Dach w inżynierii jako wskaźnik postępu społeczeństwa

Dach: chroni przed różną pogodą, służy jako pokrycie domu i jednoczy ludzi. Przez wieki zmieniały się jego formy, materiały i symboliczna wartość. Wizjonerska i kreatywna energia architektów i inżynierów doprowadziła do zdumiewających wyników – kamieni milowych w najnowszej architekturze. W tym artykule przedstawimy Państwu imponujące prace inżynierskie i omówimy kwestię tego, co dziś odzwierciedla system pokrycia dachów.


Wizualne połączenie przestrzeni życiowej i natury

Ze względu na swoją przezroczystość, szkło w architekturze generuje przyjemną i przestronną atmosferę. Materiał spełnia potrzebę obecnego pokolenia dotyczące większej przejrzystości: poprawia zarówno widok zewnętrzny, jak i wewnętrzny i nadaje wnętrzu przestrzeni. Przestrzeń życiowa oraz natura wzajemnie się przenikają.

Ponad 30 różnych typów dachów

Zwrot taki, jak „wszyscy pod jednym dachem”, który przekazuje poczucie wspólnoty . Dach zamyka budynek lub pokrywa otwarte przestrzenie. Kształtuje wygląd całej struktury i jest przejawem kreatywności inżynierów.Kształt jest często inspirowany naturą. Coraz więcej nowatorskich kształtów dachu pojawia się wraz ze wzrastającym rozwojem technologii i materiałów. W ten sposób pierwsze dachy od około 12000 pne rozwinęły się w niemal bezpostaciowe formy.

Kamienie milowe w inżynierii w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych

Szczególne struktury dachu odgrywały coraz większą rolę jako część Światowych Wystaw . Pokazały postęp techniczny tamtych czasów. W ten sposób biosfera , olbrzymia sfera wykonana z trójwymiarowej konstrukcji stalowej, została utworzona na World Expo w 1967 roku w Montrealu w Kanadzie. Richard Buckminster Fuller był odpowiedzialny za tą strukturę.

Niemiecki pawilon na Expo był nie mniej ekscytujący. Architekci Frei Otto i Rolf Gutbrod we współpracy z inżynierem Fritzem Leonhardtem wymyślili strukturę siatki kablowej o powierzchni 8 000 metrów kwadratowych. Służyła ona jako prekursor dachu Stadionu Olimpijskiego, który został zbudowany w 1972 roku przez Frei Otto i biuro architektoniczne Behnisch & Partners. Jest to przykład lekkiej konstrukcji , która rozwinęła się obecnie w architekturze, struktura ta symbolizowała przejrzystość i wolność.

Dach jako odzwierciedlenie społeczeństwa

Społeczeństwo się zmienia a architektura postępuje. W ostatnim czasie skupiono się na innych tematach. W świetle zmian klimatu istotne znaczenie ma zrównoważony rozwój i ekologia . Znajduje to odzwierciedlenie m.in. w wykorzystaniu materiałów budowlanych przyjaznych dla środowiska, takich jak drewno. Architekci i inżynierowie łączą struktury dachu z fotowoltaicznymi lub solarnymi systemami cieplnymi w celu zwiększenia efektywności energetycznej budynków. Przykładem jest stworzenie budynku przemysłowego ze szklanym dachem rozciągającym się nad małym miastem, niczym klimatyczna otoczka – czyni miasto niezależnym energetycznie – w 1999 roku w Herne na byłym Zeche Mont Cenis.

Innym aktualnym tematem obecnego pokolenia jest hedonizm, wyrażony w społeczeństwie zabawnym i empirycznym. Wyspy Tropikalne znajdujące się na południe od Berlina, pierwotnie przeznaczone i zaplanowane przez monachijskie biuro architektoniczne SIAT pod produkcję przewożących ładunki zeppelinów, jest największym na świecie wolnostojącym budynkiem przemysłowym. Pod jego dachem goście mogą pływać, jeść, spacerować w dżungli i spędzić czas w replice raju South Seas. Umiejętności inżynieryjne przedstawione przez firmę inżynierską Arup w ramach tego projektu znajdują uznanie w kręgach zawodowych oraz wywołują uśmiech wśród użytkowników.


Od koncepcji do realizacji: metodologia wspierana obrazem

W miarę postępu technicznego nowe możliwości kalkulowania i projektowania dachów oraz wykorzystania różnych materiałów również się rozwijają. W marcu 2011 r. Zakończono projekt biorący udział w konkursie na przeprojektowanie Plaza de la Encarnación w Sewilli: Metropol Parasol od architekta Jürgena Meyera H. i firmy inżynieryjnej Arup. Kształt profilowy osłony o powierzchni 5000 metrów kwadratowych, która została pocięta na panele, stała się konstrukcją nośną dla wysokich do 3 metrów paneli, które zostały „sklejone” w 1,5 metrowej siatce.

Wielkim wyzwaniem była budowa konstrukcji ruin rzymskich z ograniczona liczbą podstaw fundamentowych. Ze względu na uniwersalne właściwości drewna i lekką wagę postanowiono nie używać konstrukcji stalowej. Jednak bez nowego sposobu rozpylania drewna z poliuretanem i strukturalnych obliczeń wykonanych przez najnowsze, złożone oprogramowanie nie byłoby możliwe użycie tego przyjaznego dla środowiska materiału. Doprowadziło to do stworzenia organicznej struktury z trójwymiarowej sieci, która zapewnia ludziom ochronę przed słońcem jednocześnie na placach i chodniku. Kształt i forma dachów będą nadal zmieniać się w przyszłości. To, co pozostanie niezmienne, to ich funkcja –  ochrony i bezpieczeństwa.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies dowiedz się więcej

Promocja

Już teraz zapoznaj się z pierwszym
rozdziałem podręcznika
Allplan Engineering Building 2018!

Wpisz się już teraz, a my wyślemy Ci pierwszy rozdział w następnej wiadomości!

Zapisz się do newslettera