Nowości w wersji 2022
Nawigacja 3D
Aby zachować przegląd dużych i złożonych modeli 3D, oprogramowanie musi zapewniać odpowiednie narzędzia do nawigacji po modelu. Zaimplementowaliśmy bardziej intuicyjną koordynację dla płynnego trybu prezentacji w stosunku do wielkości modelu. Bardziej precyzyjną i interaktywną nawigację uzyskuje się dzięki możliwości obracania się bezpośrednio wokół punktu na elemencie. Świetnie nadaje się do uzyskiwania wrażeń w określonej lokalizacji lub sprawdzania szczegółów pod różnymi kątami. Dodatkowo rozszerzono pasek narzędzi, dzięki czemu przekroje mogą być teraz wyświetlane zgodnie z ich kierunkiem widoku lub bieżącym widokiem modelu, umożliwiając płynne przejście z pełnego modelu 3D do wyświetlania przekroju. Tryb perspektywy można łatwo włączać i wyłączać, a wybrany tryb jest również zachowywany podczas korzystania z ustawień wstępnych kierunku patrzenia.
Paleta obiektów – Kodowanie kolorami obiektów
Cyfrowy model budynku jest podstawą do oceny danych i przygotowania planu. Im dokładniejsza jest zawartość informacyjna modelu, tym wyższa niezawodność planowania. W zgiełku codziennego życia łatwo zgubić wszystkie informacje, dlatego bardzo ważna jest wizualizacja, sprawdzenie i poprawienie tych danych w prosty sposób. Paleta obiektów jest idealnym narzędziem do tego zadania, pomaga w łatwym poruszaniu się po modelu w dowolnym momencie. Paleta obiektów jest ważną częścią rdzenia Allplan i jest stale rozszerzana: teraz dodaliśmy kodowanie kolorami. Kolorując obiekty, model można szybko zwizualizować według wybranych kryteriów. Ewentualne błędy stają się widoczne i można je natychmiast poprawić.
Visual Scripting– niestandardowa funkcja parametryczna
Projektowanie to nieliniowy proces z wieloma zmianami po drodze. Połączenie potężnych możliwości modelowania 3D Allplana z Visual Scripting zapewnia elastyczność potrzebną użytkownikom do tworzenia parametrycznych obiektów 3D. Dzięki temu narzędziu możemy przełamać ograniczenia wbudowanych funkcji przez ich parametryzację, dzięki czemu unikniemy tworzenia elementu od zera.
Architektura
Wymiana i renderowanie danych
Popularność formatu SketchUp SKP i OBJ daje im poważne znaczenie jako formaty wymiany plików dla różnych aplikacji. Wiele firm i producentów oferuje swoje produkty formatach SketchUp SKP i OBJ, dlatego użytkownicy oczekują płynnego przepływu pracy i minimalnego wysiłku przy korzystaniu z różnych programów. Allplan obsługuje import plików OBJ i SKP oraz zawiera mapowanie UV z powierzchniami. Daje to możliwość wymiany z rozwiązaniami geodezyjnymi (na przykład Zephyr i Reality capture) w celu importowania siatek chmur do Allplana. Tworzenie wysokiej jakości renderingów szczegółowych scen jest czasochłonne. Pozwalając użytkownikom na szybką iterację decyzji twórczych, mogą znacznie szybciej osiągnąć ostateczny wygląd. Dzięki obsłudze funkcji usuwania szumów NVIDIA OptiX dla renderowania RT, znacznie przyspieszamy proces renderowania. OptiX wykorzystuje akcelerowaną przez GPU sztuczną inteligencję, aby skrócić czas renderowania obrazu o wysokiej jakości (bez szumów). W Allplan, OptiX jest dostępny jako dodatkowa opcja filtrowania szumu w ustawieniach renderowania RT.
Innowacje w tworzeniu filmów
Dzięki nowo zintegrowanej technologii Vulkan wprowadzono również kilka ulepszeń (światła i cienie) w widokach ukrytych i szkicowych. Użytkownik może tworzyć filmy używając wszystkich typów widoków.
