Studiujesz architekturę lub budownictwo? Sprawdź możliwe ścieżki rozwoju!
Podjęcie decyzji o wyborze kierunku studiów nigdy nie jest łatwe. Czasami głównym czynnikiem jest pasja, innym razem rozsądek, a nierzadko o losach przyszłych studentów decyduje czysty przypadek. Jeżeli jesteś studentem lub absolwentem kierunków architektura i budownictwo warto zastanowić się nad dalszymi ścieżkami rozwoju w tej branży. Sprawdź nasze propozycje!
Własny kąt
Posiadanie czegoś własnego to kuszącą propozycją. Własna firma, sztab wykwalifikowanych pracowników, praktycznie nieograniczone zarobki …
Pomimo tego, że własne biuro to ogromne możliwości, istnieje również druga strona medalu – żmudna i ciężka praca. Bardzo często na początku pracy pozyskanie satysfakcjonującej liczby klientów jest trudne i czasochłonne. Do tego potrzebne jest przykuwające uwagę, bogate portfolio oraz stabilna pozycja na rynku. Bez ciężkiej pracy, długofalowych planów i maksymalnego zaangażowania może być ciężko to osiągnąć.
Warto zwrócić uwagę na profesjonalne i dobrze wyposażone biuro projektowe, ponieważ jest ono w stanie wygenerować satysfakcjonujący dochód. Oczywiście jest to także uzależnione od liczby pracowników, zaangażowania, a także od realizowanych projektów.
Otwarcie własnego biura wiąże się z większym wkładem finansowym oraz z zapewnieniem odpowiedniego sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz podstawowego wyposażenia biura. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję to jest to świetny moment na to, aby rozejrzeć się za ofertami dofinansowania dla nowo otwierających się działalności gospodarczych. Korzystając z tego rodzaju dofinansowań możesz naprawdę wiele zyskać!
Praca w pracowni projektowej
Własna firma wiąże ze sobą wiele wyrzeczeń, na które młodzi ludzie nie zawsze są gotowi. Dlatego wielu młodych projektantów decyduje się na etat w pracowniach projektowych. Dzięki temu absolwenci mogą usystematyzować zdobytą wiedzę oraz szlifować swoje umiejętności, tym samym gromadząc potrzebne doświadczenie. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że kreowanie nowych przestrzeni nie jest ograniczone wyłącznie naszą wyobraźnią. Nie zmienia to jednak faktu, że miejsca pracy, w których docenia się zaangażowanie i kreatywność, są najbardziej pożądane.
Jednak nie od razu Rzym zbudowano. Absolwenci szkół wyższych swoje pierwsze kroki w firmach stawiają często jako asystenci. Na tym stanowisku ważniejsza będzie wiedza i znajomość podstawowych programów niż wieloletnie doświadczenie. Z czasem absolwenci przestają być tylko absolwentami szkół wyższych, tylko stają się specjalistami w swojej dziedzinie, co bezpośrednio wiąże się ze wzrostem zarobków, jak i większą odpowiedzialnością.
Freelancer
A co w sytuacji, gdy wspomniane wcześniej ścieżki rozwoju nie są dla nas wystarczające?
Być może nie chcemy od razu wskakiwać na głęboką wodę z zakładaniem własnej firmy, a z kolei praca na etacie od poniedziałku do piątku jest dla nas nużąca i stanowi pewne ograniczenie. W takiej sytuacji warto zastanowić się trzecim rozwiązaniem – pracą jako freelancer.
Bycie wolnym strzelcem, nienormowany czas pracy i możliwości dużych zarobków jako freelancer lub podwykonawca jest kuszące. Brak szefa, który narzuca plan działania jeszcze bardziej zachęca do rozpoczęcia takiej pracy. Choć projektowanie z dowolnego miejsca na ziemi intryguje wiele osób, praca jako wolny strzelec nie jest dla każdego. Wymaga ona perfekcyjnego, wręcz zorganizowania. Będąc podwykonawcą, nie ma się nad sobą szefa, który rozlicza z poszczególnych etapów. Często należy oddać gotowy projekt w określonym terminie – to, jak freelancer rozłoży swoją pracę i zagospodaruje swój czas, zależne jest tylko i wyłącznie od niego.
