Inteligentne obiekty w konstrukcjach i architekturze – SmartParts

 data-srcset

Allplan jako oprogramowanie wykorzystujące technologię BIM, posiada własną rodzinę obiektów parametrycznych nazwaną SmartParts (obiekty oparte na własnym języku programowania)

Modyfikacja tych obiektów jest bardzo prosta oraz intuicyjna i może się odbywać za pomocą odpowiednich suwaków wyświetlanych na modelu lub w oknie dialogowym poprzez wprowadzanie wartości numerycznych.

Wstępnie przygotowane obiekty typu SmartParts są dostępne w bibliotece zainstalowanej razem z programem. Możemy uzyskać do niej dostęp przechodząc do katalogu Biblioteka -> Architektura i przykładowo Okna.


Szczegóły pracy zaprezentowaliśmy w wideo poniżej.

 

Zobacz film

 

 

Po wstawieniu okna do modelu możemy w dalszym ciągu edytować jego parametry zachowując przy tym parametryczność obiektu typu SmartParts. Tak przygotowany element możemy zapisać w bibliotece i w ten sposób rozbudowywać własną bazę okien czy drzwi w programie, które późnej szybko będziemy mogli wykorzystać w kolejnym projekcie.

W tym przykładzie pobierzemy z biblioteki okno jednoskrzydłowe, dostosujemy jego podstawowe parametry, takie jak wymiary ościeżnicy, sposób przedstawienia w rzucie poziomym, kąt otwarcia czy tekstury.

Następnie zapiszemy edytowane przez nas okno do biblioteki i wykorzystamy je do wstawienia stolarki okiennej w kolejnych otworach, które będą charakteryzowały się innymi wymiarami.

Na końcu podzielimy okno jednoskrzydłowe dodając pośrodku pionowy drewniany słupek, dodamy dwa skrzydła i w ten sposób uzyskamy drzwi, które możemy wykorzystać np. jako drzwi balkonowe. Tak przygotowany obiekt będziemy mogli zapisać w bibliotece, aby budować bazę często wykorzystywanych przez nas obiektów.

 

Nie przegap wakacyjnej promocji Allplan!

 

 

Skorzystaj z naszej wakacyjnej promocji! Teraz możesz kupić program Allplan 2018 już od 5 900 PLN! Dodatkowo gratis otrzymasz aktualizację do wersji 2019! Czytaj więcej >

Promocja