Zielone płuca dla miasta

 data-srcset

Ogrody zlokalizowane na dachu są obecnie w modzie: wpływają na jakość życia i rekreacji, zapewniają ochronę przed wiatrem i pogodą, a także pomagają oszczędzać energię. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jakie wynikają z tego korzyści ekonomiczne i ekologiczne z zastosowania zielonego dachu oraz co ma znaczenie przy jego tworzeniu.


Obsadzone roślinnością dachy to nie tylko wartość architektoniczna, ale także oszczędność pieniędzy. Rośliny chronią konstrukcję dachu i uszczelniają go od wiatru i innych warunków pogodowych. Koszty utrzymania są więc dużo niższe. Kiełkująca roślina na piątej kondygnacji służy również jako naturalna izolacja, a tym samym poprawia izolację termiczną budynku . Ta wartość dodana została udowodniona naukowo: w grudniu strata ciepła w zielonym dachu testowym była o ćwierć niższa niż w budynku o tradycyjnym budownictwie. W wyższych temperaturach pokryty roślinnością dach służył jako naturalna klimatyzacja, ponieważ zapobiega to zbytniemu nagrzewaniu się pokoi.

Poza tymi aspektami ekonomicznymi, istnieją również uwarunkowania środowiskowe, które sprawiają, że obsadzenie dachów staje się popularnym rozwiązaniem architektonicznym. „Zielone dachy” służą do pozyskiwania nowych obszarów roślinności na obszarach miejskich i stają się siedliskami dla owadów i ptaków. Dobrze przemyślany tego typu dach zatrzymuje deszczówkę, która powraca do atmosfery poprzez odparowanie. Dzięki zwiększeniu wilgotności i chłodzeniu powietrza zapewniony jest zdrowy mikroklimat . Sadzonki na budynkach mieszkalnych i przemysłowych przyczyniają się do eliminacji CO 2 .

Firma Microsoft Österreich GmbH zdała sobie sprawę, że zdrowy mikroklimat w miejscu pracy jest niezbędnym wymogiem dla dobrej wydajności pracowników.

Dotacje rządowe: „zielone pieniądze”

Zarządy miast biorą pod uwagę te wszystkie zalety i coraz chętniej promują budowę zielonych dachów, w miastach takich jak Hamburg. Już dzisiaj, w hanzeatyckim mieście rośliny są na ponad 7000 dachów. Aby zwiększyć tę statystykę, do roku 2019 rząd zainwestuje na ten cel w sumie trzy miliony euro . Od 2014 r. Właściciele nieruchomości będą mogli ubiegać się o dotacje, by zbudować swoje zielone oazy na wysokich budynkach. Co więcej właścicieli zielonych dachów zwolnieni są z opłat za odpływ wód powierzchniowych . Dachy porośnięte roślinnością pochłaniają wodę deszczową, a tym samym zmniejszają obciążenie instalacji kanalizacyjnych i oczyszczających. W miastach takich jak Berlin można zaoszczędzić euro na metr kwadratowy rocznie.


Rozległe i intensywne warianty zieleni

Istnieją różne formy zieleni dachowej, ponieważ nie każdy rodzaj można wykonać na każdym dachu. Tak zwane rozległe sadzenie składa się przede wszystkim z mchu i traw, które wymagają znacznie mniej pielęgnacji niż wersja intensywnego sadzenia . Całe ogrody rosną tutaj na dużych wysokościach i służą jako miejsca do wypoczynku i regeneracji. Jedyne wady to  koszty utrzymania i wysokie koszty akwizycji. Inżynier ds. Konstrukcji sprawdza, jaki typ sadzenia jest odpowiedni dla danego dachu. Jeśli dach ma nie więcej niż 150 kg nośności na metr kwadratowy, jedyną możliwością jest rozległe sadzenie.

Przy 500 kg nośności na metr kwadratowy, projekty botaniczne nie mają granic. Poza analizą strukturalną istotną rolę odgrywa również kształt dachu. Sadzenie na płaskich dachach jest najbardziej optymalne. Jest to szczególnie łatwe do utworzenia przy niskim kącie nachylenia – do 5 stopni. Dachy skośne o kącie pochylenia do 15 stopni są również możliwe do wykorzytsania. Strome dachy są bardziej skomplikowane, ale nie niemożliwe. Należy pamiętać o zapewnieniu ochrony dachu przed erozją i uszczelnieniu przed wilgocią.

Zielone płuca miasta

Zielone dachy to nie tylko obiekty charakteryzujące krajobraz architektoniczny miast na całym świecie. Szczególnie w miejskich dzielnicach metropolii, takich jak Nowy Jork i Tokio, są charakterystyczne dla pejzażu miejskiego. Szczególnie w zatłoczonych metropoliach, zielone powierzchnie budynków wpływają korzystnie na jakość życia mieszkańców.

Promocja