Inżynieria
Zbrojenie- Shape Code Manager
Dzięki nowemu menedżerowi Shape Code Manager można optymalnie realizować międzynarodowe projekty lub projekty o wysokich wymaganiach dotyczących gięcia kształtów. Istniejące kody kształtów są oceniane przez Shape Code Managera, który można dostosować do standardu własnego biura lub projektu.
Konstrukcje stalowe
Konstrukcje stalowe są często obsługiwane w sposób hybrydowy: niektóre części są prefabrykowane; niektóre są montowane na miejscu. Dzięki nowemu katalogowi materiałów w chmurze Bimplus i inteligentnemu systemowi numerowania oznaczeń inżynierowie mogą odpowiednio śledzić swój model. Dodatkowo wprowadzono nowy element ram konstrukcyjnych „stężenie”, aby wspierać modelowanie zgodne z IFC.
Konstrukcje stalowe— przybornik połączeń
Model od architekta nie uwzględnia projektu połączenia. Dokonują tego inżynierowie, biorąc pod uwagę możliwości budowy projektu. Osiągnięcie tego wysokiego poziomu szczegółowości (LOD) ma kluczowe znaczenie. W projektowaniu stali powszechne jest jak najwcześniejsze zdefiniowanie połączeń, aby w warsztacie można było wykonać określoną pracę. Dzięki przybornikowi połączeń można łatwo tworzyć płytki, łączniki, śruby i spoiny.
Infrastruktura
Dzięki nowemu modelerowi terenu i dróg Allplan Road, chcemy zapewnić wysoce funkcjonalne, wydajne, ale łatwe w użyciu rozwiązanie. Naszym celem była możliwość modelowania złożonych geometrii przekrojów i wprowadzania zmian projektowych w dowolnym momencie procesu projektowania. Uwzględniliśmy możliwości modelowania skomplikowanych geometrycznie konstrukcji drogowych, ale przy tym położyliśmy szczególny nacisk na wysoki poziom przyjazności dla użytkownika pod względem przejrzystego interfejsu i intuicyjnych przepływów pracy.
Droga – Teren
Do budowy drogi konieczne jest najpierw utworzenie osi, która będzie podstawową konstrukcją. Na modelu powierzchni terenu tworzona jest oś. Dzięki nowemu modułowi powierzchni terenu wspieramy import list punktów, LandXML i REB. Ponadto Allplan DTM można łatwo przekonwertować i przejąć. Ta funkcja umożliwia przetwarzanie danych powierzchni DXF lub DWG.
Dzięki nowemu modułowi powierzchni terenu, duże chmury punktów można importować, upraszczać, a następnie wyświetlać. Dzięki zmniejszeniu liczby punktów terenowych lub pola powierzchni zwiększa się wydajność wizualizacji modelu. Pomimo uproszczenia zapewniającego wysoką wydajność nie ma to wpływu na dokładność obliczeń modelu drogi. Ponadto powierzchnię można regulować za pomocą dodatkowych punktów terenowych i linii łamanych.
Droga – projekt osi
Geometria osi poziomej i pionowej definiuje przebieg konstrukcji drogi. Dzięki w pełni parametrycznemu podejściu Allplan Road możliwa jest modyfikacja tras w dowolnym momencie, zmiany są przetwarzane w czasie rzeczywistym. Model jest zawsze aktualny. Dzięki podejściu parametrycznemu możemy zapewnić najwyższą elastyczność w przypadku wszelkiego rodzaju zmian konstrukcyjnych podczas procesu modelowania.
Oś można łatwo utworzyć lub zaimportować z zewnętrznego źródła. Aby importować osie, Allplan Road obsługuje formaty danych LandXML, TopoRail i JSON. Ponadto osie mogą być przejmowane i tworzone z elementów złożonych i polilinii 3D. Zapewnia to wysoki poziom elastyczności i możliwości uszczegółowienia konstrukcyjnego projektu drogi. Oczywiście przebieg trasy można również utworzyć ręcznie. Poprzez proste zdefiniowanie stycznych punktów wielokąta i łuków, oś może być edytowana w kierunku poziomym i pionowym. Po zakończeniu projektu oś drogi można wyeksportować jako LandXML lub bezpośrednio do Bimplus, aby była łatwo dostępna w środowisku BIM.
