10 powodów, dla których warto przejść na BIM
Stosowanie BIM w projektach jest coraz częściej wymagane przez polityków i inwestorów. Wymaganie to sprawia, że BIM jest używany w wielu różnych sektorach budownictwa – w niektórych przypadkach w stopniu bardziej zaawansowanym niż w innych. Jednak stosowanie tej technologii zapewnia architektom, projektantom budowlanym i wykonawcom o wiele więcej korzyści niż tylko odhaczenie punktu w kontrakcie. To coś więcej niż tylko nowoczesne oprogramowanie inżynierskie. Niestety, wielu projektantów i ich klientów wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy i nie zna wszystkich mocnych stron BIM. Jeśli twoja firma wciąż korzysta z tradycyjnych metod projektowania wspomaganego komputerowo 2D, to bardzo możliwe, że narażasz się na straty.
Czym jest oprogramowanie BIM?
BIM to komputerowa metoda pracy dla branży architektonicznej, inżynierskiej i wykonawczej. Zwykle termin ten jest wiązany z oprogramowaniem do tworzenia modeli 3D, jednak istotne jest, że BIM to nie tylko program, lecz nowe podejście do modeli cyfrowych. Modele BIM pozwalają tworzyć, zarządzać i przekazywać wszelkie istotne informacje na temat budynków i infrastruktury. Wartość dodaną stanowi możliwość współpracy wielu osób przy projekcie w efektywny i wydajny sposób, na każdym etapie istnienia zaprojektowanego środowiska. Rezultat to zwiększona przejrzystość i jakość projektów, jak również możliwość pewniejszego oszacowania kosztów i dokładnego planowania harmonogramów. W ten sposób projektant otrzymuje możliwość projektowania bardziej zaawansowanych budynków i infrastruktury.
Dlaczego warto przejść na BIM?
BIM wspiera rozwój projektu i jego wykonanie, poniżej przedstawiamy, w jaki sposób się to odbywa.
- Zwiększona jakość
Model skoordynowany BIM zawiera wszystkie informacje na temat komponentów budynku i umożliwia łatwy oraz szybki dostęp do nich. Pozwala na lepszą koordynację i komunikację pomiędzy dyscyplinami, oferuje sprawdzenie kolizji i wirtualne symulacje przed rozpoczęciem budowy.
- Scentralizowane informacje
Koordynator BIM kontroluje przepływ informacji w projekcie oraz zarządza skoordynowanym modelem BIM, zawierającym wszystkie specjalistyczne modele branżowe. Dzięki temu w każdej chwili możliwa jest ocena i weryfikacja modelu. Źródło informacji jest tylko jedno – takie podejście zwiększa niezawodność informacji projektowych.
- Precyzyjne prognozy
Używając modelu BIM, można w każdej chwili zweryfikować informacje dotyczące ilości, kosztów i harmonogramów, co ułatwia zarządzanie nawet najbardziej skomplikowanymi projektami.
- Sprawniejsze podejmowanie decyzji
Ułatwiona komunikacja i przepływ informacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu projektowego – w tym inwestorami – jak również aktualne, scentralizowane źródło informacji o projekcie, umożliwiają podejmowanie rzetelnych decyzji i lepsze rezultaty.
- Zarządzanie zmianami
Zmiany konstrukcyjne czy wykonawcze mogą być przedstawione w realistyczny sposób na podstawie skoordynowanego modelu BIM, dając inwestorowi i zespołowi projektowemu lepszy wgląd w konsekwencje tych zmian i bieżące postępy. Problemy są możliwe do wychwycenia na wcześniejszym etapie projektu i mogą zostać rozwiązane bez ponoszenia znaczących kosztów.
- Zarządzanie na każdym etapie funkcjonowania budynku
Przeprowadzanie symulacji modelu na etapie konstrukcji, jak i późniejszej eksploatacji, umożliwia podejmowanie lepszych decyzji podczas projektowania i budowy, oszczędzanie zasobów, zrównoważony rozwój i zachowanie wartości budynku.
- Usprawniona komunikacja
Dzięki łatwemu dostępowi do informacji o projekcie, możliwości udostępniania danych i wizualizacji kompletnych projektów możliwa jest sprawna komunikacja i współpraca między zespołami projektantów, co skutkuje lepszymi wynikami. Model BIM w przystępny sposób przybliża tematy architektury i budownictwa niezwiązanemu z tymi branżami klientowi.
- Elastyczne zastosowanie
W zależności od przypadku zastosowania w cyklu życia konstrukcji, BIM może być używany na wiele różnych sposobów: tylko w jednej firmie (tzw. mały BIM), między wieloma zespołami projektowymi („duży BIM”), przy użyciu tej samej rodziny oprogramowania („BIM zamknięty”) lub z uwzględnieniem wymiany informacji o modelu za pośrednictwem niezależnego od producentów formatu danych IFC („BIM otwarty”).
- Konkurencyjność
Firmy, które implementują BIM w swojej pracy nawet przed wprowadzeniem obowiązku jego stosowania, osiągają nie tylko większą wydajność i zyski, ale także są lepiej przygotowane do przyszłych projektów i zmian technologicznych zachodzących w budownictwie.
- Specjaliści z talentem
Przedsiębiorstwa korzystające z BIM prezentują przyszłościowy sposób myślenia, zachęcając tym samym potencjalnych pracowników do nawiązania z nimi współpracy, dzięki czemu istnieje duża szansa zatrudnienia najbardziej utalentowanych specjalistów. Jest to szczególnie istotne w czasach, gdy wykwalifikowany personel jest coraz trudniejszy do pozyskania.
Więcej niż projektowanie wspomagane komputerowo
To tylko dziesięć spośród wielu korzyści, jakie BIM oferuje architektom i inżynierom budownictwa. BIM wychodzi poza schemat typowego oprogramowania dla projektantów – pozwala tworzyć komputerową reprezentację wszelkich fizycznych i funkcjonalnych charakterystyk projektu i stanowi narzędzie do podejmowania trafnych decyzji na przestrzeni całego procesu projektowego.