Kreślarz
Specjalista od dokumentacji? Tak potocznie możemy określić stanowisko kreślarza, który po kilku latach nauki na kierunku architektura i budownictwo może zacząć działać w branży. Wymagane umiejętności to przede wszystkim obsługa specjalistycznych programów oraz wykonywanie projektów, coraz częściej w innowacyjnej technologii BIM. Szczegółowy wykaz obowiązków kreślarza jest zależny od konkretnej specjalizacji. Mogą to być konstrukcje i plany budowlane, projektowanie obiektów inżynieryjnych lub rysunki geodezyjne i kartograficzne. Wymagania stawiane kandydatom na to stanowisko determinowane są przez środowisko pracy firmy rekrutującej.
Wykonywanie wizualizacji
Jeżeli uważasz, że zawód kreślarza nie jest dla Ciebie, być może Twoja ścieżka kariery zaprowadzi Cię do wykonywania wizualizacji. Mimo wszystko musimy pamiętać, że ten zawód charakteryzuje współpracę zarówno z architektem, jak i klientem. Niezależnie, czy chodzi o wnętrza, czy o kompleks budynków – wizualizacja ma być czytelna i zrozumiała dla osób spoza branży. Kluczowa jest również jej estetyka! Z kolei co należy do obowiązków osób pretendujących na to stanowisko? W głównej mierze jest to opracowywanie projektów wizualizacji 3D oraz współtworzenie działu projektowania. Mile widzianymi cechami kandydata idealnego są kreatywność i znajomość bieżących trendów danego rynku. Umiejętnością konieczną jest także znajomość programów projektowych.
Nadzór nad inwestycjami
Nadzór nad inwestycjami to fundament branży architektonicznej i budowlanej. Z pewnością jest to ścieżka kariery dla osób, które posiadają lub starają się o prawo do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych. Lista inwestycji potrzebujących inspektora nadzoru jest bardzo długa i wiele pozycji jest nadal do niej dopisywanych. Można na niej odnaleźć m.in.: mosty, budynki i budowle o wysokości powyżej 15 m nad poziom terenu, budynki i budowle o kubaturze powyżej 2500 m³. Najczęściej za nadzór nad budową odpowiada zespół inspektorów, w tym:
- inspektor w zakresie konstrukcji i robót ogólnobudowlanych,
- inspektor w zakresie instalacji sanitarnych,
- inspektor w zakresie instalacji elektrycznych.
Aby zdobyć odpowiednie uprawnienia musimy posiadać udokumentowane doświadczenie. W przypadku inspektora nadzoru inwestorskiego są to dwa lata praktyki na budowach oraz zdanie egzaminu. Należy więc odpowiednio wcześniej ukierunkować się na tę ścieżkę kariery.
Jednak nadzór nad inwestycją to nie tylko inspektorzy budowlani. Możemy pełnić również posadę architekta, który sprawuje nadzór autorski nad całym projektem. W tym przypadki konieczne są odpowiednie uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej. Na tym stanowisku oczywista jest dbałość o jakość i poprawność techniczną całej inwestycji. Jesteśmy odpowiedzialni za wszystkie aspekty i właśnie dlatego nasza rola jest niezwykle ważna!
Jaką ścieżkę kariery wybrać?
Wszystko tak naprawdę zależy od Twojej wizji kariery. Najczęściej wybierane kierunki przedstawiliśmy tutaj, jednak nie wyklucza to innej działalności, w której możesz na nowo odkryć swoją pasję! Warto pamiętać, że opisane ścieżki mogą się ze sobą krzyżować… To, że dzisiaj zdecydujesz się na pracę jako freelancer, nie oznacza, że jutro nie będziesz mógł zatrudnić się na etacie w pracowni projektowej. Pamiętaj, że jest to nadal ta sama branża, a gromadzenie doświadczenia jest zdecydowaną zaletą. Najważniejsza jest satysfakcja z pracy i tego właśnie Ci życzymy w dalszej karierze.