrojenia. Projekt i weryfikacja według Eurokodów obejmuje teraz również załączniki krajowe dla Niemiec, Francji i Hiszpanii. Nieliniowe obciążenia temperaturowe uwzględniają specyfikacje amerykańskiej normy AASHTO LRFD.
WYPOSAŻENIE PLACU BUDOWY
DUŻE OBIEKTY I FUNKCJE W INTELIGENTNYM PLANOWANIU PLACU BUDOWY
Każda sytuacja na placu budowy jest inna i dlatego wymaga indywidualnego i precyzyjnego planowania, np. inteligentnego rozmieszczenia dźwigów, kontenerów lub ogrodzeń. Nowe obiekty, takie jak żuraw wieżowy z wykrywaniem kolizji, a także proste sprawdzanie udźwigu, są szczególnie łatwe do dostosowania i można je również powiązać z określonymi danymi producenta, takimi jak wymiary wieży, fundamentu i wysięgnika. Obiekty wyposażenia placu budowy można ustawiać liniowo (różne rodzaje ogrodzeń budowlanych, szalunki) lub płasko (biura budowy, kontenery). W ten sposób w bardzo krótkim czasie, można uzyskać przemyślaną konfigurację placu budowy.
PRECYZYJNE PLANOWANIE OBUDOWY WYKOPU
Precyzyjne planowanie obudowy wykopów jest szczególnie ważne w przypadku projektów budowlanych wewnątrz miast i projektów infrastrukturalnych. Allplan 2023 obsługuje te zadania dzięki nowym funkcjom służącym do planowania ścian z pali wierconych i pali wbijanych, a także kotew gruntowych.
NIEZAWODNA OBSŁUGA DUŻYCH ILOŚCI DANYCH
Ze względu na to, że projekty budowlane są coraz bardziej złożone i jest tendencja do jeszcze bardziej szczegółowego planowania, ilość danych stale rośnie i wymaga odpowiednio wydajnego oprogramowania. Szczególnym wyzwaniem są pomiary terenu lub chmury punktów z wieloma milionami punktów. Allplan 2023 przetwarza takie dane bezpośrednio na karcie graficznej. Dane są wyświetlane nie tylko wizualnie, ale możliwe jest również przyciąganie i mierzenie punktów. W ten sposób duże ilości danych mogą być niezawodnie przetwarzane bez opóźnień czasowych i limitów pamięci.
OSZCZĘDNOŚĆ CZASU I WZROST JAKOŚCI DZIĘKI VISUAL SCRIPTING
Visual Scripting to bardzo skuteczny sposób na tworzenie zautomatyzowanych przepływów pracy i inteligentnych obiektów, który pozwala użytkownikom generować skrypty wizualnie bez wiedzy programistycznej. Ulepszenia w nowej wersji Allplana pomagają w skutecznym tworzeniu skryptów, np. takie jak graficzne ostrzeżenia, gdy skrypt ma błąd, podpowiedzi do nauki i wyświetlanie wartości, aby pomóc określić, które z nich są niezbędne. Nowy plik projektu Visual Scripting może chronić własność intelektualną, ale także pozwala uniknąć niezamierzonych zmian.
SZYBSZE POBIERANIE I INSTALACJA PROGRAMU
Allplan 2023 pobiera i instaluje wyłącznie komponenty programu – funkcje, języki, ustawienia specyficzne dla kraju, które są niezbędne użytkownikowi znacznie przyspieszając pierwszy start programu.
ALLPLAN 2023
TWOJA PLATFORMA AEC DO WSPÓLNEGO PROJEKTOWANIA I BUDOWANIA.
WYPRÓBUJ ALLPLAN ZA DARMO
• Interdyscyplinarna praca zespołowa AEC na jednej platformie
• Doskonała koordynacja materiałów i metod konstrukcyjnych
• Zaawansowane przepływy pracy BIM i współpraca w czasie rzeczywistym
Przetestuj bezpłatnie i bez zobowiązań pełną wersję Allplan 2023 przez 30 dni.
Wystarczy pobrać oprogramowanie i samemu poznać wszystkie zalety.