Wyniki konkursu BIM Expert 2018/2019 i wywiad z jego laureatem Dawidem Kowieskim

Miło nam poinformować o zakończeniu 3 edycji konkursu studenckiego BIM Expert  2018/2019, którą zorganizowaliśmy wspólnie z firmą BIMplatform.

Przypominamy, iż konkurs skierowany był do studentów warszawskich uczelni wyższych: Politechniki Warszawskiej, Wyższej Szkolły Ekologii i Zarządzania oraz Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego.

Uczestnicy stanęli przed zadaniem wykonania kompletnego projektu żelbetowej konstrukcji budowlanej w programie BIM Allplan Engineering, a następnie przygotowania jej wizualizacji i animacji w oprogramowaniu Lumion.

W tym roku w szranki stanęło łącznie 25 studentów i studentek budownictwa, natomiast do finałowego etapu przeszło pięcioro z nich. Komisja konkursowa po dokładnym zapoznaniu się z wszystkimi pracami postanowiła przyznać pierwsze miejsce Panu Dawidowi Kowieskiemu, za projekt konstrukcji siedziby jednostki straży pożarnej. Pan Dawid otrzymał od nas nowoczesny laptop marki HP oraz możliwość udziału w szkoleniu Allplan Education Summit 2019, które odbędzie się w kwietniu, w Monachium.

 

Klasyfikacja konkursowa przedstawia się następująco:

 

1 miejsce – Dawid Kowieski

2 miejsce – Alicja Osiak

3 miejsce – Monika Janowska

 

Pragniemy gorąco podziękować i pogratulować wszystkim uczestnikom konkursu za udział oraz wykonane projekty, które charakteryzowały się niezwykle wysoką jakością. Dziękujemy również Panu Kostiantynowi Protchenko, Dyrektorowi Zarządzającemu firmą BIMplatform, za fachową opiekę nad konkursem i doskonałą współpracę w trakcie jego organizacji.

 

Galeria zwycięskiego projektu

 

 

Animacja projektu wykonana w programie Lumion

 

 

 

 

Wywiad z laureatem konkursu

 

Zapraszamy do lektury wywiadu z Panem Dawidem Kowieskim, laureatem konkursu BIM Expert 2018/2019.

 

Allplan Polska: Na wstępie serdecznie gratulujemy zwycięstwa w konkursie Allplan. Proszę powiedzieć, skąd wzięło się u Pana zainteresowanie projektowaniem konstrukcji budowlanych?

Dawid Kowieski: Bardzo dziękuję. Od zawsze interesowały mnie budynki i ich powstawanie. Zacząłem studia na wydziale budownictwa by tą wiedzę zgłębić. W trakcie studiów okazało się to jeszcze bardziej interesujące niż początkowo myślałem.

Dlaczego zdecydował się Pan na udział w konkursie?

O konkursie usłyszałem na zajęciach BIM u Pana magistra Kostiantyna Protchenko. Podejście Pana magistra Protchenko do przekazywania wiedzy oraz sposób prowadzenia zajęć zaciekawiły mnie na tyle, by myśleć o wzięciu udziału w konkursie. Z kolei szeroki wachlarz możliwości programu Allplan prezentowany na zajęciach, tylko utwierdził mnie w tej decyzji. Lubię wyzwania, więc potraktowałem konkurs jako sprawdzenie siebie, a przy okazji wykonując projekt dobrze się bawiłem.

Jak zrodził się pomysł na wykonanie projektu siedziby straży pożarnej i ile czasu zajęło jego wykonanie?

Pracuję w straży pożarnej, więc pierwsze co przyszło mi na myśl to zaprojektowanie takiego obiektu. Założyłem, że budynek nie tylko musi być funkcjonalny, ale i ma również pełnić rolę reprezentacyjną. Zrobienie całości projektu zajęło mi w przybliżeniu 30 godzin, myślę że nie jest to dużo, biorąc pod uwagę brak doświadczenia.

Jakie ma Pan odczucia odnośnie projektowania w programie Allplan?

Allplan pozwolił mi od początku na intuicyjną pracę i wykorzystanie wielu funkcji, pomimo iż znałem tylko podstawy jego działania. Miałem styczność z innym oprogramowaniem BIM, ale tam było mi trudniej się odnaleźć. W Allplan spodobała mi łatwość modelowania brył i tworzenia nawet bardzo skomplikowanego zbrojenia oraz funkcje ułatwiających pracę, takie jak PythonParts i SmartParts.

Dziękujemy za wywiad i życzymy wielu udanych projektów w przyszłości.  

Dziękuję, myślę że to dopiero początek i będziemy mieli jeszcze okazję porozmawiać.

My również mamy taką nadzieję. 🙂

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies dowiedz się więcej

Promocja

Już teraz zapoznaj się z pierwszym
rozdziałem podręcznika
Allplan Engineering Building 2018!

Wpisz się już teraz, a my wyślemy Ci pierwszy rozdział w następnej wiadomości!

Zapisz się do newslettera