Droga – projektowanie przekrojów
W przypadku modelowania konstrukcji drogi wspieramy podejście projektowe oparte na szablonach: szablony są definiowane dla przekroju, podbudowy, nasypu i wymagań dotyczących powierzchni. Są one przypisane do osi poprzez zdefiniowanie odpowiednich punktów początkowych i końcowych i mogą być łączone w dowolnej kolejności. Wszystkie parametry i pozycje wzdłuż osi można dostosować w dowolnym momencie. Każda zmiana jest natychmiast odzwierciedlana w modelu.
Po utworzeniu struktury za pomocą szablonów można uszczegółowić bryłę drogi: parametry, takie jak szerokość pasa ruchu, pionowe przesunięcia i pochylenia, można łatwo dostosować. Ponadto możliwe jest wykorzystanie osi pomocniczych do ograniczenia konstrukcji. Poprzez przypisanie limitu poziomego lub pionowego do określonego punktu przekroju, wszystkie otaczające elementy są natychmiast aktualizowane.
Most
Prefabrykowane mosty dźwigarowe – nowe specjalistyczne podejście do modelowania
Oryginalne podejście do modelowania parametrycznego w Allplan Bridge opiera się na geometrii podążającej za drogą lub osią mostu. W przypadku niektórych typów mostów, takich jak prefabrykowane mosty dźwigarowe, geometria konstrukcji nośnej nie jest regulowana geometrią osi, ale raczej geometrią konstrukcji nośnej i jej położeniem wzdłuż osi. W wersji 2022 wprowadzono kolejne podejście do modelowania, które umożliwia użytkownikom łatwe i szybkie tworzenie dokładnej geometrii prefabrykowanych mostów dźwigarowych. Nowe podejście do modelowania jest dostosowane do prefabrykowanych i stalowych mostów dźwigarowych. Proces modelowania dla prefabrykowanych mostów dźwigarowych składa się z następujących kroków: Tworzenie osi, definiowanie przekroju, projektowanie szablonu, modelowanie podkonstrukcji, montaż dźwigarów, tworzenie pomostu, finalizacja konstrukcji mostu.
W programie zaimplementowano kilka nowych funkcji (tj. Łączniki, Booleans), można je również wykorzystać do uproszczenia modelowania i umożliwienia ulepszenia przepływu pracy dla innych typów mostów.
Dodanie czwartego wymiaru do BIM
Przekazanie sekwencji budowy i umieszczenie wszystkich na tej samej stronie na podstawie wykresu Gantta nie jest łatwe. Zrozumienie warunków terenowych i szczegółowych planów budynku zajmuje dużo czasu. Połączenie wykresu Gantta z modelem budynku pomaga w wizualizacji procesów w celu zidentyfikowania krytycznych ścieżek i odpowiedniej koordynacji działań. Jest to jeden z aspektów 4D BIM, który można osiągnąć, łącząc dobrze znane oprogramowanie, takie jak Microsoft Project, z rozwiązaniami BIM, takimi jak Bimplus.
Prefabrykaty
Element prefabrykowany
Projektowanie prefabrykatów jest znane jako zadanie czasochłonne i podatne na błędy, ponieważ zespół projektowy musi zaprojektować każdy element indywidualnie i ręcznie dodać odpowiednie właściwości. Jednak odpowiednie oprogramowanie umożliwia wydajne i bardzo dokładne projektowanie prefabrykatów dzięki zautomatyzowanym przepływom pracy. Planbar znacznie ułatwia tworzenie inteligentnych prefabrykowanych części za pomocą narzędzia Precast Element. Typ elementu – czy to słupy, balkony, schody, ściany warstwowe itp. – można zdefiniować z pełną dowolnością i odpowiednimi atrybutami warstw. Narzędzie do elementów prefabrykowanych natychmiast rozpoznaje i automatycznie przypisuje identyczne elementy prefabrykowane, nawet nowo wstawione zbrojenie i osprzęt. Narzędzie Precast Element jest podstawą do korzystania z dalszych funkcji prefabrykatów, takich jak automatyczne rysunki warsztatowe, BIM Booster lub Tim, nasza aplikacja produkcyjna.
