Na co architekt powinien zwrócić uwagę przy wyborze komputera?
Każdy obiekt stworzony w technologii BIM posiada wszystkie parametry rzeczywistego budynku. Projektowanie w tej technologii polega na wstawianiu wcześniej zdefiniowanych trójwymiarowych obiektów typu ściana, strop, dach, sufit, okno itp. oraz nadawaniu im odpowiednich parametrów. Przy wykorzystaniu generowanych raportów możliwa jest wszechstronna i dogłębna analiza każdego projektu dzięki czemu możliwe jest wyeliminowanie błędów już na wstępnym etapie projektowania. Skutkuje to posiadaniem pełnej kontroli nad projektem, możliwość przyśpieszenia pracy i zredukowania kosztów do minimum.
Słownikowe znaczenie skrótu BIM
BIM
Skrót BIM może być używany w dwóch różnych znaczeniach: building-information-modeling i building-information-model.
BUILDING-INFORMATION-MODELING
Opis metody mającej na celu optymalizację całego rozwoju projektów budowlanych i konstrukcyjnych. Opiera się na cyfrowym modelu danych, który zawiera wszystkie parametry i informacje ważne dla projektu. Jest zawsze dostosowany do aktualnego stanu projektu.
BUILDING-INFORMATION-MODEL
Termin określający model jako taki, czyli zbiór danych, a w najlepszym przypadku identyczny obraz rzeczywistego budynku (cyfrowy bliźniak). Zawiera zarówno parametry geometryczne, jak i alfanumeryczne i służy jako solidna podstawa do decyzji projektowych dla wszystkich zaangażowanych stron. Do tej pory został on poszerzony o informacje niezwiązane bezpośrednio z budynkiem lub elementem budynku do tzw. Project Information Model (PIM).
Rola dobrego sprzętu – dlaczego warto w niego zainwestować?
Dobry sprzęt to podstawa pracy profesjonalistów, którzy inwestując w niego dbają o swój rozwój. Odpowiednio wybrany komputer podnosi standard wykonywanej pracy oraz daje większe możliwości techniczne. Równie ważny jest pozytywny wizerunek przed klientami oraz wysoka jakość prezentowanych projektów.
Architekt powinien wybrać komputer w zależności od wykonywanych projektów oraz rodzaju pracy – jest ona stacjonarna czy mobilna?
Jeżeli twoja praca będzie mieć głównie mobilny charakter to … tablet czy laptop?
Na pewno dużym plusem obu urządzeń będzie ich mobilność – możliwość pojechania z nim do klienta. Co umożliwia omówienie projektu na „żywo” oraz możliwość natychmiastowego nanoszenia poprawek. Minusem z pewnością jest zmniejszona szybkość poprzez przystosowanie ich do mniejszego poboru mocy oraz gorsze chłodzenie, co może przyczynić się do jego szybszego zużycia.
Jeżeli twoja praca będzie mieć głównie stacjonarny charakter to … komputer stacjonarny?
Jeżeli praca odbywa się tylko w biurze to zdecydowanie lepszym wyborem będzie komputer stacjonarny, którego elementy można w elastyczny sposób dobrać do własnych potrzeb oraz w razie konieczności rozbudować. Jest on również przeznaczony do bardziej „ciężkiej” pracy m.in. tworzenia w 3D, renderowania, czy obróbki wyników renderingu w programach graficznych.
Komputer dla architekta – jak go wybrać? Jakie podzespoły?
Procesor
Aby móc tworzyć wizualizacje projektów graficznych wymagane jest posiadanie procesora wielordzeniowego. Daje on gwarancję, że sprzęt będzie wydajny i poradzi sobie z każdym, nawet bardzo wymagającym programem. Wybierając procesor do komputera dla architekta, warto zwrócić uwagę na liczbę rdzeni oraz wątków, jak najwyższe taktowanie oraz na pamięć podręczną L3 (im wyższa, tym lepiej).
Karta graficzna
Większość twoich zadań jako architekta będzie tworzenie i edycja grafiki. Wymaga to odpowiednio wydajnej karty graficznej, aby móc wykonywać wiele zadań jednocześnie. Wspomaga to tym samym procesor odciążając go. Na rynku można spotkać dwóch producentów kart: AMD oraz nVidia. Istnieje możliwość łączenia kart graficznych, co odciąży procesor oraz przyśpieszy proces renderowania wizualizacji. Najlepszy rozwiązaniem będzie korzystanie z kart jednego producenta, stawiając na identyczne modele.
