Konkurs „Allplan od koncepcji do realizacji” Wywiad z laureatem w kategorii dla architektów
Na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku, jako oficjalni dystrybutorzy oprogramowania Allplan w Polsce, zorganizowaliśmy konkurs pod patronatem Nemetschek Group „Allplan od koncepcji do realizacji”. Kapituła konkursu wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach: architekci i konstruktorzy.
W kategorii dla architektów wygrało biuro architektoniczne TEKKTURA Sp. o. o. Sp. k i ich projekt budynku biurowo-ekspozycyjnego fabryki okuć meblowych BLUM Sp. z o.o. w miejscowości Jasin koło Poznania. Obiekt jest w trakcie realizacji, a zakończenie budowy zaplanowane jest na maj 2021 r. Nagrodą w tej kategorii była licencja oprogramowania Allplan Architecture Cubed 2020.
Mieliśmy przyjemność porozmawiać z przedstawicielem zwycięskiego zespołu, Panem Maciejem Tomczakiem – architektem i członkiem zarządu TEKKTURA Sp. o. o. Sp. k., który przybliżył nam pracę nad projektem.
Zapraszamy do lektury wywiadu!
Allplan Polska: Dzień dobry Panie Macieju, na początku pragniemy serdecznie pogratulować zwycięstwa w konkursie „Allplan – Od koncepcji do realizacji” w kategorii dla architektów.
Maciej Tomczak: Dzień dobry. Dziękuję w imieniu Zespołu. Ta nieoczekiwana nagroda jest oczywiście dla naszej pracowni dużą nobilitacją.
Czy często bierzecie udział w tego typu wydarzeniach i czy jest to Wasza pierwsza wygrana?
W konkursach startujemy sporadycznie.
W roku 2015 zostaliśmy nominowani do finału konkursu „Bryła Roku” organizowanego przez portal bryła.pl.
W roku 2017 otrzymaliśmy nominację do finału konkursu „Brick Award” organizowanego co dwa lata przez firmę Wienerberger.
W roku 2018 zaproszono nas do udziału w konkursie „Polski Cement w Architekturze” organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich.
To nasza pierwsza i mam nadzieję nie ostatnia wygrana.
Co stanowiło największe wyzwanie w projekcie budynku biurowo-ekspozycyjnego fabryki okuć meblowych BLUM Sp. z o.o.?
Przy projektowaniu nowego budynku, przede wszystkim należy przeanalizować jego otoczenie, funkcję oraz potrzeby przyszłych użytkowników. Wyróżniłbym dwa nasze główne wyzwania:
– BRYLA. Bardzo nie chcieliśmy, aby był to kolejny banalny budynek z serii „przestrzeń biurowa pod wynajem”. Firma Blum jest wiodącym producentem okuć meblowych na świecie. Wszystkie budynki produkcyjne i administracyjne buduje i wykorzystuje dla własnych potrzeb. Podobnie jak Ich produkty, muszą one reprezentować wysoki standard wykonania, dbałość o detale, wysoką jakoś materiałów wykończeniowych i rozwiązań instalacyjnych. Przy pracy nad wyglądem budynku wykorzystaliśmy hasło marketingowe inwestora:
„moving ideas!”
Charakterystyczne uskoki elewacji północnej mają o tym przypominać. Podobnie ruchome elementy refleksoli, ustawiające swój kąt w zależności od padających promieni słonecznych. Elewacja „porusza się” wraz z ruchem obrotowym Ziemi.
– ELEWACJE. Sporo czasu zajęła nam analiza komfortu pracy przyszłych użytkowników. Główne elewacje ustawione są na wschód i zachód. Stosowane w budynkach biurowych fasady szklane nadają im lekkości, wpuszczają sporo potrzebnego światła dziennego, jednak mogą być przyczyną nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń latem i wychładzania zimą. Straty energii przekładają się na wysokie koszty eksploatacji. Rozwiązaniem kompromisowym tego problemu jest nie tylko zastosowanie odpowiedniego szkła, ale przede wszystkim podwójnej struktury elewacji z zewnętrznym systemem refleksoli, połączonych do automatyki budynku. Nadmiernemu wychładzaniu zimą przeciwdziała „fasada grzewcza” instalowana w profilach aluminiowych. Nie mamy więc grzejników stojących przy fasadzie.
Ile osób pracowało przy projekcie i ile czasu zajęło jego wykonanie?
Mamy to szczęście, że realizujmy budynek w formule zaprojektuj i wybuduj. Odpowiadamy przed inwestorem za każdą fazę – od koncepcji do realizacji. Zatrudniamy kierownika budowy, inspektorów, przeprowadzamy procedury przetargowe. Projektujemy również wnętrza budynku. Na różnych etapach realizacji zlecenia pracowało i nadal pracuje od 4 do 14 osób z różnych branż. Umowę podpisaliśmy w sierpniu 2018 r. Koniec realizacji przewidziany jest na luty 2021 r.
Jak długo korzystacie z programu Allplan i w jaki sposób wspomaga on Waszą codzienną pracę?
Z programu Allplan korzystamy od 2016 roku. W roku 2019 zakupiliśmy kolejne stanowiska pracy. Od tego czasu jest to podstawowy program do projektowania w naszej pracowni. Nie ukrywam, że nie odkryliśmy jeszcze jego wszystkich możliwości. Nasz klient firma Blum projektuje i zarządza swoimi obiektami przy pomocy dokumentacji w programie Allplan. Wymagają Oni od nas wspólnej pracy na Ich strukturze projektu, na każdym etapie – od koncepcji do realizacji.
Skąd czerpiecie inspiracje do swoich projektów?
Zespół, z którym pracuję od lat wykazuje ogromną kreatywność. Inspiracje są wszędzie. Należy tylko umieć je dostrzec.
Czy Pana zdaniem technologia BIM jest przyszłością projektowania architektury w Polsce?
Tak, zdecydowanie. Technologia BIM jest niezbędna do zarządzania obiektami. Ułatwia również ich projektowanie i zarządzanie budową. Z punktu widzenia architekta chciałbym, aby przyszłe wersje oprogramowania miały jeszcze więcej narzędzi wspomagających nieograniczoną kreatywność architektów, tj. tworzenie dowolnych brył, szybkie wprowadzanie zmian, tworzenie wariantowych koncepcji, z których będzie można wykonać dokumentację budowlaną.
Jak Wasza firma radzi sobie w czasach pandemii COVID-19?
Nasi klienci przyzwyczaili nas już wcześniej do pracy zdalnej. Od marca do maja funkcjonowaliśmy w formule ”home office” wymieniając się plikami, mając zdalny dostęp do serwera.
Jak według Pana pandemia może zmienić branżę architektoniczną w naszym kraju?
Świat się zmieni. Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania! Mamy do tego odpowiednie narzędzia.
Dziękujemy za wywiad i życzymy samych sukcesów projektowych w przyszłości.
Dziękuję.
_
Zespół projektantów Tekktury pracuje w technologii BIM, na najnowszym licencjonowanym programie Allplan. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kompleksowego oprogramowania dla architektów, zachęcamy do pobrania wersji demonstracyjnej narzędzia – otrzymasz pełną funkcjonalność programu Allplan Architecture bezpłatnie na 30 dni.