Plan
Dzięki unikalnej technologii Element Planbar tworzy plany produkcyjne całkowicie automatycznie. Planbar generuje zwymiarowane plany szalunków i zbrojenia szybko i bezbłędnie za naciśnięciem jednego przycisku. Dzieje się tak dlatego, że z technicznego punktu widzenia plany są widokami samego modelu. W rezultacie model 3D prefabrykatu, plan produkcji 2D i wszystkie widoki są w 100% spójne w każdej sekundzie, co zmniejsza nakłady produkcyjne. Zmiany w planie są automatycznie wprowadzane do modelu i odwrotnie . Inteligentne szablony pozwalają również zaoszczędzić cenny czas na etapie projektowania prefabrykatów. Planbar automatycznie tworzy indywidualny układ planu dla każdego typu elementu prefabrykowanego.
Asystent IFC
Coraz częściej zespół projektowy otrzymuje precyzyjnie wymodelowane elementy prefabrykowane, z których wiele pochodzi z różnych źródeł danych. Za pomocą asystenta IFC komponenty te można przekształcić w inteligentne elementy prefabrykowane. Importowane modele 3D, a także samodzielnie rysowane złożone elementy są automatycznie konwertowane na typy komponentów i materiały specyficzne dla prefabrykatów za pomocą mapowania atrybutów. Asystent IFC oferuje wysoki stopień elastyczności, umożliwiając szybkie i łatwe przekształcenie dowolnych komponentów w elementy prefabrykowane. Dzięki asystentowi IFC wydajność jest znacznie zwiększona – mniej czasu poświęca się na projektowanie i detalowanie, a błędy są zminimalizowane, ponieważ nie ma potrzeby ręcznego dostosowywania danych IFC.
Asystent MEP
Wielokrotne śledzenie i dopasowywanie danych często prowadzi do błędów i kosztuje cenny czas. Aby rozwiązać ten problem, innowacyjne programy CAD mają inteligentne funkcje, które mogą importować plany architektoniczne, projekty konstrukcyjne i dane techniczne budynku bez utraty jakości. MEPAssistant importuje model usług budowlanych i zajmuje się porównaniem z katalogami. Planbar szybko i łatwo przekształca niestandardowe obiekty IFC w osprzęt dostosowany do potrzeb klienta. Osprzęt jest odpowiednio zwymiarowany na rysunkach warsztatowych, oszacowany w obliczeniach ilościowych i uwzględniony w eksporcie IFC jako osprzęt prefabrykowany. W ten sposób MEP-Assistant oszczędza cenny czas i zapewnia precyzyjne projektowanie MEP.
BIM-Booster
Im większe i bardziej złożone projekty budowlane, tym więcej uczestników wspólnie pracuje nad projektem. Planbar umożliwia zespołowi projektowemu wdrożenie podziału pracy z efektywnym podziałem zadań w trakcie projektu. Ponadto takie projekty na dużą skalę często obejmują wiele takich samych elementów. W połączeniu z Planbar, BIMBooster zapewnia, że wszystkie identyczne elementy, takie jak osprzęt lub zbrojenie, są automatycznie synchronizowane w tle i automatycznie porównuje dane za pomocą kontroli wiarygodności. Ponieważ oprogramowanie przejmuje powtarzalną pracę ręczną, zespół projektowy zyskuje cenny czas. BIM-Booster zapewnia również zmniejszenie ilości tworzonych danych bez utraty jakości. Dzięki BIM-Booster projekty mogą być realizowane szybciej, a czasy realizacji i obciążenia mogą zostać skrócone.