Pamięć RAM
Pamięć RAM jest wykorzystywana przede wszystkim do obliczeń matematycznych. Zważając na pamięć będącą przestrzenią roboczą, odpowiednią opcją będzie wybór 8GB i wyżej. W przypadku renderowania dużych scen należy zwrócić również uwagę na GPU, czyli moc obliczeniową samej karty graficznej.
Dysk
Programy do projektowania, gotowe projekty i różnego typu materiały dodatkowe zajmują dużo miejsca na dysku. Pierwszy dysk SSD ma mniejszą pojemność oraz przeznaczony jest na dane systemowe. Drugi dysk HDD jest większy oraz służy do przechowywania plików. W przypadku dysku HDD warto zdecydować się na jak największą pojemność, aby swobodnie zapisywać i przechowywać wszystkie potrzebne dane.
Monitor
Jedną z podstawowych kwestii, przy wyborze monitora jest jego wielkość. Powinna ona swobodnie pozwalać na wielozadaniowość, czyli działanie nawet w kilku oknach, co w dzisiejszej pracy jest już standardem. Kolejnym kwestią jest rozdzielczość ekranu, która nie powinna być mniejsza niż Full HD, czyli 1920×1080. Natomiast coraz częściej wybierane są monitory panoramiczne o rozdzielczości UWHD, czyli 2560×1080. Nie można również zapominać o odpowiednim skalibrowaniu barw, które ma bezpośrednie przełożenie na realizm tworzonych projektów. Ostatnim ale nie mniej ważnym elementem jest rodzaj matrycy. O wiele bardziej korzystnym wyborem będzie matowa matryca, która umożliwi prace w różnych warunkach oświetleniowych.
Złącza
Warto zdecydować się na komputer, który dysponuje kompletem złącz: USB (najlepiej 2 lub 3 gniazda), DVI, DisplayPort oraz HDMI, aby możliwe było podłączanie do komputera przydatnych urządzeń.
Na co zwrócić uwagę?
Jeżeli decydujemy się na zakup gotowego komputera należy zwrócić uwagę na to, że jego podzespoły będą zgrane tak, aby działać razem jak najlepiej. Natomiast jeżeli składamy zestaw samodzielnie nie możemy zapominać o istotnej kwestii m.in. o kompatybilność konkretnych podzespołów oraz ich jednolitej jakości. Aby komputer działał naprawdę dobrze, konieczne jest zestawienie podzespołów o podobnych możliwościach.
Wymagania oprogramowania Allplan
Obsługiwane systemu operacyjne:
- Windows 10, 64 bit, wersja 1909 (Edition LTSC 1809 obsługiwane również)
- Windows 8.1, 64 bit
- Windows Server 2019, Wersja standardowa (dla citrix)
- Windows Server 2016, Wersja standardowa (dla citrix)
- Windows Server 2012 R2, wersja standardowa (dla citrix)
Obsługiwane serwery danych do przechowywania danych:
- Windows Server 2019
- System Windows Server 2016
- Windows Server 2012 R2
- Windows Storage Server 2016 dla serwera NAS
System operacyjny rekomendacji:
- Windows 10, 64 bit, wersja 1909 (Edition LTSC 1809 obsługiwane również)
Serwer danych rekomendacji do przechowywania danych:
- Windows Server 2019
Chcesz sprawdzić czy twój komputer spełnia wymagania dla oprogramowania Allplan?
Kliknij w poniższy link, aby pobrać narzędzie, które to za Ciebie sprawdzi!
Link: http://autoupdate.allplan.com/TLDs/downloads/Allplan2021_SysTest.zip
Allplan na komputerze Mac
Oprogramowanie Allplan jest dostępne głównie dla windowsa jednak można zainstalować je również na komputerze Mac przy wykorzystaniu programu Boot Camp. Ten program instaluje system Windows na osobnej partycji komputera Mac, gdzie można następnie zainstalować i używać Allplan.
Zobacz wymagania obowiązujące przy instalacji systemu windows i korzystania z oprogramowania Allplan: https://campus.allplan.com/support/allplan-on-mac.html
Budżet
Dobry komputer pozwalający na wydajną pracę architekta nie jest tani. Minimalny koszt to wydatek rzędu około 5 tysięcy złotych. Za mocno rozbudowany zestaw o wysokich parametrach trzeba zapłacić nawet 10-15 tysięcy złotych. Należy pamiętać, że cena uzależniona jest od wybranych podzespołów, a czym lepsze parametry tym większe koszty.