5 najbardziej przydatnych przepływów pracy opartych na danych dla firm AEC
Ustanowienie wydajnego przepływu pracy jest kluczowym elementem realizacji projektów budowlanych na czas i zgodnie z budżetem. Dzięki modelowaniu informacji o budynku (BIM) podkreślającym rosnące znaczenie i wartość danych w projekcie, możliwość opracowania przepływu pracy, który bezproblemowo udostępnia i porządkuje wszystkie informacje o projekcie, jest potężnym atutem. Dzięki modelowej platformie współpracy, takiej jak Allplan Bimplus, istniejące przepływy pracy można usprawnić w celu uzyskania optymalnej wydajności.
Komunikacja międzybranżowa
Niewiele projektów budowlanych jest projektowanych i realizowanych przez jedną firmę. W przeszłości wymagane były częste i długie spotkania twarzą w twarz w celu ustalenia szczegółów dotyczących projektu, konieczne było wprowadzanie zmian i aktualizacja dokumentacji papierowej, co utrudniało dzielenie się pomysłami i zapewnianie, że wszystkie problemy zostały zidentyfikowane i rozwiązane. Obecnie zespoły są przyzwyczajone do pracy z modelami 3D, a komunikacja w chmurze umożliwia prowadzenie dyskusji przy użyciu wspólnego modelu wielobranżowego.
Bimplus umożliwia przesyłanie podmodeli z każdej dyscypliny do centralnej lokalizacji i przeglądanie na wspólnej platformie, niezależnie od oprogramowania użytego do stworzenia modelu. Każda branża może zobaczyć wpływ swojej pracy na inne części projektu w 3D, zamiast próbować zgadywać z rysunku 2D. Notatki i komentarze można również tworzyć we wspólnym połączonym modelu i przypisywać do odpowiedniej osoby, dzięki czemu nic nie zostanie pominięte. Dzięki temu komunikacja ulega znacznej poprawie.
Bezproblemowa praca z różnymi modelami CAD
Lepsza komunikacja wpływa również na współpracę. Korzystając z platformy takiej jak Bimplus, kolizje między różnymi elementami można wykryć łatwiej i znacznie wcześniej w procesie projektowania, gdzie wszelkie problemy są mniej uciążliwe do usunięcia. Chociaż możliwość przeglądania i współpracy nad wspólnym modelem 3D jest pomocna przy omawianiu i dzieleniu się pomysłami, można go również pobrać jako model referencyjny i wykorzystać jako podstawę do dalszych prac nad własnym modelem.
Bezproblemowe wdrażanie wymagań BIM
Wymagania BIM określone przez klienta – w dokumencie takim jak EIR – mogą być trudne do osiągnięcia przy korzystaniu z wielu programów AEC. Bimplus sprawia, że jest to prostsze dzięki różnym funkcjom, takim jak możliwość definiowania szablonów właściwości, które można następnie zsynchronizować w oprogramowaniu do modelowania 3D Allplan i wypełnić. Istnieje również wtyczka Excel, która umożliwia szybkie i łatwe modyfikowanie wielu właściwości. To sprawia, że realizacja planu realizacji BIM (BEP) jest znacznie prostsza i łatwiejsza do przestrzegania w całym projekcie, a także ułatwia reagowanie w przypadku zmian.
Zarządzanie problemami i przepływy pracy BCF
Jednym z przepływów pracy, który jest problematyczny z powodu źle zarządzanych danych, jest zarządzanie problemami. Bez dobrego procesu problemy (kolizje, błędne wymiary) mogą szybko zostać utracone i pozostawione bez rozwiązania, dopóki problem nie zostanie wykryty na miejscu i jest znacznie trudniejszy do naprawienia. Kontrolowanie problemów jest łatwiejsze, gdy zadania mogą być przydzielane i śledzone w sposób otwarty, dzięki czemu wszyscy są świadomi bieżących postępów. Dzięki Bimplus członkowie zespołu projektowego mogą łatwo tworzyć problemy, włączać pliki BIM Collaboration Format (BCF) do wspólnego środowiska danych za pomocą Menedżera problemów z Allplan lub Bimplus i przydzielać zadania osobom z zespołu projektowego, które są odpowiedzialne. Z kolei ci, którzy muszą rozwiązać problem, otrzymują zadania w Allplan, dokładnie tam, gdzie potrzebują informacji.
Wydajna integracja z systemami analizy strukturalnej
Analiza strukturalna była często elelmentem pracy, który znajdował się poza resztą procesu projektowania. Model geometryczny 3D zwykle musi zostać odtworzony w specjalistycznym oprogramowaniu do analizy strukturalnej, zanim będzie mógł zostać przeanalizowany. Wyniki są następnie przesyłane z powrotem do modelu geometrycznego. SCIA Autoconverter unika powielania pracy i zamiast tego wykorzystuje kontrolowany, zautomatyzowany proces do konwersji modelu geometrycznego na model analityczny. Dzięki zintegrowanemu zarządzaniu zmianami, zmiany w modelu analitycznym są łatwo zarządzane i automatycznie aktualizowane w modelu geometrycznym. W połączeniu z Bimplus przepływ pracy analizy strukturalnej jest zintegrowany z ogólnym procesem projektowania, zapewniając, że wszystkie strony korzystają z najbardziej aktualnej wersji modelu.
Osiągnięcie optymalnej wydajności
Wydajne przepływy pracy, które zapewniają otwarty i przejrzysty dostęp dla wszystkich interesariuszy, maksymalizują wartość danych projektowych. Z kolei wydajność i współpraca ulegają znacznej poprawie, a cele, takie jak zachowane terminy i budżety, są łatwiejsze do osiągnięcia. Bimplus może pomóc w osiągnięciu usprawnionych przepływów pracy i przekuć marzenie o sprawnie prowadzonych projektach w rzeczywistość.